Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Olsztyna [ZDJĘCIA, VIDEO]

2019-01-06 16:56:15 (ost. akt: 2019-01-06 19:43:24)
Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ulicami Olsztyna, podobnie jak wielu miast w Polsce, przeszli uczestnicy Orszaku Trzech Króli. W tym roku w olsztyńskiej, szóstej edycji, wzięły udział tłumy olsztynian.

Hasłem tegorocznego Orszaku były pamiętne słowa, które wypowiedział św. Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski — „I odnowi oblicze Ziemi”. W tym roku wydarzenie koncentrowało się na tym przesłaniu i zachęcało do głębokiej refleksji. Słoneczna pogoda zachęciła do udziału tłumy. — Pobiliśmy rekord w liczbie osób, które zatańczyły wspólnie poloneza w rytm kolędy — zapewniali organizatorzy.

Na uczestników tegorocznego olsztyńskiego Orszaku Trzech Króli czekało 5 tysięcy koron, 2 tysiące śpiewników, 4 tysiące okolicznościowych kartek i 4 tysiące okolicznościowych nalepek, certyfikaty uczestnictwa. Nie obeszło się też bez słodkiego poczęstunku oraz gorącej herbaty. Na Placu Solidarności stanął telebim i można było obserwować wszystkie inscenizacje.

Kto w tym roku wcielił się w role Trzech Króli? Mędrców, o których mówi Ewangelia św. Mateusza. Przybywają do Betlejem, aby złożyć hołd i dary Jezusowi — złoto, kadzidło i mirrę. W VI wieku nadano im imiona: Kacper, Melchior i Baltazar, w efekcie czego Mędrców — Magów nazwano Królami. Symbolizują trzy kontynenty — Europę, Afrykę i Azję.

Orszak afrykański (niebieski) prowadzi Kacper. A w jego rolę wcielił się po raz kolejny Abdul Elkhatib. Po raz trzeci w roli króla wystąpił Marek Mikołajczyk. Tym razem zagrał króla Baltazara. W króla Melchiora wcielił się Sebastian Polakowski, na co dzień katecheta.

Ponieważ w tym roku minie 40 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II w Polsce w orszaku znalazła się postać Jana Pawła II, w którą wcieliło się dwóch aktorów-amatorów.

W olsztyńskim Orszaku wzięło udział ponad 50 aktorów-amatorów, 400 rycerzy, dwórek i heroldów oraz około 150 wolontariuszy, m.in. uczniów olsztyńskich szkół, studentów oraz ich rodziców. Każda rodzina mogła też wziąć udział w konkursie na najlepsze przebranie Orszaku Trzech Króli. Tym razem hasłem była „Rodzina anielska”. Mimo mrozu nie brakowało chętnych do udziału w tym konkursie. Na podium znalazły się rodzina Maksymiuków, Bućwiło, Olszaków, Białczaków, Gałkowskich i Woźniaków. — Nie przygotowywaliśmy się do udziału zbyt długo, to było bardzo spontaniczne — tłumaczyła Marzena Woźniak. — To córka była pomysłodawczynią i w ten sposób nasza sześcioosobowa rodzina wzięła udział w konkursie. To było wyzwanie, ale dzieci bardzo się zaangażowały.
— Co roku bierzemy udział w Orszaku Trzech Króli — zapewniał Arkadiusz Woźniak.

VI Olsztyński Orszak Trzech Króli rozpoczął się na placu św. Jana Pawła II w Olsztynie, a zakończył na Placu Solidarności. Orszaki wyruszyły wcześniej z trzech olsztyńskich parafii: św. Józefa, p.w. M.B. Saletyńskiej oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jasełka bożonarodzeniowe w Europie pojawiły się w XIII wieku dzięki św. Franciszkowi z Asyżu i pierwszej bożonarodzeniowej szopce. Umieścił w niej figury św. Rodziny, pasterzy, zwierząt oraz Trzech Króli. W jasełkach, obok postaci Św. Rodziny i pasterzy, zawsze byli Trzej Królowie. Z kolei w XIX wieku w Hiszpanii zrodziła się nowa tradycja organizowania w uroczystość Objawienia Pańskiego jasełek ulicznych — Orszaków Trzech Króli. Biorą w niej udział uczestnicy przebrani za postacie biblijne, zaś królowie wraz ze swoją świtą rozdają dzieciom prezenty. Tradycje jasełkowe w Polsce były pielęgnowane do drugiej wojny światowej. Po jej zakończeniu, jeszcze do lat 60. ubiegłego stulecia, uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia, święto Trzech Króli) była dniem wolnym od pracy, podobnie jak w całej zachodniej Europie. Władze komunistyczne ustawowo je zlikwidowały. Teraz Orszak, jako impreza rodzinna, przypomina o bogatej tradycji jasełkowej i zachęca do wspólnego przeżywania święta Trzech Króli. Najstarszym Orszakiem w naszym województwie jest ten organizowany w Miłakowie. Prawdopodobnie organizującą go najmniejszą parafią jest Durąg.

KajotCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szok #2684641 | 83.28.*.* 20 lut 2019 05:02

  Arabowie i Żydzi na mazurach , cudze chwalicie swego nie znacie . No i palmy , ODBIŁY !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. a ja to lach #2657970 | 79.124.*.* 8 sty 2019 13:12

  w minionej epoce marsze były organizowane 1 maja , teraz te same marsze są organizowane 6 stycznia - czyli są podobne , tylko data tych marszów się zmieniła

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. aneczka #2657737 | 80.55.*.* 8 sty 2019 08:55

  Dziękuję organizatorom. Było cudownie. A do malkontentów, udział w orszaku nie był obowiązkowy i komentowanie też nie jest obowiązkowe.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. DONPEDRO #2657649 | 79.184.*.* 8 sty 2019 00:19

  Król jest tylko jeden = Piotr I Wielki Grzymowicz

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Horst #2657028 | 109.241.*.* 7 sty 2019 10:12

  piękna chrześcijańska inicjatywa! równie piękny ból pipki nieudaczników i wiecznych marud w komentarzach :D Piękny świąteczny Olsztyn łączący różne wyznania chrześcijańskie i różne rasy! Pozytywnie!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (40)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages