Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Co zrobić z ulicą Erwina Kruka w Olsztynie? [SONDA]

2019-01-04 09:40:34 (ost. akt: 2019-01-04 10:20:27)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

We wtorek (26 września) 2017 roku weszła w życie uchwała Rady Miasta zmieniająca nazwy kilku ulic w Olsztynie. Zmieniono między innymi nazwę ulicy Dąbrowszczaków na Erwina Kruka. Rok później odwrócono ten proces. Co zatem zrobić ze zlikwidowaną ulicą Erwina Kruka?

We wtorek 26 września 2017 roku weszła w życie uchwała Rady Miasta zmieniająca nazwy kilku ulic w Olsztynie. Miało to związek z realizacją ustawy dekomunizacyjnej.

Zmieniono nazwy ulic: Władysława Hibnera na Pasymską, gen. Zygmunta Berlinga na Rotmistrza Witolda Pileckiego, Hanki Sawickiej na Wrocławską. Zmiany te były związane z realizacją ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej i wprowadzone uchwałami Rady Miasta Olsztyna z 30 sierpnia 2017 r. Na tej podstawie zmieniono również nazwę ulicy Dąbrowszczaków na Erwina Kruka.

Przypominamy, że Wojewoda Artur Chojecki skorzystał z przysługującego mu prawa i odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wojewoda złożył skargę kasacyjną w sprawie zmiany nazwy ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie.

W grudniu ubiegłego roku wojewoda Artur Chojecki zarządzeniem zastępczym zmienił nazwę ulicy Dąbrowszczaków na Erwina Kruka. Radni zaskarżyli tę decyzję do WSA. Na początku kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił decyzję wojewody.

Na rozprawie w olsztyńskim WSA wyrok w sprawie Dąbrowszczaków uzasadniała sędzia Katarzyna Matczak. Przyznała, że wojewoda działał zgodnie z ustawą dekomunizacyjną. Zakwestionowała natomiast uzasadnienie IPN, który uznał dąbrowszczaków za symbol komunizmu. Podkreśliła, co wynika z przekazów historycznych, że tylko 40 proc. członków XIII Brygady im. Jarosława Dąbrowskiego (walczącej podczas wojny domowej w Hiszpanii po stronie republiki) stanowili komuniści. Pozostali byli ochotnikami, socjalistami, związkowcami i robotnikami. Ludzie ci po wojnie nie brali udziału jako organizacja w budowie nowego ustroju, ponieważ brygada działała w latach 1936-1939. Zaangażowały się tylko jednostki. Trudno by odium spadało na 5 tys. osób walczących z faszyzmem.


Ostatecznie Wojewoda przegrał sprawę przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Sąd prawomocnie przywrócił nazwę ulicy Dąbrowszczaków, która padła ofiarą dekomunizacji.


Ten wyrok był zaskoczeniem nawet dla zainteresowanych. Dowiedzieli się o nim od dziennikarzy „Gazety Olsztyńskiej”. Naczelny Sąd Administracyjny, który zajmował się tą sprawą, oddalił skargę kasacyjną wojewody na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie przywracającą nazwę ulicy Dąbrowszczaków. Orzeczenie jest prawomocne.

— Zarządzenie zastępcze wydane przez wojewodę zostało wyeliminowane z obrotu prawnego — mówi sędzia Bogusław Jażdżyk z olsztyńskiego WSA.

Oznacza to, że ul. Erwina Kruka — bo takiego patrona rok temu nadał wojewoda — przestała istnieć, a nosi ona ponownie nazwę Dąbrowszczaków.

Co zrobić z ulicą Erwina Kruka w Olsztynie?
pokaż wyniki »
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lenin #2694723 | 89.228.*.* 9 mar 2019 09:01

  NSA powinien sięgnąć do swoich korzeni i przywrócić nazwę na ul STALINA

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Karol Kuligowski #2657387 | 80.53.*.* 7 sty 2019 17:27

  1. Erwin Kruk, senator z naszego województwa, parafianin tutejszej -a więc na Warmii-parafii ewangelickiej, powinien pozostać. 2. Nawołuję do zmiany nazwy ulicy 1 Maja (to święto rozpowszechnili okupanci niemieccy jako przedstawiciele niemieckiego totalitaryzmu i reprezentujące sowiecki totalitaryzm władze Polski Ludowej) i Franklina Delano Roosevelta, który był fascynatem Stalina, negował radzieckie sprawstwo zbrodni katyńskiej i mówił, że nie interesuje go los powojennej Polski. A w ogóle ustawa dekomunizacyjna powinna być skorygowana, by nie wyrzucać polskich patriotów, którzy w tamtej rzeczywistości byli działaczami partii o nazwie robotnicza!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. xxx #2655908 | 88.156.*.* 5 sty 2019 12:41

  no ale Kruk był komuchem i dlaczego nazwac ulice jego imieniem

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Z #2655788 | 37.8.*.* 5 sty 2019 09:31

  Nazwać ulice " rady miasta" w hołdzie za ustawę antyalkoholowa i "BOHATERÓW GRUNWALDZKIEJ" za posunięcie pomysłu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ania #2655604 | 5.173.*.* 4 sty 2019 22:27

  kto tą sondę opracował? przecież V Wileńska już nie istnieje wróciła Pstrowskiego

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (51)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages