środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Ludzie nie chcą tracić czasu

2018-12-09 08:00:00 (ost. akt: 2018-12-10 09:07:42)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyn planuje rozmieścić przy drogach wyjazdowych na obrzeżach miasta parkingi, na których będzie można zostawiać samochód i dalej jechać autobusem miejskim. Czy ten pomysł na rozładowania korków w mieście zda egzamin?

Dziś w Olsztynie jest zarejestrowanych 130 tysięcy samochodów. Jeżeli dodać do tego pojazdy, którymi do miasta przyjeżdżają mieszkańcy województwa oraz goście spoza województwa, to liczba pojazdów na naszych ulicach dramatycznie wzrasta. Przejazd — i to nie tylko przez centrum — w godzinach szczytu staje się bardzo uciążliwy.

Jak informuje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa rausza, na razie wytypowano 47 lokalizacji parkingów P&R, z tego 14 priorytetowych ze względu na bliskie sąsiedztwo komunikacji publicznej. Ostatecznego wyboru tych lokalizacji władze miasta dokonają po konsultacjach z mieszkańcami Olsztyna oraz niektórych gmin ościennych.

Zapytaliśmy kilku wójtów i burmistrzów, co sądzą o takich planach rozładowania ruchu w stolicy województwa i czy mieszkańcy ich gmin chętnie będą z tego rozwiązania korzystali.

Andrzej Maciejewski, burmistrz Barczewa, stwierdził krótko:

— Nasi mieszkańcy oczekują na uruchomienie komunikacji publicznej oraz budowę ścieżek rowerowych z Wójtowa i Nikielkowa do Olsztyna, a nie budowy parkingów.

Wojciech Giecko, wójt gminy JonkowoWójt Jonkowa Wojciech Giecko jest bardziej ostrożny.

— Za wcześnie jeszcze na wypowiedzi w kwestii P&R — uważa. — Olsztyn prowadził wprawdzie badania opinii mieszkańców naszej gminy ten temat, ale prawie nikt się tym nie zainteresował. Poza tym w Warszawie parkingi P&R usytuowano w punktach dobrze skomunikowanych z centrum miasta: w pobliżu stacji metra oraz przystanków autobusowych i tramwajowych. Pomysł, żeby mieszkaniec Jonkowa zostawiał swój samochód przy stacji PKP Gutkowo i potem czekał na pociąg wielu z nas uważa za zwykłą stratę czasu.

Chciałbym przypomnieć, że nawet w okresie wielkiego remontu ulicy Bałtyckiej, kiedy pozostawiony do komunikacji jeden pas ruchu w każdą stronę był nieustannie zapchany samochodami, nikt z jonkowian nie szukał możliwości przyjazdu do miasta pociągiem. Olsztyn jest na tyle duży, że dotarcie do kilku rozrzuconych po mieście instytucji autobusem MPK może być zbyt czasochłonne.

Tę opinię podziela wójt gminy Gietrzwałdu Jan Kasprowicz.

— Większość mieszkańców gminy Gietrzwałd jest związanych z Olsztynem czy to przez pracę, szkołę, sprawy administracyjne, czy też zwykle zakupy, rozrywkę i kulturę. Wszak to centrum naszego regionu. A więc dobra dostępność komunikacyjna tego miasta jest dla nich warunkiem rozwoju i wygodnego życia.

Z drugiej strony gwałtowny wzrost liczby samochodów osobowych codziennie zmierzających do centrum nie tylko zatyka miasto, ale też degraduje środowisko. Chcemy rozwijać wygodny i ekologiczny transport publiczny. Aby to zrobić, musimy rozmawiać z mieszkańcami i innymi samorządami. Tylko tak znajdziemy dobre rozwiązania.

Koncepcja Park & Ride sprawdza się na świecie. Dlaczego ma się nie sprawdzić u nas? Takie parkingi są potrzebne nie tylko na rogatkach Olsztyna. W czasie konsultacji mieszkańcy mówią nam o dobrych, funkcjonalnych i dostosowanych do ich potrzeb rozwiązaniach. Na małą skalę takie parkingi w gminie Gietrzwałd działają już od lat (przy stacjach PKP w Unieszewie i Biesalu, przy DK 16 w Podlejkach). Oczywiście muszą iść za tym kolejne kroki, takie jak rozwijanie kołowej komunikacji publicznej i torowej. To są naczynia połączone ale od czegoś musimy zacząć.

Łukasz Czarnecki-Pacyński
redakcja@gazetaolsztynska.pl

Nadal trwają konsultacje społeczne dotyczące rozmieszczenia parkingów Park & Ride. Poniżej prezentujemy listę propozycji lokalizacji, w których mogłyby powstać tego typu obiekty.

Spośród proponowanych lokalizacji ponad 20 zostało odrzuconych. Przede wszystkim ze względu na bliską odległość innych, bardziej perspektywicznych propozycji umiejscowienia takich obiektów. Do dalszych prac zarekomendowanych zostało niemal 50 lokalizacji podzielonych na cztery kategorie: priorytetowe, podstawowe, uzupełniające, warunkowe.

Wśród tych pierwszych, priorytetowych, znalazło się 14 propozycji:


1. Barczewo (przy stacji kolejowej)
2. Dywity (cmentarz - brama wschodnia)
3. Rożnowo
4. Biesal (przy stacji kolejowej)
5. Unieszewo (przy przystanku kolejowym)
6. Olsztyn (pętla autobusowa Jagiellońska-Ogrody)
7. Olsztyn (przystanek kolejowy Dajtki)
8. Olsztyn (Kanta, przystanek krańcowy tramwaju)
9. Olsztyn (przy stacji kolejowej / pętli autobusowej Gutkowo)
10. Olsztyn (ul. Kłosowa / Pętla autobusowa Dajtki)
11. Olsztyn (Tęczowy Las)
12. Olsztyn (ul. Cementowa)
13. Bartąg (Bartąska - Rondo, pętla autobusowa)
14. Stawiguda (pętla autobusowa)
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (164) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #2641280 | 83.14.*.* 11 gru 2018 15:06

  Zróbcie Bałtycką, a nie kosztów szukacie budując bezsensowne inwestycje

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jonkowo #2641276 | 83.14.*.* 11 gru 2018 15:02

  Bezsensowne wyrzucenie pieniędzy w błoto - nikt nie będzie jechał do Olsztyna autem by potem zostawić je Bóg wie gdzie i przesiadać się w MPKa. Lepiej zrobić Linię MPK do Jonkowa, wtedy część ludzi by kupiła miesięczne i nie musiałaby trzymać 2 aut by dostać się gdziekolwiek. W Okejkach ludzie na szybach jeżdżą i nie dość, że trzeba płacić za przejazd to i za miesięczny - rachując - taniej wyjdzie jeździć autem

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Olsztyniak 61 #2640400 | 213.76.*.* 10 gru 2018 10:32

   Moi drodzy od czasu wprowadzenia zabawek z dzieciństwa wizjonera arbuza, tam gdzie one jeżdżą w tym w centrum ,to my tubylcy omijamy wielkim łukiem .Smrodzimy za to autami stojąc w korkach czekając na zieloną fal hahaha

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Patriota Wojtowiak #2640351 | 83.6.*.* 10 gru 2018 09:22

   Brawo Panie Maciejewski . To jest chybiony pomysł z parkingami i zmarnowane fundusze. Komunikacja miejska ścieżki rowerowe tego nam trzeba.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. bb #2640310 | 10 gru 2018 08:19

    Panie burmistrzu Maciejewski, mieszkańcy Barczewa czekają TAKŻE na parkingi. Komunikacja miejska to tylko jeden z elementów, są osoby dojeżdżające, którym parkingi bardzo ułatwiłyby życie, bo mogłyby korzystając z komunikacji miejskiej w Olsztynie, zamiast pchać się samochodem do centrum. Więcej pokory i słuchania mieszkańców życzę.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (164)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages