Sobota, 17 sierpnia 2019. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Odśnieżanie chodnika. Na kim ciąży ten obowiązek?

2019-01-09 07:11:47 (ost. akt: 2019-01-09 13:02:28)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

— Czy moglibyście poruszyć temat odśnieżania chodników i zabezpieczania ich piachem tak, żeby wychodząc do pracy na szóstą rano nie być narażonym na wypadek? — pyta pani Marzena, nasza czytelniczka.

— Może w mieście nie ma tragedii, ale na osiedlach domków jednorodzinnych jest dramat. Najpierw spadł śnieg, potem była odwilż, a teraz wszystko zamarzło. Chodniki są oblodzone i śliskie — dodaje nasza czytelniczka.

Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele oraz zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnąć błoto, śnieg czy lód z chodników prowadzących bezpośrednio do nieruchomości.

— Właścicielowi, który nie odśnieży chodnika lub nie usunie lodu, grozi mandat w wysokości 100 złotych — przypomina Kamil Sułkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Olsztynie. — W tym roku nie było interwencji zakończonych mandatem. Zwykle poprzestajemy na pouczeniu. Choć w tym sezonie zimowym mieliśmy już 44 zgłoszenia dotyczące oblodzonych chodników. W ubiegłym roku w całym sezonie zimowym było ich 27.

Trzeba też pamiętać, że jeśli ktoś złamie nogę na nieodśnieżonym chodniku, odpowiedzialność ponosi właściciel posesji. Poszkodowany, w drodze postępowania cywilnego, oprócz odszkodowania może między innymi zażądać zwrotu kosztów leczenia.

Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina o obowiązku odśnieżania dachów. — Odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości — informuje ministerstwo w specjalnym komunikacie. — Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, między innymi hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny.

Przedstawiciele MSWiA przypominają również, że właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.

Kajot

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (72) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pieczewianka #2660603 | 82.139.*.* 11 sty 2019 10:23

  Całe osiedle Pieczewo i Jaroty przez wiele dni nie były sypane piaskiem. Co z tego,że przejechał mały pług po chodnikach? Lód pozostał i było jeszcze bardziej ślisko niż wtedy, kiedy leżało wiecej śniegu. Schody przy blokach też oblodzone. Zadzwoniłam do ADM-u Pieczewo i pomogło. Zaczęli podsypywać piasek. Szkoda tylko,że 4 stycznia zaliczyłam niebezpieczny upadek. Na szczęście nie połamałam się,ale do dzisiaj czuję bóle w różnych miejscach ciała.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. AS #2659848 | 5.172.*.* 10 sty 2019 11:49

  W niedzielę 6.01.2019 wokól dworca lód. Nikt nie ruszył palcem. Olsztyn jest w ogóle nie odśnieżany, rano ślizgawka. Za Małkowskiego było lepiej

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. awdfd #2659592 | 159.205.*.* 10 sty 2019 00:37

  "Właścicielowi, który nie odśnieży chodnika lub nie usunie lodu, grozi mandat w wysokości 100 złotych — przypomina Kamil Sułkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Olsztynie." PYTAM !!!!! KTO JEST WŁAŚCICIELEM CHODNIKA ??????? Jeżeli są to właścicielem posesji to wobec istniejącego prawa mają możliwość pobierania opłat za jego użytkowanie przez inne osoby.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tia #2659503 | 83.9.*.* 9 sty 2019 21:22

   Tutaj konkretne wiadomości - można zgłaszać, jak miasto nie odśnieża, a tego nie robi. http://www.administrator24.info/a rtykul/id178,kto-powinien-sprzatac-chodn ik

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Hiq #2658952 | 79.190.*.* 9 sty 2019 12:17

    Kretynskie prawo, miasto pobiera podatki i powinno zabezpieczać takie podstawowe sprawy a nie zrzucać to na mieszkańców. To nigdy nie zadziała w ten sposób

    Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (72)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages