Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Zabił kobietę i dalej jeździ

2018-11-29 13:36:53 (ost. akt: 2018-11-29 18:10:39)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zabił młodą kobietę na pasach i nadal jeździ samochodem, chociaż prokurator mu tego zabronił. Czy prawo naprawdę jest bezsilne wobec takich osób? A może na proces, który ruszy w grudniu, oskarżony też przyjedzie samochodem?

Kierowca luksusowego samochodu, który zabił na przejściu dla pieszych młodą kobietę, nic nie robi sobie z zakazu siadania za kółkiem. I jakby nigdy nic nadal jeździ samochodem. Tym samym śmieje się z prokuratora, który zabronił mu prowadzenia pojazdów i zabrał uprawnienia. Z naszych informacji wynika, że samochodem jeździ między innymi do pracy.
Jego znajomi są zaszokowani. Dzwonią do naszej redakcji i dopytują z niedowierzaniem: — Jak to możliwe, że nikt mu nic nie może zrobić?

Tragedia — przypomnijmy — wydarzyła się w marcu tego roku na ul. Synów Pułku. 23-letnia kobieta została potrącona przez pędzący samochód, kiedy była na przejściu dla pieszych. Przechodziła na pasach. Samochód na prawym pasie ją przepuścił. Drogowy bandyta pędzący lewym pasem uderzył prosto w nią. Zginęła na miejscu.
Okazało się, że w ciągu ostatnich kilku lat mężczyzna ponad trzydzieści razy był zatrzymywany przez policję i karany mandatami. Były to mandaty za przekroczenie prędkości, za niezapięcie pasów, za wyprzedzanie na zakazie, za brak dokumentów, za spowodowanie kolizji. Kilka razy miał również zatrzymywane prawo jazdy. Po wypadku prokurator zabronił mu prowadzenia samochodów i zabrał uprawnienia. Ale 38-letni mężczyzna z tego zakazu nic sobie z tego nie robi.


— Takie mamy prawo, że niewiele możemy mu zrobić — wzdychają prawnicy.
Za wzór stawiają Skandynawię, gdzie kierowca łatwo może stracić samochód za wykroczenia popełnione na drodze i zapłacić taką grzywnę, że zapamięta ją na długie lata. A nawet trafić za kratki na rok.

— W Polsce niestety takich możliwości nie ma. Policja może na niego nałożyć mandat do tysiąca złotych, chyba że zdecyduje się na skierowanie sprawy do sądu. Wtedy sąd może ukarać go grzywną do 5 tys. zł. Moim zdaniem prawo mamy zbyt liberalne — ocenia dr Anna Chodorowska z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. — Zdarzają się tacy kierowcy, którzy jeżdżą bez uprawnień, bo mają takie zachowanie we krwi.
Traktują to jako utarcie nosa policji i pokazanie policji, jaka jest wobec nich bezradna.

Policjanci po tym, jak zatrzymali go na drodze, już po ustanowieniu zakazu, wysłali do sądu wniosek o ukaranie mężczyzny. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony. Jednocześnie toczy się inne postępowanie dotyczące tego, że jeździ do pracy samochodem. Jak wynika z naszych informacji, pracodawca ma przekazać zapisy z kamer monitoringu, które mają być w tej sprawie dowodem.
Proces o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym na pasach ma się rozpocząć 18 grudnia. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Olsztynie pod koniec października. Oskarżonemu grozi od pół roku do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Zdaniem dr Anny Chodorowskiej sąd prawdopodobnie weźmie pod uwagę także to, że wbrew zakazowi prowadził on samochód także w trakcie śledztwa.
I zauważa, że istotne jest, do kogo należą samochody, którymi porusza się mężczyzna. Jeżeli to nie jego pojazdy, odpowiadać może także osoba, która mu je udostępniła. Mówi o tym art. 96 Kodeksu wykroczeń: „Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień, podlega karze grzywny”.

— Może więc czas na to, aby karać także tych, którzy mu samochody udostępniają? — zastanawiają się znajomi oskarżonego oburzeni jego postawą. — Przecież on nadal łamie przepisy i ignoruje zakazy.
Krzysztof Górski, wiceszef Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe, mówi, że teraz, kiedy sprawa trafiła już do sądu, wszelkie decyzje w tej sprawie podejmować może tylko sąd.
Małgorzata Kundzicz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (178) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Daniel #2636609 | 5.173.*.* 3 gru 2018 20:50

  Zabił młodą kobietę, śmieje się z prokuratora, jak to możliwe że nikt nie może mu nic zrobić, drogowy bandyta, kilka razy miał zatrzymywane prawo jazdy, traktują to jako utarcie nosa policji, takie zachowanie mają we krwi, może czas ukarać tych co pożyczają samochody, zastanawiają się jego znajomi oburzeni postawą......itd. Pani Redaktor pojechała Pani lepiej niż Kurski w TVP, artykuł pisany ewidentnie na zlecenie, dobry przykład dla studentów dziennikarstwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. KONSTYTUCJA #2636380 | 81.190.*.* 3 gru 2018 14:17

   Bo w Polsce jest KONSTYTUCJA która stanowi że prawa sprawcy są wysoko ponad prawami ofiar i potencjalnych ofiar, a grzędy sędziów są zapisana w gwiazdach i nikt tego naruszyć nie ma prawa . tak przynajmniej twierdzą nawiedzone KODy że na tym się ta mityczna konstytucja opiera

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. KONSTYTUCJA #2636366 | 81.190.*.* 3 gru 2018 14:05

   Jak to jest ze w obronie własnych grzęd KASTA jest w stanie nawet ZAWIESZAĆ DZIAŁANIE USTAW nawet wbrew jakimkolwiek zapisom konstytucji które im takich uprawnień nie dają, a nie jest w stanie KASTA powstrzymać pirata drogowego stwarzającego ŚMIERTELNE ZAGROŻENIE na drodze ? To jak to jest ta KASTA nic nie może , czy się KAŚCIE nie chce bo ich problem nie dotyczy ? Konstytucja konstytucja konstytucja ... jakby co

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. lwx #2635143 | 83.9.*.* 1 gru 2018 16:55

   Dziwię się, że jeszcze w Państwie w którym nie funkcjonuje prawo nie stosuje się nawet prawa mojżeszowego. Zabił to i on musi ponieść taką samą karę. Z tą różnicą, że karę winna mu wymierzyć rodzina zmarłej jak państwo nie może.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Janusz #2635092 | 178.235.*.* 1 gru 2018 14:36

   Pani redaktor dla czego np o tym wypadku nie było 15 artykułów ? http://olsztyn.wm.pl/524672,Nie-zyj e-pieszy-potracony-na-ul-Baltyckiej-w-Ol sztynie.html

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   Pokaż wszystkie komentarze (178)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages