Niedziela, 21 lipca 2019. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Baner i plakaty z Niepodległą [ZDJĘCIA]

2018-11-05 15:47:53 (ost. akt: 2018-11-05 16:10:41)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Niepodległa... baner z takim odręcznie napisanym słowem zawisł na murze Urzędu Wojewódzkiego od strony al. Piłsudskiego. Rozpoczęły się obchody przypominające ojców polskiej niepodległości. W programie są m.in. wystawy, koncerty i piknik. 


Każdy chce datę 11 listopada upamiętnić i wyrazić wdzięczność ojcom niepodległości — mówił wojewoda Artur Chojecki. — Stąd ten baner nad salą 160. Jest na nim słowo „Niepodległa”, tak jak pisał je Józef Piłsudski. Było wiele wybitnych postaci zasłużonych dla odzyskanie niepodległości. Jest wśród Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos czy Ignacy Jan Paderewski, ale w naszej świadomości przyćmiła je osoba Piłsudskiego.


O bojowniku, wojskowym, naczelniku i marszałku opowiadał podczas krótkiego wykładu Sebastian Artur Nowakowski z IPN. Przypomniał, że Józef Piłsudski (1867-1935) zaangażował się w działalność niepodległościową już w czasach gimnazjalnych, a w czasie studiów nawiązał kontakty z rosyjskimi rewolucjonistami, za co został aresztowany i zesłany do Irkucka.

Był członkiem PPS, wydawcą, redaktorem i kolporterem pisma Robotnik oraz uczestnikiem napadu na pociąg pod Bezdanami, z którego ukradziono 200 tys. rubli. Pieniądze przeznaczone na cele organizacyjne. Prelegent mówił o Pierwszej Kadrowej i legionach oraz o bitwie warszawskiej w 1920, ale też o zamachu majowym, po którym w Polsce zapanował ustrój autorytarny. — Ale oceniając Piłsudskiego trzeba spojrzeć całościowo na jego działalność — dodał.


Z kolei Michał Ostapiuk przedstawił sylwetkę gen. Józefa Hallera (1873-1960), pochodzącego ze splonizowanej rodziny niemieckiej z Frankonii. Generał był zwolennikiem tworzenia silnej zawodowej armii polskiej. Brał udział w bitwach w Karpatach. Do historii przeszedł jako dowódca 70-tysięcznej Błękitnej Armii, utworzonej we Francji i wyposażonej w czołgi oraz samoloty, która w 1919 roku wspomogła znacznie polskie wojsko. Ostapiuk przypomniał, że autorem odznaki hallerczyków był Xawery Dunikowski, autor olsztyńskiego pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Generał po II wojnie światowej zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie cierpiał biedę. Dopiero, gdy jego byli żołnierze ufundowali mu niewielki dom, żył wynajmu pokojów. 


Poniedziałkowej uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim towarzyszyła wystawa przygotowana przez IPN, na której można oglądać bohaterów wydarzeń sprzed 100 lat. Ekspozycją, wędrująca po Polsce, mogą zwiedzać zainteresowani historią mieszkańcy Olsztyna i uczniowie. Ci ostatni zostali zaproszeni na poniedziałkową uroczystość do Urzędu Wojewódzkiego. Okazją było także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego poświęconego polskiej niepodległości. Prace oceniano w trzech kategoriach wiekowych. Pierwsze miejsce wśród najmłodszych zdobyła Blanka Grygorczyk z Nakomiadów. Autorką najlepszej pracy wśród uczniów klas IV-VIII okazała się Nikola Smułek z Biskupca, a wśród najstarszych Konrad Florysiak z Nidzicy. 


Nikola Smułek jest uczennicą VII klasy SP nr 2 w Biskupu. Namalowała akwarelami szarżę polskiej kawalerii. Z rozmachem przedstawiła dynamikę bitwy —w tym galopujące konie. — Sama jeżdżę konno i interesuje mnie historia — tłumaczyła. 
Jak powiedział Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN, prace uczniów będą wydrukowane w formie plakatów popularyzujących 100-lecie odzyskania niepodległości.

MZG


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nie inteligent #2617822 | 86.151.*.* 6 lis 2018 14:24

  Słabe to...aż Piłsudski się schowal

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. r #2617530 | 80.50.*.* 6 lis 2018 09:04

  ot wydarzenie, baner na 100 lecie Niepodległości. Baner zdejmą i wszyscy zapomną. Prezydent+Marszałek+Wojewoda = pomnik dla Niepodległej. To byłoby wydarzenie i jedność.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ktoś #2617523 | 86.151.*.* 6 lis 2018 08:56

  Ja mam inne hasło też Piłsudskiego"Polacy obudźcie się z nocy niemocy"i stwórzcie sobie warunki do życia w kraju z rodziną,wmówili Wam że wyjazd do pracy za chlebem to szczyt szczęścia,nie musimy myć tyłków ani zasuwać na budowach od rana do nocy ,to zależy tylko od nas

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ? #2617504 | 86.151.*.* 6 lis 2018 08:42

  A Piłsudskiego schowali za winklem????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Gość #2617500 | 86.151.*.* 6 lis 2018 08:40

  No to się Olsztyn wysilil.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages