Czwartek, 21 listopada 2019. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Czy ulica Pstrowskiego wróci do Olsztyna?

2019-01-14 11:27:42 (ost. akt: 2019-01-14 12:03:06)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

NSA i WSA przywróciły nazwy ulic Dąbrowszczaków, Pstrowskiego i Poznańskiego w Olsztynie. Pstrowskiego może jednak czekać inny los niż powrót na tablice.

Zamieszanie. To chyba najlepsze słowo, którego można użyć, opisując sytuację z ulicami Pstrowskiego, Dąbrowszczaków i Poznańskiego w Olsztynie. Zmiany wymusiła ustawa dekomunizacyjna nakazująca likwidację w przestrzeni publicznej nazw i symboli propagujących komunizm i innych systemów totalitarnych.

Jeżeli samorządy nie zmieniły patronów (jak w przypadku Olsztyna), musiał to zrobić wojewoda. Artur Chojecki zmian dokonał, ale NSA i WSA przywróciły poprzednie nazwy. W tramwajach nadal słyszymy jednak o 5. Wileńskiej Brygadzie AK zamiast Pstrowskiego. Podobnie jest z tablicami. Kiedy się to zmieni?

— Wszystko toczy się trochę obok Rady Miasta. Na dobrą sprawę radni formalnie nie mieli się kiedy wypowiedzieć w tej sprawie. Przyszły już do nas zawiadomienia o wyrokach, więc w tym momencie możemy mówić o tym, że obowiązuje nazwa ulicy Pstrowskiego — mówi w rozmowie z nami Robert Szewczyk, przewodniczący Rady Miasta. — Jeśli Rada nie zdecyduje się na przywrócenie nazwy 5. Wileńskiej Brygady AK, to mamy w Olsztynie ulicę Pstrowskiego.

Czy przywrócenie nazwy 5. Wileńskiej Brygady AK jest w ogóle brane pod uwagę? — Są takie pomysły, bo niektórzy przedsiębiorcy są za takim rozwiązaniem, żeby powstrzymać to całe zamieszanie. Rozmawiałem z radnymi i mieszkańcami.

Więcej osób jest za tym, żeby jednak była tam ulica Pstrowskiego. Jeżeli Rada nie podejmie żadnego działania, to tak właśnie się stanie. Jedyną opcją, żeby te nazwy, które przedstawił wojewoda, zostały w użytku, jest przyjęcie odpowiedniej uchwały, ale społeczeństwo chyba nie bardzo ma na to ochotę — dodaje Szewczyk.

Jednak Rada Miasta nie musi się nawet tą sprawą zajmować. I nie jest powiedziane, że zrobi to podczas najbliższej sesji (23 stycznia). Wyroki są bowiem jasne. Ale chyba nie dla wszystkich.

— Żeby stare nazwy ulic wróciły, musimy to przegłosować w Radzie Miasta. Kiedy to będzie? Trudno powiedzieć. Dziś (rozmawialiśmy w czwartek — red.) zbiera się komisja gospodarki komunalnej. Może wtedy się dowiemy — mówi nam Krzysztof Narwojsz, radny PiS.

Przypomnieliśmy radnemu, że wyroki trafiły już do ratusza, co oznacza ich uprawomocnienie. — Tak, ale decyzje nie są podjęte do końca. Żeby wróciły stare nazwy, mimo wyroku, to i tak musimy podjąć uchwałę — stwierdza radny Narwojsz. — Głosowanie w tej kwestii na pewno się odbędzie. Jestem za pozostawieniem patronów, którzy teraz widnieją na tablicach. Po części ze względu na zamieszanie, a po części przez to, że poprzedni patroni nie zasługują na to, żeby mieć swoje ulice.

Mamy interpretację z wyrokiem i w związku z tym ulice zostały przywrócone — powiedział nam w czwartek po południu Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Przed chwilą miałem kolegium wyrażenia opinii przez Radę Miasta w sprawie lokalizacji kasyn. Wszystkie wnioski wraz z adresami czy też dotyczące przystanków są już z poprzednimi nazwami ulic, które obowiązywały przed zmianą. Nie wiem nic o pomyśle zostawienia nazwy 5. Wileńskiej Brygady AK. Takie decyzje ewentualnie może podjąć Rada Miasta. Ja takiego wniosku od nikogo nie dostałem.

Do sprawy wrócimy.

Paweł Jaszczanin
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Grzegorz #2662999 | 5.173.*.* 15 sty 2019 08:26

  Co ten Krzysztof Narwojsz pieprzy? Co Rada ma przegłosować? Prawomocny wyrok sądu? Do szkoły z powrotem, a nie gadać takie duby smalone! Myślę że pan Narwojsz przekroczył już granice kompetencji. Nic w tym dziwnego, takie są kadry PiS.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. biały #2662998 | 178.182.*.* 15 sty 2019 08:26

  A jednak dekomunizacja w Olsztynie nie działa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. elMO #2662989 | 213.73.*.* 15 sty 2019 08:09

  Precz z komuną!!! Ludzie opamiętajcie się!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. rajdowcy #2662958 | 37.248.*.* 15 sty 2019 07:24

  na ulicach Olsztyna

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Mieszkaniec #2662898 | 37.47.*.* 14 sty 2019 23:28

  Mieszkam kilknaście lat na Pstrowskiego, a od roku nie wiem na jaki adres pizze mam zamówic, bo tym posrańcom z PISu wydaje sie, że moga wszystko. Parodia praworządnego państwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (24)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages