Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

+/-Olsztyn. Uniwersytet jest dla nas najważniejszy

2019-01-03 09:10:00 (ost. akt: 2019-01-03 10:21:46)
Absolwenci wydziału lekarskiego UWM z 2018 roku.

Absolwenci wydziału lekarskiego UWM z 2018 roku.

Autor zdjęcia: Archiwum Wydziału lekarskiego UWM

Tak czasami się zastanawiam, w jakim kierunku powinien rozwijać się Olsztyn. Nie wierzę w to, że kiedykolwiek będziemy miastem turystycznym w takim sensie, jak są nimi Giżycko czy Iława. Przy całym szacunku, ale Ukiel to — przy Jezioraku czy Niegocinie — po prostu sadzawka.

Na dodatek Olsztyn nie ma żadnych znaczących zabytków. Właściwie jedynym, co mogłoby przyciągnąć do nas turystów, jest wykonana przez Kopernika tablica astronomiczna. Zachowała się ona na olsztyńskim zamku. Sam zamek jest oczywiście piękny, ale nie sądzę, aby ktoś specjalnie zajechał do Olsztyna, by go podziwiać. Podobnie jest z olsztyńską katedrą. Na tym rejestr ciekawszych olsztyńskich zabytków kończy się.

Takim wabikiem na pewno mógłby być Kopernik, ale jest już chyba za późno, aby wykreować go na ikonę olsztyńskiej turystyki. Jakąś szansą mogło by być nasze planetarium, ale trzeba by włożyć w nie sporo pieniędzy. Takie 2w1 jest jednak rzeczywiście kuszące. Niestety, obwodnica pomoże nam, mieszkańcom, ale siłą rzeczy oddali od Olsztyna potencjalnych turystów. I na to rady nie ma.
Dlatego powinniśmy wspierać przede wszystkim to, co dzisiaj jest najważniejsze dla rozwoju naszego miasta. To oczywiście znamienite olsztyńskie firmy i powstające u nas startupy, ale przede wszystkim to nasz uniwersytet.

To UWM powinien i musi być naszym oczkiem w głowie. Może ktoś powiedzieć, że przesadzam, ale dla mnie UWM jest naszym „narodowym dobrem”. Rozwijać go i promować musimy wszyscy razem. Bez uniwersytetu Olsztyn stałby się jakiś taki nijaki. Dlatego też stale musimy się zastanawiać, jak „przybliżyć” UWM do Olsztyna.

Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do Rektora #2655140 | 89.228.*.* 4 sty 2019 12:04

  Zgadzam się, nie wyobrażam sobie naszego miasta bez Uniwersytetu; ale też uważam, że nie docenia się kierunków technicznych, które są ściśle powiązane z gospodarką - to błąd.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Deaktualizacja #2655114 | 213.73.*.* 4 sty 2019 11:33

  Dawno Pan nie miał do czynienia z uniwersytetem w wymiarze jego celów statutowych, czyli uczenia. UWM powinien być bliżej miasta ale tak nie było, nie jest i pewnie nie będzie, mimo deklaracji składanych od lat. Każdy chce mieć swoje "Królestwo" i dlatego tak jest...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Michalek #2654593 | 37.47.*.* 3 sty 2019 15:29

   Gdy UWM nazywał się AR-T miał jakiś charakter, specjalizację był "jakiś" rozpoznawalny. Teraz nikt nie jest w stanie powiedzieć w jakiej dziedzinie nasz UWM się wyróżnia. Proponowałbym wrócić do kierunków rolnych i hodowli zwierząt i zrobić z tych kierunków najlepsze w Europie wschodniej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages