Sobota, 14 grudnia 2019. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Spotykają się przy herbacie z... bezdomnymi

2018-12-02 08:00:20 (ost. akt: 2018-12-01 22:15:06)
Wolontariusze podczas przygotowywania kanapek, którymi częstują potrzebujących na dworcu

Wolontariusze podczas przygotowywania kanapek, którymi częstują potrzebujących na dworcu

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Przy kanapkach, zupie i cieście. A gdzie? Na olsztyńskim dworcu w niedzielę. Miejsce dość nietypowe, jak i nietypowi są goście, którzy korzystają z poczęstunku. Wolontariusze do wspólnego stołu zapraszają bezdomnych.

Najpierw bali się, że nic z tego nie wyjdzie. Na pierwszym spotkaniu pojawiło się sześciu wolontariuszy.
— Ale następnej niedzieli było nas już trzynastu. Wszystko idzie w dobrą stronę, choć wciąż czekamy na ludzi dobrej woli, którzy ofiarują naszym podopiecznym te kilka godzin w tygodniu — mówi Karolina Ściubisz, koordynatorka akcji „Spotkajmy się przy herbacie”.

Na pierwsze tegoroczne spotkanie na olsztyńskim dworcu przyszło ponad 20 potrzebujących, tak samo było tydzień temu. W tym tygodniu chwyciły mrozy i niewykluczone, że głodnych i spragnionych — także zwykłej rozmowy i psychicznego wsparcia — będzie więcej.

— Głód i uczucie zimna staramy się wyeliminować w pierwszej kolejności, ale nasi podopieczni często chcą się wygadać, chcą czuć, że to, co mają do powiedzenia, jeszcze kogoś interesuje — podkreślają wolontariusze.

A granica jest cienka. Nikt nie ma abonamentu na szczęście i dobrobyt. — Historie, które co tydzień słyszymy, ścinają z nóg, uczą niesamowitej pokory. Człowiek zaczyna doceniać normalność. Choćby to, że idziemy zimną ulicą, a w międzyczasie myślimy o tym, że zaraz podkręcimy ogrzewanie i zrobimy sobie ciepłej herbaty. Nie wszyscy tak mają.

— W ubiegłym roku naszymi stałymi gośćmi było dwóch panów, którzy całą zimę spędzili, śpiąc przy torach na materacach. To wstrząsające, smutne i bolesne. Ale nie możemy udawać, że tego nie ma. Staramy się pomóc — mówi Karolina.

Dlatego w każdą niedzielę spotykają się i przygotowują posiłki i herbatę.

Zorganizowali też zbiórkę, gdzie zebrali pieniądze na jednorazowe naczynia, pozyskali też fundusze na czapki, szaliki i rękawiczki, których w koczowniczym świecie bezdomnych wciąż brakuje. Za resztę pieniędzy ugotowali zupę.

— W tym momencie nie prosimy o pieniądze, jeśli chodzi o kanapki, solidnie wspomaga nas Caritas. Prosimy o ugotowaną zupę, może jakieś ciasto, którym będziemy mogli podzielić się z naszymi znajomymi z dworca. Ludzie czasem nie chcą dawać komuś pieniędzy, obawiają się, że zostaną źle wykorzystane. To zrozumiałe — mówi nasza rozmówczyni.

I dodaje: — Dlatego prosimy o coś gotowego i najlepiej gotowanego. Większość naszych wolontariuszy to studenci bez stałego dostępu do kuchni. Gdyby ktoś podarował nam gar grochówki, bylibyśmy przeszczęśliwi. Wspaniale byłoby też, gdyby znalazł się ktoś zmotoryzowany, kto co tydzień z prowiantem podrzuci nas z Grunwaldzkiej na dworzec.

Wolontariusze zapraszają do współpracy również dzieci. — Robienie kanapek w większym gronie może się okazać dobrą zabawą, poza tym to wspaniała lekcja empatii i wrażliwości, a nam przydadzą się każde chętne do pomocy ręce, nawet te bardzo małe — zachęcają.

AP


Chcesz pomóc? Skontaktuj się z wolontariuszami na Facebooku („Spotkajmy się przy herbacie”) lub przyjdź w niedzielę o 16 do Caritasu przy ul. Grunwaldzkiej.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Antek #2635930 | 81.190.*.* 2 gru 2018 20:34

  Szacunek dla wolontariuszy. Jesteście pięknymi ludźmi :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. OLX #2635887 | 5.172.*.* 2 gru 2018 18:39

  Kuchnia gazowa Iława, iławski, Warmińsko-mazurskie Dodane o 21:25, 20 listopada 2018, ID ogłoszenia: 489573281

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. maly brat #2635879 | 5.172.*.* 2 gru 2018 18:26

  Ech studenci poszukajcie na OLX darmowej kuchni , albo zalozcie zbiorke na zbiorka.pl . by kupic kuchnie i wstawcie ja w swojej siedzibie na ul.grunwaldzkiej ..to na poczatek.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. WITAMY PRZYJEZDNYCH #2635821 | 37.47.*.* 2 gru 2018 17:00

  Olsztyński Dworzec Pokazuje jaki jest cały PGR Olsztyn

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Nałóg %%%% #2635816 | 37.47.*.* 2 gru 2018 16:57

  Czasy bezrobocia mineły Brakuje ludzi do pracy również do prostych prac .Czemu nikt z nich nie chce poprawić swojego bytu ? 90% z tych bezdomnych woli chlać %% Choć są i tacy co są schorowani i nie mogą pracować tym należ pomóc reszta niech sobie radzi .

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (13)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages