środa, 25 listopada 2020. Imieniny Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Olsztyn od brzydszej strony. Podupadający zabytek ze strasznym ogrodzeniem

2018-11-27 07:15:00 (ost. akt: 2018-11-26 21:35:42)
Młyn, ogrodzenie

Młyn, ogrodzenie

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

Młyn Olsztyński jest zabytkiem, ale zasłania go szpetne ogrodzenie. Razi jeszcze bardziej, bo ul. Partyzantów właśnie przechodzi remont. Jest szansa na zmianę tej sytuacji?

Młyn Olsztyński to zabytek z 1924 roku i jedna z atrakcji ul. Partyzantów, która właśnie przechodzi remont. Innymi słowy — wypięknieje. Szpecić ją będzie jednak ogrodzenie młyna.

— To straszny blaszak, który wygląda fatalnie — ocenia pani Marianna z Olsztyna, którą pytamy o wygląd ogrodzenia. — Od lat je widzę i wygląda coraz gorzej. Czy miasto nie może jakoś zareagować? To przecież zabytek! W dodatku blisko jest dworzec. Ludzie przyjeżdżający do Olsztyna muszą patrzeć na to dziadostwo. Czy właściciel młyna nie może tego ogarnąć?
Z takim pytaniem dzwonimy pod numer, który widnieje na szpetnym ogrodzeniu. Odbiera kobieta.

— A jakie ogrodzenie będzie ładne? — pyta ze zdziwieniem. — Zgłoszę to do odpowiedniego działu — dodaje.
Gdy pytamy o godność, słyszmy powtórzone kilkakrotnie zdanie: „Halo, halo, nie słyszę!”. Dzwonimy ponownie, ale nikt nie odbiera. Trzymamy jednak za słowo, że uwaga zostanie zgłoszona do działu, który zareaguje i ogrodzenie, tak jak i ulica Partyzantów, przejdzie lifting.

A może miasto ma wpływ na wygląd tej okolicy?
— Wielkimi krokami zbliżamy się do końca przebudowy ulicy Partyzantów. Byłoby idealnie gdyby w ślad za nami poszli również prywatni przedsiębiorcy. Tak, by całe otoczenie ulicy Partyzantów było wizytówką miasta — odpowiada nam Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Szpetne ogrodzenie zasłania kompleks, który można kupić za 2,5 mln zł. Wraz z ogrodzeniem. Niestety brakuje chętnych. Takich, którzy mieli zamiar coś z nim zrobić, było wielu. Jeden chciał budować hotel, ale się urzędnicy nie zgodzili. Bo pomieszczenia są za niskie. Miłośnik alpinizmu wymarzył sobie ściankę wspinaczkową. Też poległ. Ale może jest szansa, że kogoś zainteresuje? Młyn zaprojektowany przez Augusta Feddersena. Spod jego ręki wyszły też inne olsztyńskie zabytki, m.in. teatr i kościół franciszkanów.

ar

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Turysta #2935013 | 5.173.*.* 18 cze 2020 09:44

  Szkoła że miasto nie ma pieniędzy na remont tego zabytku, w końcu potem będzie zarabiać na siebie, mając wszystkie urządzenia młyńskie wewnątrz to nie lada atrakcją. No szkoda że miasto nie dba o takie sprawy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Przyjezdny #2634211 | 37.47.*.* 29 lis 2018 20:55

  Cena 2,5 mln zł to są śmieszne pieniądze , porównywalnie jest to koszt dwóch lepszych domków jednorodzinnych w Olsztynie. Moim zdaniem Miasto powinno odkupić ten obiekt i przy pomocy Funduszy z UE urządzić tam np. Centrum Nauki i Techniki coś na wzór ,,Młyn Wiedzy” w Toruniu lub ,,Centrum Nauki Kopernik” w Warszawie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gabi #2633626 | 62.148.*.* 29 lis 2018 09:26

  Był w TV fajny program o Toronto. Młodzi mieszkańcy pozbywają się płotów, pokolenie Milenium wzięło sprawy w swoje ręce. Zagospodarowują też Toronto od brzydkiej strony. Można wziąć przykład. Po drugie przydałby się w okolicach Polikliniki parking z prawdziwego zdarzenia jakie są np. przy szpitalach w np. w Holandii. Kilkupiętrowy. Zwolniłyby się ulice i wygląd miasta poprawił. Ok. będę skromna nie aspiruję na urząd prezydenta :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Zax #2633006 | 31.0.*.* 28 lis 2018 16:33

  Młyn, hotel Gromada, kompleks dworcowy - Olsztyn po prostu straszy... Oczywiście nic się nie da zrobić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zioma #2632199 | 83.6.*.* 27 lis 2018 14:28

  To już straszy od ponad 20 lat. Brak pomysłu na zagospodarowanie, jak na wszystko w tym żałosnym mieście. Co to za dołujące miasto i region. Bóg opuścił, to może kto inny weźmie, może Merkel albo Putin. Wszystko każda władza ma Warmię w dupie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (38)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages