Piątek, 6 grudnia 2019. Imieniny Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Zła wiadomość na koniec roku: za śmieci zapłacimy więcej

2018-12-31 20:00:52 (ost. akt: 2018-12-31 18:41:27)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Od nowego roku zapłacimy dużo więcej za wywóz śmieci. Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi podniósł drastycznie opłaty za odbiór odpadów zmieszanych.

Ostatniego dnia grudnia udziałowcy Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi zgodzili się na podwyżkę od 1 stycznia 2019 roku opłat za śmieci, które odbiera spółka. Zarząd ZGOK chciał podnieść opłatę z 300 zł do 428 zł netto za tonę śmieci zmieszanych, ale nie zgodzili się na to udziałowcy. Zarząd zaproponował więc samorządom dofinansowanie spółki kwotą 11 mln zł do spółki, co dałoby spółce możliwość przedłużenia działania o kilka miesięcy. Ostatecznie przedwczoraj większość udziałowców zgodziła się na podniesienie opłaty za odbiór śmieci do 418 zł netto za tonę.

— Pozostanie przy cenie 300 zł za tonę odpadów zmieszanych spowodowałoby, że spółka musiałaby rozważyć zamknięcie bramy — stwierdził Marek Bryszewski, prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie. — Według naszych szacunków cena 418 zł za tonę wystarczy nam do pokrycia kosztów bieżących do końca trzeciego kwartału 2019 roku.

Co dalej? — Zrobimy wszystko, żeby uniknąć w przyszłym roku jednorazowej dopłaty środków przez gminy — zapewnił prezes Bryszewski.

Jak konkretnie wzrost opłat za śmieci, które przyjmuje ZGOK, przełoży się na ceny śmieci w poszczególnych gminach, tego jeszcze nie wiadomo. Wcześniej szacowano, że przy cenie 428 zł za tonę śmieci podrożeją w zależności od gminy — od złotówki do 5 złotych miesięcznie za osobę.

Śmieci drożeją nie tylko na Warmii i Mazurach. Podobnie jest także w innych regionach. Od nowego roku wzrasta bowiem opłata za składowanie odpadów — ze 140 do 170 zł za tonę. Rosną też koszty transportu i przerobu śmieci.

— Dlatego rozwiązaniem problemu śmieci jest ich większa segregacja, tylko tak można obniżyć koszty gospodarki odpadami — mówi Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.

AM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OLs1 #2698007 | 83.9.*.* 15 mar 2019 09:56

  Segregacja śmieci to podejmowanie pracy za psie pieniądze bo jedynie od 10- 30 zł m-c 360 rocznie a na tym zarabiają spółki te które mają za zadanie zagospodarować śmieci. Segregacja śmieci to pozbawienie wielu ludzi uczciwej pracy i pozbawianie ich pensji.Lepiej niech te spółki zatrudnią pracowników do segregacji za pensje to bardziej korzystne. Ale po co mają to robić jak mają robotników za psie pieniądze i to setki tysięcy a koszty wywozu zawsze są za małe i podnoszą je w nie skończoność . Dla przykładu Hiszpania bez sortowania bo tam mało kto to robi 160 euro rocznie od gospodarstwa Olsztyn 300 euro rocznie i ciągle mało kiedy będzie wystarczająco dość by chociaż 5 lat nie było podwyżki myślę że nigdy bo przy takiej demokracji to każdy bierze ile chce bo tak ustalił przekupny rząd i dał im podstawy by darli ile wejdzie gdyż polak jest zamożny i można go łupić aż do bólu.i nikt nie jest w stanie się sprzeciwić bo wszyscy chcą być poprawni politycznie.Sortowanie śmieci to żadna ekologia to czysty biznes pod szyldem ekologii.W sklepie za opakowanie każdy płaci i znów płaci za jego oddanie na śmieci A spółki tylko kasę liczą za materiały wtórne i to potężną kasę Nie każdy może w tym kraju prowadzić ten biznes nie każdy.Ekolodzy to terroryści gospodarczy i żaden z nich pożytek. Każdy by pragnął żeby pensje szły tak szybko i o takie procenty do góry jak śmieci. Myślę iż w Polsce śmieci są już najdroższe w Europie Proszę nie zapomnieć iż to samo zaraz zacznie się z wodą bo już została sprzedana prawdopodobnie jakiejś żydowskiej spółce.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. *** #2653625 | 188.147.*.* 2 sty 2019 13:45

  No cóż, trzeba segregować. To naprawdę żaden kłopot, tylko odrobina chęci. A jak komuś się nie chce albo uważa, że to poniżej godności "grzebać się" w śmieciach, to niech płaci. Tylko "KOMA" albo "Remondis" niech ogarną uczciwie ten temat i zwiększona stawka cenowa pokryje też koszt wywozu śmieci bezpańskich. Na przykład przy działkach na Piłsudskiego. Materac i stary TV leżą tam od miesięcy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. miś #2653433 | 37.247.*.* 2 sty 2019 08:50

  ludzie zajmijcie się lepiej segregacją bo takie śmieci są za 1 zł a nie za 418 zł

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. . #2653351 | 188.147.*.* 1 sty 2019 22:01

  Prezes ZGOKU jest najlepiej zarabiającym z prezesów spółek miejskich, szczegóły m.in tutaj: http://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci /olsztyn/5871-podajemy-zarobki-zarzadow- i-rad-nadzorczych-spolek-komunalnych-ols ztyna-najnowsze-slajd-kafelek.html

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Mieszkaniec #2653276 | 83.9.*.* 1 sty 2019 19:34

  Ten cały ZGOK itd to wielka MAFIA i pralnia kasy !!!! Płacąc za 1Tonie smieni na bramie 418 zł w tej cenie jest wliczna opłata marszałkowska coś koło 150zł za tone - opłata ta jest naliczana za smieci mało kaloryczne gdzie RDF bedzie miał poniżej 6kJ z tego co wiem . Ilośc takiego RDF ponizej 6kJ jest około 10% całości smieci . A teraz najlepsze jest to ze ZGOK pobiera tą opłatę za każdą tone czy smieć jest kaloryczny czy nie !!!! W ten sposób Ginie sporo kasy !!!! Można okaradać ludzi i udawać bankruta ??? Dokłade wyliczenie ile ZGOK przywłasza sobie kasy zrobiła radna z dobrego miasta na ostatniej sesji jest to nawert do obejrzrnia na YouTube . Wszscy ludzi tam łapali sie za głowy jaki tam jest syff i bałągan ... Najlepszym dowodem tez jest to ze rok temu było tam CBA i do tej pory jest duzy problem z uzyskaniem wiadomosci czy cos wiadomo ....

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (31)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages