Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Czytelnik o lewoskrętach w Olsztynie: "Nasze drogi traktuje się jak poligon doświadczalny"

2018-11-10 09:46:09 (ost. akt: 2018-11-10 09:52:08)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na skrzyżowaniach sygnalizatory kierunkowe dla wydzielonych lewoskrętów zastąpiono ogólnymi. W ten sposób w Olsztynie powstały tzw. skrzyżowania kolizyjne. Niektórzy kierowcy uważają, że to błąd.

Piszę do Państwa ze skargą na wprowadzenie bez wiedzy mieszkańców Olsztyna lewoskrętów bez strzałki, co jest niezgodne z przepisami ruchu drogowego — napisał do na pan Sebastian, czytelnik. — Jest wiele takich miejsc. Przykład: skręt z ulicy Bałtyckiej do Lidla czy skręt z Bałtyckiej do Bławatka przy Jeziornej. To decyzja, którą podjęto bez konsultacji z mieszkańcami.

To, co miało upłynnić ruch, zdaniem pana Sebastiana przyniosło skutek odwrotny do zamierzonego.

— Kilkanaście lat była normalna sygnalizacja, działało to dosyć sprawnie, a teraz wszystko zaprzepaszczono — uważa pan Sebastian. — Nie dość, że zwiększyło się ryzyko kolizji, to trzykrotnie przedłużył się czas przejazdu. Kiedyś, kiedy skręcałem w lewo, kierowcy z przeciwka mieli czerwone i musieli czekać. Ruch odbywał się płynnie. Teraz jest przeciwnie. Sam sprawdzałem czas przejazdu na wspomnianych skrzyżowaniach. Jest dużo gorzej. Nasze drogi traktuje się jak poligon doświadczalny.

Przypomnijmy, że w tej chwili taki sposób sterowania ruchem obowiązuje na około 40 skrzyżowaniach, z czego na 30 zmiany nastąpiły w latach 2017-2018. Jak podkreślają drogowcy, na 10 skrzyżowaniach taka organizacja obowiązuje od wielu lat, nie jest więc nowością.

— W zdecydowanej większości przypadków w najbardziej obciążonych ruchem godzinach, przez skrzyżowania objęte zmianami przejeżdża więcej pojazdów. W zależności od skrzyżowania od kilkudziesięciu do kilkuset pojazdów — podkreśla Paweł Palczewski z ZDZiT w Olsztynie. — Ponadto przepustowość skrzyżowań z sygnalizacją świetlną ocenia się poprzez miary oceny warunków ruchu/, tj. m.in. średnie straty czasu czy kolejki pojazdów. Te również w większości przypadków uległy poprawom. Na skrzyżowaniach objętych zmianami skrócił się również czas oczekiwania na sygnał zielony.

Przedstawiciel drogowców dodaje również, że programy sygnalizacji świetlnych na wszystkich skrzyżowaniach wprowadzane są w oparciu o projekty sporządzane przez projektantów, zgodnie ze szczegółowymi warunkami technicznymi dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunkami umieszczania ich na drogach oraz w oparciu o zasady prawa o ruchu drogowym.

Zmiany opiniowane są za równo przez zarządcę drogi, jak i przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Kajot

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (195) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania22 #2742969 | 37.120.*.* 5 cze 2019 19:36

  Witam, spotkam się z Mężczyzną na dyskretne i potajemne randki. Mam 22 lat, zapraszam do kontaktu przez ten portal: ***hotprofil.pl***

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. REK #2640257 | 176.221.*.* 10 gru 2018 00:21

  Z ul. Szrajbera skręcając w Niepodległości bardzo się ryzykuje bo jadą z naprzeciwka i dopiero można to zrobić na czerwonym. Tu trzeba przywrócić światła bezkolizyjne

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Karol #2639405 | 188.146.*.* 8 gru 2018 12:32

  Przd zmianami jeden kierunek jechał,trzy stały,teraz dwa stoją ale dwa jadą.Niby szybciej,ale tylko pozornie,bo trzeba skręcającym w lewo przepuszczać pieszych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Grzymolandia #2636803 | 5.172.*.* 4 gru 2018 11:24

  Co jest ważniejsze bezpieczeństwo kierowców i pieszych czy to, że ktoś przyjedzie do domu albo do pracy 15 minut szybciej?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. do Karomar #2634058 | 81.190.*.* 29 lis 2018 18:04

  kodeks drogowy na "tak' ale słownik jęz .polskiego by się przydał "NIEWIEDZA" tak się to pisze Pozdrowienia,bez urazy!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (195)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages