środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Rowerzysto! Daj się zauważyć!

2018-11-17 13:42:49 (ost. akt: 2018-11-19 10:31:03)

Do naszej redakcji napisał pan Marek, olsztyński kierowca. „We wtorek, po godzinie 16 zjeżdżałem właśnie z Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w ul. Artyleryjską. Było już ciemno, a dodatkowo padał rzęsisty deszcz. Nagle, od strony tunelu i Dworca Zachodniego wyjechał rowerzysta. Praktycznie pod koła mojego samochodu…!”

„Wiem, że rowerzysta na ścieżce rowerowej prowadzącej przez jezdnię ma pierwszeństwo — przyznaje pan Marek. — Ale akurat ten chłopak był w czarnej kurtce, nie miał jakichkolwiek odblasków, a i rower miał ciemną ramę i nie miał lampy. To też szczególne miejsce: dość słabo oświetlone, z zadrzewionym skwerkiem, w głębi tunel. Gdyby lewy pas nie był akurat wolny , albo wjechałbym w rowerzystę, albo uderzył w bok innego pojazdu.”

Jesień, zmiana czasu i coraz gorsza aura rowerzystów nie zniechęcają. Ale żaden z uczestników ruchu drogowego — ani kierowcy, ani rowerzyści, ani piesi — nie może zapominać o bezpieczeństwie. Swoim i innych. A możliwe, że w tych z dnia na dzień gorszych warunkach, słabej widoczności i szybko zapadającym mroku wszyscy powinniśmy uważać szczególnie. Dlatego przypominamy podstawowe przepisy drogowe, które powinni znać wszyscy — nie tylko kierowcy:

1. Jeśli to tylko możliwe, rowerzyści poruszają się ścieżką rowerową. Powinni jednak unikać jazdy parami, w dwa rowery obok siebie.
2. Na ścieżce, podobnie jak na ulicach, obowiązuje ruch prawostronny. Każdy zamiar skrętu rowerzysta sygnalizuje ręką.
3. Na skrzyżowaniach z jezdnią to rowerzysta ma pierwszeństwo przed samochodem, ale warunkiem koniecznym jest widoczność. Nasz czytelnik, pan Marek zauważył rowerzystę praktycznie dopiero, gdy ten już wjechał na jezdnię. Wielu kierowców o pierwszeństwie rowerzystów wciąż w ogóle nie pamięta.
4. Po zmroku włączamy rowerowe światła. Dobrze jest też zarówno rower, jak i siebie oznakować odblaskiem, wkładać kurtkę z odblaskowym paskiem lub wręcz kamizelkę.
5. Nie jeździmy ze słuchawkami na uszach!
6. Rowerzysta ma prawo poruszać się chodnikiem, gdy jest zła pogoda: pada deszcz, śnieg, jest mgła, gołoledź lub silny wiatr; gdy jedzie z dzieckiem do lat 10; gdy ma do dyspozycji wszystkie te 3 warunki: chodnik szerokości co najmniej 2 metrów, samochody na ulicy obok mają ograniczenie prędkości do 50 km/h i nie ma odrębnego pasa lub ściżki dla rowerzystów. W wszystkich innych przypadkach za jazdę rowerem po chodniku grozi mandat wysokości 50 zł.
7. Jeśli już jedziemy rowerem po chodniku pamiętajmy: jesteśmy tam warunkowo i zachowujmy się jak goście. Nie wolno nam stwarzać zagrożenia dla pieszych, wymijać ich slalomem z dużą prędkością, dzwonić na lewo i prawo, by zeszli nam z drogi.
8. Nie przejeżdżamy rowerem po pasach dla pieszych! Jak sama nazwa wskazuje — takie przejścia są dla pieszych i dlatego rowerzysta zobowiązany jest schodzić przed nimi z roweru lub przejeżdżać ścieżką. Niedopuszczalne jest wjeżdżanie na pasy z impetem. Na ścieżkę też brawurowo wjeżdżać nie powinniśmy.
9. Kask to jest zawsze dobry pomysł.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wąsko #2626724 | 188.146.*.* 19 lis 2018 09:35

  Czy nie można w Olsztynie budować ścieżek rowerowch aby były szeroki np 2+ 1 rower ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pajace z mrugającymi i oślepiajcymi światłami #2626722 | 188.146.*.* 19 lis 2018 09:33

  Jedno to że rowery są bez świateł, drugie to używanie mrugajacych i oslepiających z przodu i z tyłu śwteł. Czy nie można używać normalnie świecących świateł tak jak motorach i autach - tylko muszą im mrugać !!!!! A częst do teg pędzą na rowerach - nie wiado po co - żona z domu wygania ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Do Policji #2626351 | 213.73.*.* 18 lis 2018 18:01

  Jak Policja weźmie się za po prostu przestrzeganie prawa przez rowerzystów (chodzi o OBOWIĄZEK wyposażenia rowery w lampę przednią i tylną) i za brak będzie wlepiać mandaty , ale nie taka akcja okazjona , to będziemy w przeciągu kilku tygodni mieli rowerzystów oświetlonych . Tylko Policja tu coś waluta bo Polak światełka w rowerze ma w d...e. Kiedyś była w Polsce akcja Policji że światełka rozdawali gratis rowerzystom. Wiecie co robili rowerzyści na wioskach ???? Sprzedawali te podarowane lampki i kupowali glachę. Nic dodać nic ująć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jim #2625861 | 188.146.*.* 18 lis 2018 07:48

  samochody muszą jeździć z włączonymi światłami całą dobę (lub dzienne) roweżyści nawet po zmorku nie mają takiego obowiązku więc o co chodzi ? czyżby celowo byli skazani na ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. twój podpis #2625751 | 89.228.*.* 17 lis 2018 21:57

   Zgadza się. Część rowerzystów to debile. Tak, nie bójmy się mocnych słów. Debile, którzy zagrażają sobie samym i innym. Widzę to zarówno z perspektywy siodełka, jak i fotela w samochodzie. O ile w razie kolizji z samochodem ucierpi najwyżej sam delikwent i karoseria samochodu, o tyle w razie zderzenia z innym rowerzystą obrażenia odniesie już dwóch ludzi. A uwierzcie, są sytuacje, gdy i na rowerze mało co widać. Kto nie wierzy niech przejedzie się po zmroku Bałtycką w stronę Gutkowa. Samochody jadące w stronę miasta potrafią tak skutecznie oślepić, że nie ma szans zauważyć takiego nieoświetlonego cymbała. Dodatkowo jeszcze uwaga w stronę miasta: oświetlenie rowerów miejskich woła o pomstę do nieba. Te trzy ledwie żarzące się diódki to jakaś parodia, zamontowane chyba tylko po to, żeby rower spełniał określone przepisami wymagania, a nie po to żeby był widoczny. Pierwsze lepsze gówniane chińskie lampki z marketu świecą lepiej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages