Jak sauna wspomaga oczyszczanie?

2018-12-18 11:27:26(ost. akt: 2018-12-18 11:57:24)
Sauny bardzo pobudzają procesy oczyszczania i detoksykacji, ale zdecydowanie nie odbywa się tak, jak często powtarzają ich producenci, bo to by nie miało fizjologicznego sensu. Warto więc na chwilę odłożyć na bok marketingowe mity i przyjrzeć się temu, jak naprawdę sauny mogą pomagać w usuwaniu z organizmu różnego rodzaju odpadów.
Działanie nie tylko natychmiastowe

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że w czasie samego pobytu w saunie, w organizmie zachodzą przeróżne procesy, z których nie wszystkie tak naprawdę są pożądane. Przyspieszenie metabolizmu bowiem zawsze wiąże się ze wzrostem stresu tlenowego, a ten zdecydowanie nie jest pożyteczny, chyba że coś zrównoważy jego negatywne efekty. W przypadku sauny na podczerwień (takiej jak te, które prezentuje dystrybutor, https://homegarden.com.pl/sauny-infrared), sam pobyt w niej jest dla organizmu mniejszym obciążeniem ze względu na niższą wilgotność. Nawet wtedy jednak trzeba powiedzieć jasno, że większość procesów związanych z oczyszczaniem, następuje po wyjściu z sauny.

Jak to działa?

W czasie pobytu w saunie bardzo wydajnie pracują niektóre organy wewnętrzne, ale zwalnia na przykład sam proces trawienia. Dla niektórych tkanek taka przerwa w pracy będzie sygnałem do rozpoczęcia prac nad samonaprawą, a to zawsze zaczyna się od usunięcia do krwi różnych szkodliwych lub po prostu niepotrzebnych substancji. I tu sauna się przydaje, bo zwiększony przepływ krwi i rozluźnienie tkanek sprzyjają szybszemu odebraniu wszystkich odpadów oraz dostarczeniu ich do nerek lub wątroby, czyli tam, gdzie następuje utylizacja.

Jak sauna nie działa?

Wbrew powszechnej opinii, sauna nie pozwala na usuwanie żadnych toksyn razem z potem. To, co wydostaje się przez gruczoły potowe, to niemal wyłącznie woda z chlorkiem sodu, a w czasie pobytu w saunie nawet soli w pocie nie ma wiele. Zawartość innych związków jest tak niska, że trudno uznać to za sensowny proces oczyszczania. Sauna też nie pozwala na pozbycie się pyłów z płuc – to, co się do płuc dostało, musi już w nich zostać i generalnie tu o procesie oczyszczania nawet się nie mówi. Sama temperatura też nie jest czynnikiem, który w bezpośredni sposób wpływałby na oczyszczanie.

Czy warto oczyszczać się w saunie?

Oczyszczanie związane ze zwiększonym przepływem krwi przez narządy nie jest zaawansowanym fizjologicznie procesem, ale wyróżnia się bardzo dużą wydajnością, a zatem sauna może faktycznie mocno odciążyć tkanki z różnych świństw, które przypadkiem lub celowo do nich się wprowadza. To metoda bardzo skuteczna u osób zapracowanych lub bardzo aktywnych fizycznie, ponieważ działa błyskawicznie, a regularne sesje w saunie długofalowo poprawiają zdolność organizmu do samooczyszczania. Szczególnie skuteczne są w tym wszystkie sauny o niskiej wilgotności, a zwłaszcza sauny infrared i to w nie warto zainwestować, jeśli celem jest detoksykacja.

Materiał Partnera powstał we współpracy z homegarden.com.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5