Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Studniówka LO V w Olsztynie [GALERIA]

2019-01-12 09:22:39 (ost. akt: 2019-01-13 12:14:48)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Siłą naszej szkoły jest artystyczny klimat i twórcza młodzież — podkreśla Anna Struk, dyrektorka olsztyńskiego V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy. Uczniowie maturalnych klas z "piątki" bawili się w piątek na studniówce.

— „Piątka" jako pierwsza w Olsztynie zorganizowała finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

— I to już w miniony w czwartek. Uczniowie przygotowali wspaniały spektakl będący kolażem znanych musicali i szlagierów ostatnich lat. Pojawiły się przeboje z Mamma Mia, Dirty Dancing, High School Musical i wiele innych. Porwali widownię energią, pomysłowością i perfekcyjnym dopracowaniem szczegółów. Aż szkoda, że impreza miała charakter zamknięty. Klimat szkoły, wymagającej, ale i otwartej na potrzeby młodzieży sprawia, że uczniowie chętnie rozwijają swoje artystyczne pasje. Samodzielnie przygotowują scenariusze, choreografię, rekwizyty, całą oprawę techniczną. Wyposażenie i warunki lokalowe szkoły - aula na ponad 300 osób z bogatym zapleczem scenicznym dają takie możliwości. Ale zawsze kluczem do sukcesu są ludzie - nauczyciele, którzy łamią schematy i dodają skrzydeł oraz młodzież, która chce czegoś więcej niż siedzenia przed komputerem. Występ połączony był ze zbiórką pieniędzy na WOŚP, wolontariusze z miejskiego sztabu zebrali sporą sumkę. Na tym nie koniec. Bo dobre wieści rozchodzą się szybko i uczniowie V LO zostali zaproszeni do olsztyńskiego szpitala dziecięcego. Wystąpią również w niedzielę, kiedy orkiestra Jurka Owsiaka zagra najgłośniej.

— O „piątce" również będzie głośno w tym roku.
— To rok jubileuszowy. 14 czerwca 2019 r. świętujemy 30-lecie istnienia V LO. Będą oficjalne uroczystości, spotkania z absolwentami, huczny Bal Jubileuszowy w Hotelu Omega. Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona absolwentów. Zaprosić wszystkich, dla których „piątka" jest szczególnym wspomnieniem. Szczegóły obchodów dostępne są na stronie internetowej szkoły.

— Czasów szkolnych nie da się zapomnieć.
— Liceum to dla wielu czas pierwszych miłości i ważnych, życiowych decyzji. Na co dzień spotykam absolwentów V LO z nostalgią wspominających licealne czasy. A było ich wielu. Od początku istnienia do chwili obecnej szkoła cieszy się dużym zainteresowaniem. Co roku ma najbogatszą ofertę edukacyjną. W nadchodzącym roku szkolnym - wyjątkowym ze względu na podwójny nabór - planujemy otworzyć 15 oddziałów klas pierwszych. Możemy pozwolić sobie na to, bo szkoła ma świetne warunki lokalowe. Usytuowana jest na 4 ha malowniczego terenu, dysponuje 10 tys. m2 powierzchni użytkowej i bogatą bazą sportową. Nauczyciele mają przestrzeń i komfort pracy. A młodzież uczy się i wypoczywa.

— Jednak to nauka jest potęgi kluczem.
— Zgadza się. Wiemy jak ważna jest wiedza i umiejętności, dlatego stawiamy na jakość. Nauczyciele to doświadczona kadra. Znaczna część to czynni egzaminatorzy maturalni i pracownicy naukowi UWM. Bliskość uniwersytetu i otwartość władz uczelni na współpracę daje wiele korzyści. Nie ogranicza się do obecności maturzystów na dniach otwartych, ale daje młodzieży szanse udziału w zajęciach laboratoryjnych, wykładach i prelekcjach. W ramach podpisanego porozumienia o współpracy pracownicy naukowi UWM prowadzą warsztaty dla naszych licealistów. Szereg innowacji realizowanych jest również we współpracy z uczelnią. Efekty tej współpracy są satysfakcjonujące dla obu stron. Dowodem na to jest wyróżnienie przyznane szkole przez Fundację Rektorów Polskich z listopada 2016 r. W ramach II Konferencji Liderzy Zarządzania Uczelnią LUMEN 2016. Ogłoszono wówczas wyniki ogólnopolskiego projektu pilotażowego „Analityka edukacyjna w szkołach wyższych”, dotyczącego rekrutacji kandydatów na wyższe uczelnie oraz ich losów jako studentów. V LO znalazło się wśród dziesięciu wyróżnionych szkół średnich z całej Polski, które zapewniły badanym uczelniom najwyższej jakości kandydatów na studia.

W kwietniu 2017 r. UWM przyznał V LO wyróżnienie w obszarze nauk medycznych - "Chiron szkoła z potencjałem". Zależy nam, by utalentowana młodzież kształciła się i pracowała dla naszego regionu.
Poza uczelnią współpracujemy ze szkołami za granicą. Tradycją szkoły jest 20-letnia współpraca z Gelsenkirchen. W ramach planowanej współpracy z Francją 17 stycznia odwiedza nasze liceum wiecemer Châteauroux.

— Na Europie się jednak nie kończy.
— W sierpniu mieliśmy wizytę młodzieży z Weifang w Chinach. Tamtejsi uczniowie zachwycili się naszą szkołą i poprosili o kontynuację współpracy właśnie z nami w przyszłości. Niewykluczone, że dojdzie ona do skutku.
Poza tym szkoła oferuje uczniom szereg zajęć w ramach własnych zasobów. Mamy sukcesy w obszarze PCK i ratownictwa medycznego. Stawiamy na bogatą ofertę zajęć sportowych: fitness, siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki. Jako jedna z nielicznych placówek dysponujemy strzelnicę szkolną. Zajęcia na strzelnicy rozszerzają ofertę edukacji dla bezpieczeństwa. Działa pracownia malarska i koło psychologiczne - musi być coś dla ducha i dla ciała.

— Co wobec tego najbardziej przyciąga do „piątki"?
— Naukowy i artystyczny charakter szkoły, szeroka oferta języków. Tradycyjnie oprócz języka angielskiego i niemieckiego, uczniowie uczą się francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Zwłaszcza ten ostatni język cieszy się dużym zainteresowaniem. Zapraszamy gości z Hiszpanii, gotujemy hiszpańskie potrawy. Bo przecież nauka języka to nie tylko gramatyka, ale i szeroko rozumiana kultura. Dlatego lekcje, na których uczy się języka są wyjątkowe. Jak i cała nasza szkoła.

— Zwieńczeniem edukacji jest studniówka, też wyjątkowa.
— To bal na kilkaset par, mamy siedem klas maturalnych. Co roku to bardzo udane, bogate imprezy. Ale inaczej być nie może. Mamy wyjątkowych uczniów, więc i zabawa jest nadzwyczajna.


ADA ROMANOWSKA
Jeśli chcecie pochwalić się studniówką w Waszej szkole— zachęcamy do przesyłania zdjęć na: internet@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aaa #2661824 | 87.123.*.* 13 sty 2019 13:19

  pokaz mody otwarty

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ewa #2661619 | 5.173.*.* 12 sty 2019 23:43

  Obyło się bez strajku nauczycieli, niemożliwe.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. diabeł #2661536 | 95.160.*.* 12 sty 2019 20:43

  Ale dużo pięknych dziewcząt eeeech

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kavos #2661376 | 78.159.*.* 12 sty 2019 14:23

  4.01 była studniówka w XII LO. Gdzie zdjęcia?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages