Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

UWM odwiedzili goście ze szczęśliwego kraju w Himalajach

2018-12-13 09:51:11 (ost. akt: 2018-12-13 09:53:59)
Studenci UWM, wykładowczynie z Bhutanu i dr Szymon Żyliński (leży)

Studenci UWM, wykładowczynie z Bhutanu i dr Szymon Żyliński (leży)

Autor zdjęcia: Archiwum UWM

Szymon Żyliński z UWM jest jedynym w Polsce specjalistą od mediów w Bhutanie. Dzięki jego kontaktom Olsztyn odwiedziły dwie tamtejsze wykładowczynie.

Profesorki Sonam Deki oraz Vanlallavmkimi pracują w Royal Thimphu College w Bhutanie. Do Olsztyna zaprosił je dr Szymon Żyliński z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Jest jedynym w Polsce specjalistą od bhutańskich mediów. W tym odległym kraju, leżącym między Tybetem a Indiami, był cztery razy. Jeździ tam na konferencje, prowadzi też zajęcia ze studentami.

— Bhutan jest monarchią konstytucyjną zaledwie od 10 lat — powiedział nam. — Tamtejsze media też dopiero się rozwijają. Są państwowe i prywatne, ale jedne i drugie charakteryzuje rzeczowość przekazu. W Bhutanie nie ma tabloidów.

Dwie wykładowczynie opowiadały studentom UWM o swoim kraju, gdzie nie mierzy się PKB, ale wskaźnik szczęścia narodowego brutto (Gross National Happiness — GNH). Nie znaczy to, że Bhutańczycy nie mają żadnych problemów — są nimi alkoholizm i duża liczba samobójstw.

Ale to kraj o ujemnym bilansie CO2. — Więcej dwutlenku węgla się pochłania, niż produkuje — tłumaczy Żyliński. — Aż 70 proc. Bhutanu zajmują lasy, a podstawowym źródłem energii są elektrownie wodne.

Sonam Deki i Vanlallavmkimi zwiedziły Olsztyn. Szymon Żyliński zaprosił je na polski obiad. — Jadły gołąbki, zrazy i ziemniaki — wylicza. — Te ostatnie bardzo im smakowały.


W przyszłości Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, podobnie jak inne wydziały UWM, planuje umiędzynarodowienie. — Będziemy prowadzić zajęcia po angielsku — zapowiada Żyliński. — Chcemy zaprosić studentów z Bhutanu i prowadzić razem z tamtejszymi naukowcami badania.

Ewa Mazgal


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OBSERWATOR #2644412 | 88.156.*.* 15 gru 2018 19:32

  WELLMAN WES SIE DO SPRZATANIA I ROBIENIE 12 POTRAF LENIWA NIEROB SCHUDNIESZ ODSWIERZYSZ MIESZKANIE , NP ZAPACHEM CHOINKI , BEDZIESZ B ZDROWSZA I BARDZIEJ KOBIECA

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages