Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Kobiety w męskim świecie

2018-11-09 21:36:15 (ost. akt: 2018-11-09 21:46:45)

Autor zdjęcia: Pixabay

Stereotypy powoli odchodzą na bok, a wraz z tym kobiety wchodzą w coraz to rozmaitsze zawody wcześniej zarezerwowane jedynie dla mężczyzn. Jak wyobrażaliście sobie dotychczas kobiety w roli informatyków lub jako budowlańców? A może, podążając miastem, natknęliście się na panie prowadzące autobus?

Ostatnio, przeglądając strony prowadzone przez pasjonatów Informatyki, natknęłam się na krytykę programistek, które wg autorów bloga są zwykle dziewczynami bez pasji, zazwyczaj w golfie i aparatem na zęby. Trudno się nie zgodzić, że kiedyś tak myślano o kobietach zajmujących się pracą w systemach operacyjnych bądź programujących czy naprawiających komputery. Jednak dzisiaj coraz więcej młodych dziewczyn uczy się w zawodzie informatyka, mając równe szanse w ocenie ich pracy z chłopcami.

Odchodząc tematem od elektroniki, tych wszystkich cyfr czy też kodów źródłowych, skupmy się na pojazdach, zarówno transportu publicznego, jak i mniejszych maszynach. Sytuacją, która staje się coraz bardziej powszechną na ulicach polskich miast, są kobiety za kierownicą autobusu, tramwaju czy taksówki. Mimo powszechnej opinii, że są fatalnymi kierowcami i nie powinny dostawać prawa jazdy, płeć piękna umie lepiej zaplanować swoje czyny oraz myśli spokojniej podjętych decyzjach na drodze.

Dobrze, temat samochodów możemy zamknąć, ale po czym będą jeździć, jeśli nie będzie dróg? Coraz popularniejszym kierunkiem wybieranym przez dziewczęta jest budowlanka lub architektura. Pasja rysownika i wiele pomysłów może zapowiadać świetlaną karierę zawodową – coraz bardziej opłacalną.

Pamiętajmy również, by wspomnieć o dzielnych i silnych kobietach służących w służbach publicznych – wojsku, ochronie czy policji. To dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie i liczyć na wyrozumiałość. Nie myślmy jednak, że przez to są mniej silne. Stosunkowo częściej to kobiety są odporne na ból psychiczny, jak i fizyczny niż mężczyźni.

Jak widzimy, kobiety dynamicznie wchodzą do męskiego świata zajmując stanowiska, radząc sobie wszędzie bardzo dobrze. Jedyne, co możemy zrobić, to pogratulować każdej pani przekraczającej granice stereotypów.

Brawo Dziewczyny!

Dominika Sielawa, 1A Technikum Informatycznego nr 9 w Olsztynie

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp311olsztyn

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages