środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Dlaczego wybuchł pożar?

2019-01-12 14:52:51 (ost. akt: 2019-01-13 16:37:52)
Pożar pensjonatu nad jeziorem Tyrsko

Pożar pensjonatu nad jeziorem Tyrsko

Autor zdjęcia: OSP Gutkowo

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie bada sprawę pożaru pensjonatu nad jeziorem Tyrsko. Do zdarzenia doszło pod koniec ubiegłego roku. Służby stwierdziły szereg nieprawidłowości, ale w obiekcie nadal przebywają goście.

Do prokuratury wpłynęły dopiero akta z policji. Nie są znane przyczyny pożaru, który powstał prawdopodobnie w kotłowni przy hotelu — powiedział w rozmowie z nami Krzysztof Stodolny, rzecznik olsztyńskiej Prokuratury Okręgowej i dodał: — Nastąpi wszczęcie postępowania przygotowawczego. Niedługo powinna również wpłynąć opinia biegłego, który był na miejscu zdarzenia i wraz z policją dokonywał oględzin. Jeżeli będzie ona konkretna i jasna, to prokurator będzie podejmował dalsze decyzje.

Przypomnijmy, że do pożaru doszło 24 grudnia około godziny drugiej w nocy. Na miejsce zostało wysłanych jedenaście zastępów straży pożarnej. Łącznie w akcji gaśniczej brało udział 46 strażaków, zarówno z PSP, jak również OSP. Na miejscu było również pogotowie ratunkowe, pogotowie energetyczne i gazowe oraz trzy patrole policji.

Ogień zajął kotłownię oraz elewację budynku hotelowego. W momencie powstania pożaru w hotelu przy ul. Kanarkowej przebywało 179 osób. Znaczna część gości ewakuowała się przed przybyciem straży pożarnej. Jedna osoba, która skarżyła się na złe samopoczucie, została przewieziona do szpitala na obserwację. Akcja gaśnicza zakończyła się dopiero nad ranem.

Nieznane są jeszcze straty spowodowane przez pożar. Wiadomo natomiast, że po zakończeniu działań służb ratunkowych goście wrócili do hotelu.
— Zabezpieczyliśmy kotłownię przed dostępem osób trzecich. Założone zostały plomby, które kilkukrotnie były sprawdzane i nie zostały one naruszone, w związku z czym mogliśmy przeprowadzić swoje czynności — powiedział nam Rafał Prokopczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Jak się jednak okazuje, budowa kotłowni, która ucierpiała w pożarze, była nielegalna.

— Kotłownia w narożniku budynku przy prawym skrzydle była samowolą budowlaną — stwierdza Aleksander Lachowicz, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
I dodaje: — Z uwagi na brak możliwości jej zalegalizowania nakazano rozbiórkę w całości. Po pożarze w kotłowni, w protokole z kontroli PINB, zakazano użytkowania całego obiektu ze względu na brak możliwości zapewnienia ogrzewania obiektu i ciepłej wody użytkowej. Zarządca obiektu nie zastosował się do tego zakazu. Obecnie również, mimo braku pozwolenia, użytkowana.


Katarzyna Janków-Mazurkiewicz, Kuch

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bb #2662303 | 78.159.*.* 14 sty 2019 10:00

  "Po pożarze w kotłowni, w protokole z kontroli PINB, zakazano użytkowania całego obiektu ze względu na brak możliwości zapewnienia ogrzewania obiektu i ciepłej wody użytkowej. Zarządca obiektu nie zastosował się do tego zakazu. Obecnie również, mimo braku pozwolenia, użytkowana." Jakim cudem jest to nadal użytkowane? Wszystkie służby obudzą się, gdy dojdzie do tragedii i ktoś zginie. Wtedy dopiero będzie szukanie winnego.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Marcin #2662298 | 88.156.*.* 14 sty 2019 09:58

  To jest hotel czy pensjonat ? Czy może OTEL lub tylko nisklasyfikowane miejsca noclegowe ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jagna #2662193 | 89.228.*.* 14 sty 2019 04:35

  W państwie prawa ten właściciel dawno siedziałby za kratami,a po jego budowli nie byłoby znaku.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zorz #2662044 | 109.241.*.* 13 sty 2019 21:06

  Ta buda od początku jest nielegalna i nie powinno jej tam nigdy być. Buldożery i naprzód!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Arturo #2661975 | 176.221.*.* 13 sty 2019 18:53

  Zamknąć to badziewie co zatruło jezioro a właścicielom dowalić taką karę żeby się do końca życia nie wypłacili za bagno jakie zrobili z najczystszego jeziora w Olsztynie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages