Niedziela, 17 listopada 2019. Imieniny Grzegorza, Salomei, Walerii

Olsztyn jednak zagra z WOŚP. W ostatniej chwili

2018-11-19 15:36:15 (ost. akt: 2018-11-20 09:55:43)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Do poniedziałku sztaby mogły zgłaszać swój udział w przyszłorocznym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na liście — praktycznie do ostatniej chwili — nie było Olsztyna. Zawiązanie sztabu było możliwe dzięki pomocy ratusza.

Sztab jest niezbędny, by sprawnie zorganizować, a potem koordynować pracę wolontariuszy. To sztab centralny zajmuje się pozyskiwaniem sponsorów czy uzyskaniem pozwoleń niezbędnych do zorganizowania imprezy masowej. Jeszcze w piątek w Olsztynie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy miała zagrać tylko w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych. Tam zarejestrowany został sztab, któremu szefuje Piotr Konarzewski. Niestety, ten zespół powstał, by imprezę zorganizować wyłącznie w szkole.

Na szczęście w Olsztynie udało się zawiązać sztab.

— Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to fantastyczna inicjatywa. Olsztyn od wielu lat aktywnie włącza się w organizowanie wielkiego finału, a mieszkańcy naszego miasta co roku otwierają serca i portfele dorzucając swoją cegiełkę do zbiórki pieniędzy — mówi Marta Bartoszewicz, rzecznik Urzędu Miasta w Olsztynie. — Nie wyobrażamy sobie, żeby w 2019 roku mogło być inaczej. I dlatego z ogromną radością informujemy, że w Olsztynie Orkiestra zagra pod dowództwem Ewy Bagińskiej i „Wesołych Podwórek”. Szefową olsztyńskiego sztabu otacza wielu ludzi pełnych energii i o orkiestrowej duszy. Ogromnego wsparcia udzieli także Urząd Miasta Olsztyna — tu będzie znajdowała się siedziba Sztabu — dodaje.


— Z Orkiestrą gram od wielu lat, ogromnie się cieszę, że mogę być w 27. Finale WOŚP dyrygentem tak wspaniałych „głosów” — mówi Ewa Bagińska, prezes stowarzyszenia „Wesołe Podwórka”. — Wniosek jest już w drodze, pracujemy nad podziałem obowiązków i działań. Stroimy instrumenty — dodaje.

— Jak co roku nie zabraknie koncertów, zbiórki pieniędzy i wielu wydarzeń towarzyszących. W tym roku WOŚP zagra pod hasłem: pomaganie jest dziecinnie proste. I my w tę pomoc również się włączymy. Całym sercem — dodaje Marta Bartoszewicz.

Sztab udało się zawiązać w zasadzie w ostatniej chwili. I nie jest to pierwszy raz, gdy mamy takie problemy.

Pod koniec 2016 roku, rzutem na taśmę, bo termin zgłaszania sztabu też już upływał, inicjatywę od miasta (a konkretniej - Miejskiego Ośrodka Kultury) przejął Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie”, koordynowany przez Monikę Falej.

Tegoroczny finał w Olsztynie zorganizowali harcerze, którym przewodziła komendantka Warmińskiego Hufca ZHP Dorota Limontas. Ale sztabu podczas 27. finału harcerze organizować nie chcieli. Z czego wynikło całe zamieszanie?


— Informacja o problemie pojawiła się stanowczo za późno. Gdybyśmy wiedzieli wcześniej, to można było budować jakieś partnerstwo — mówi Monika Falej ze Związku Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie”.


Ma pani żal do hufca za to, że nie podjął się ponownej organizacji przyszłorocznego finału? — dopytujemy.

— Nie, mam w sobie wielki smutek. To jest ogrom pracy. Samo zarejestrowanie sztabu, to najmniejszy problem. Gorzej z jego prowadzeniem. Dwa lata temu kłopoty z organizacją sztabu też zostały ujawnione na ostatnią chwilę — przypomina Monika Falej. — To chyba nasza olsztyńska przypadłość. Jeśli z czegoś rezygnujemy, to dobrze by było zorganizować jakąś konferencję, powiedzieć wszystkim, że rezygnujemy, albo, że nie chcemy liderować. Z tego co wiem harcerze chętnie by pomogli przy organizacji 27. finału, ale nie chcieli brać na siebie ciężaru prowadzenia sztabu. Ale — skoro wcześniej go organizowali — to wszyscy myśleli, że w tym roku też to zrobią.

Monika Falej podkreśla, że, gdy dwa lata temu podjęli się organizacji sztabu mogli liczyć na duże wsparcie.

— Były inne uwarunkowania — wspomina. — A o tym, że w tym roku też mamy problem ze sztabem dowiedziałam się dopiero w piątek. Nie mogłam podjąć pozytywnej decyzji, bo byłoby to nieprofesjonalne. W ubiegłym roku o organizacji sztabu przez harcerzy dowiedziałam się z Facebooka. Na to musi być czas. Na organizację, zbieranie sponsorów.

W kwestii WOŚP zapominamy chyba, że to inicjatywa społeczna. Organizację wiążemy często z ratuszem i to na niego może spaść największa krytyka.

— Niestety tak, bo przez wiele lat ratusz to robił — przyznaje Monika Falej. — Zabrakło taktycznego podejścia, jasnej deklaracji o tym, że szukamy organizacji, które podejmą się tego zadania. Artyści deklarowali przecież, że wystąpią za darmo, a my przygotowaliśmy animatorów na tę okazję. W przyszłym roku trzeba będzie wcześniej zorganizować spotkania w tej sprawie. I mogę zadeklarować, że jako Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie” zorganizujemy takie spotkania organizacyjne, żeby nie przeżywać tego, co teraz. Ale ogromnie się cieszę, że w ostatniej chwili udało się stworzyć sztab i zagramy razem z całą Polską! Zwłaszcza, że tak niewiele brakowało i bylibyśmy jedynym miastem wojewódzkim bez sztabu.

W województwie warmińsko-mazurskim zarejestrowanych i zweryfikowanych jest 46 sztabów. Przyszłoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia. Jego celem będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

PJ
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kuria #2628302 | 37.248.*.* 21 lis 2018 11:04

  Może kuria za rok zorganizuje sztab WOŚP? Wespół z Caritasem. Mocne wsparcie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. i-o #2628095 | 88.156.*.* 20 lis 2018 23:17

  Przestańcie już kwiczeć histerycznie na forum, żałosne parchy, przestańcie ocierając smarki odgrażać się, że nie dacie ani złotówki. Macie rację, lepiej rzućcie ją księdzu, on potrzebuje. Chwam wd, nienawistna tłuszczo , WOŚP doskonale radzi sobie bez was, co potwierdzi po raz kolejny bijąc rekord. Nie zatrzymacie tych milionów Polaków o otwartych sercach, obdarzonych ludzkimi uczuciami, zjednoczonych w chęci pomocy potrzebującym. Przestańcie już kwiczeć, po prostu spotkajcie się w niedzielę finału przed kościołem - razem, w grupie będzie wam raźniej obrzucać gównem WOŚP i tych co pomagają , a Owsiaka wyzywać od złodziejów. Nie jesteście warci splunięcia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jak ludzie mogą #2627574 | 5.135.*.* 20 lis 2018 12:41

  tak rok w rok pudrować syfilisa w służbie zdrowia tą orkiestrą i jeszcze utrzymywać Owsiaka z rodziną i znajomymi z pieniędzy zbieranych przez dzieci na mrozie? Do tego władze wszystko firmują jak za komuny? Przecież było tyle reportaży i nic nie dotarło?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kebiz #2627569 | 88.156.*.* 20 lis 2018 12:36

   Jakieś siły nieczyste usunęły mój komentarz nt Caritasu jako chętnego do organizacji WOŚP w Olsztynie ! Hańba !

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. mk2 #2627559 | 79.184.*.* 20 lis 2018 12:15

    Z całą sympatią dla idei Wielkiej Orkiestry, ale organizowanie któryś rok z rzędu spontanicznej społecznej akcji przez urząd to jest jednak monstrualny absurd. Tego by nawet Bareja w czasach PRL-u nie wymyślił

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (42)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages