Doniczki i pojemniki idealne na balkon

2018-12-10 15:02:23(ost. akt: 2018-12-10 15:04:13)
Balkon to miejsce które zapewnia nam namiastkę ogrodu i umożliwia stworzenie pięknych, kwitnących kompozycji kwiatowych w środku miasta. Balkon bez kwiatów może wydawać się szary i nudny, a pachnące, kolorowe rośliny dodadzą mu świeżości i poprawią mikroklimat w mieszkaniu.
W sklepach znajdziemy mnóstwo gatunków i odmian, które bez trudu można uprawiać w pojemnikach blisko mieszkania. Nawet na małych przestrzeniach możemy wyczarować dekoracyjne ukwiecenie, pod warunkiem, że do uprawy wybierzemy odpowiednio dobrane pojemniki lub doniczki.

Jakie wybrać?

Ogromny wybór doniczek i pojemników dostępnych w sklepach może przyprawić nas o zawrót głowy. Tradycyjne okrągłe donice wykonane z gliny, plastikowe pojemniki w najrozmaitszych kształtach i kolorach, podwieszane lub wolnostojące, drewniane skrzynie, we wszystkich rozmiarach i wzorach, taki wybór znajdziemy w każdym większym sklepie z artykułami ogrodniczymi. Przed zakupem doniczki najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Dobre doniczki na balkon kupisz tutaj.

Najpierw musimy zastanowić się nad jej rozmiar i dobrać go tak, aby rośliny które zamierzamy uprawiać miały odpowiednie warunki dla swoich korzeni. Warto kierować się również dostępną przestrzenią, posiadacze małych balkonów nie powinni porywać się na ogromne donice lub pojemniki. W takim wypadku najlepszych rozwiązaniem będą podwieszane doniczki i skrzynki, a także pojemniki do mocowania na poręczy balkonu. Posiadacze dużych balkonów lub tarasów mogą pokusić się o większe naczynia oraz drewniane skrzynie. Doniczki powinny pasować do ogólnej kompozycji, ważna jest zarówno estetyka jak i funkcjonalność.

Wybierając doniczki na balkon trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią ilość otworów które umożliwiają odprowadzanie nadmiaru wody. Kolejnym istotnym zagadnieniem jest materiał, z którego są zrobione. Jeśli chcemy przechowywać je na zewnątrz przez cały rok materiał musi być mrozoodporny. Warto również znać kilka istotnych cech poszczególnych materiałów, o których dowiesz się w dalszej części artykułu.

Pojemniki ceramiczne i drewniane

W historii kwiaciarstwa naczynia przeznaczone do uprawy kwiatów przeszły długą drogę rozwoju. Na początku najpopularniejsze były naczynie drewniane, które używane są do dziś, ale w mniejszym stopniu. Drewnianą skrzynię łatwo można wykonać samodzielnie, najlepiej wykorzystując do tego deski sosnowe lub świerkowe. Deski na zewnątrz wystarczy pomalować farbą olejną, natomiast od zewnątrz zaimpregnować lub wyłożyć folią ogrodniczą, a na dnie zrobić otwory do odprowadzania wody. Kupując gotowe skrzynie drewniane trzeba zwrócić uwagę czy nie pokryto ich szkodliwymi dla roślin preparatami.

Po naczyniach drewnianych przez długie lata prym wiodły naczynia ceramiczne, wyrabiane z gliny. Te również używane są także obecnie. Naczynie ceramiczne wyglądają efektownie, ale niestety są dość ciężkie i trudno do umocowania, a do tego łatwo się tłuką. Materiał ten przepuszcza wodę i „oddycha”, a także umożliwia jej swobodny dopływ do korzeni. Jednak latem może być to kłopotliwe, ponieważ parowanie przyspieszy wysychanie ziemi. Ceramiczne donice nie nadają się do podwieszania, ale doskonale sprawdzą się do tworzenia miniogródków. Można ustawiać ja na stojakach i podporach, tworząc wielopoziomowe kompozycje kwiatowe. Dodadzą też balkonowi śródziemnomorskiego klimatu.

Doniczki plastikowe – wady i zalety

Obecnie najbardziej popularne są doniczki wykonane z plastiku. Dzięki swojej lekkości i trwałości idealnie nadają do podwieszania, bez ryzyka upadku i stłuczenia. Tworzywo z którego są wykonane nie przepuszcza wody, dlatego latem woda nie paruje, a podłoże dłużej pozostaje wilgotne. Niestety w okresach deszczowych cecha ta może skutkować nadmierną wilgocią ziemi, a co za tym idzie gniciem korzeni. Dzięki dużej elastyczności tworzywa, doniczki te dostępne są w wielu kształtach, formach, rozmiarach i barwnych kolorach.

Coraz bardziej popularne staje się również sadzenie kwiatów w nietypowych pojemnikach tj. emaliowane miednice, drewniane beczki czy wiklinowe kosze.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5