Sobota, 17 sierpnia 2019. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Kolejna rzeźba w Olsztynie odnowiona

2018-11-08 11:17:54 (ost. akt: 2018-11-08 11:18:59)

Autor zdjęcia: olsztyn.eu

Dawny blask zyskało popiersie Michała Lengowskiego na pl. Jedności Słowiańskiej. To następna olsztyńska rzeźba, jakim zajęli się konserwatorzy.

Dawny blask zyskało popiersie Michała Lengowskiego na pl. Jedności Słowiańskiej. To następna olsztyńska rzeźba, jakim zajęli się konserwatorzy.

Był poetą, działaczem społecznym, uczestnikiem akcji plebiscytowej z 1920 roku. Popiersie Michała Lengowskiego stanęło na pl. Jedności Słowiańskiej w 1978 roku. Autorem jest Hubert Maciejczyk, którego inne prace (np. "Trzy Gracje") zdobią publiczna przestrzeń Olsztyna.

Popiersie Lengowskiego nie było w najlepszym stanie. Zabrudzenia, zacieki, naloty będące efektem korozji metalu - to tylko niektóre ślady upływającego czasu widoczne na dziele. Dlatego stało się ono kolejnym, jakie trafiło w ręce specjalistów.

Cały pomnik został umyty, miejscowo ręcznie doczyszczony i w całości zdezynfekowany - informuje Miejski Konserwator Zabytków, Anna Bobko. - Uszkodzony tynk z postumentu usunięto oraz odtworzono, zaś tablicę inskrypcyjną sklejono i zespolono z trzonem postumentu. Wyczyszczona powierzchnia brązowego popiersia została pokryta naturalnym woskiem, wypolerowana i zabezpieczona preparatem do konserwacji powierzchni metalowych.


Renowacja popiersia kosztowała 17,8 tys. złotych. Jeszcze w tym roku ma być odnowiony pomnik Stefana Jaracza, zlokalizowany naprzeciwko teatru przy ul. 1 Maja.

W minionych latach odnowione zostały np. rzeźby w Parku Podzamcze - m.in. "Łyna" autorstwa Ryszarda Wachowskiego i "Amor na czatach" Balbiny Świtycz-Widackiej.

źródło: olsztyn.eu
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zbych #2619635 | 89.228.*.* 8 lis 2018 14:31

  To chyba normalne jest,że trzezeba ciągle dbać o swoje pomniki,chyba,że budzi się w nas od czasu do czasu zryw narodowy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dr TRAKTOR WIKTOR #2619498 | 79.184.*.* 8 lis 2018 11:49

  A kiedy popiersie Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie !!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages