środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Olsztyńscy policjanci przyglądają się bezpieczeństwu pieszych. Trwa akcja "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" [VIDEO]

2018-10-17 12:00:49 (ost. akt: 2018-10-17 12:30:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyńscy policjanci prowadzą dzisiaj (17 października) zintensyfikowane działania mające na celu ochronę tych, których na drodze chroni najmniej. Policja zapowiada "adekwatne kary" wobec tych kierowców, którzy nie respektują praw pozostałych uczestników ruchu drogowego.

„Zero tolerancji wobec piratów drogowych” – duża i wciąż rosnąca liczba osób, które poniosły śmierć podczas przechodzenia przez jezdnię po oznakowanym przejściu dla pieszych, to główny powód, dla którego policjanci cyklicznie skupiają swój wzrok właśnie na pieszych – ich prawach i obowiązkach. Od początku roku w samym tylko Olsztynie zginęły cztery osoby piesze, które prawidłowo przechodziły przez jezdnię. Mandat karny za popełnione wykroczenie, to naprawdę najłagodniejsza z możliwych kar, które przewiduje kodeks wykroczeń wobec ich sprawców – czasami za błędy płacimy przez długie lata, a konsekwencje złych decyzji na drodze mogą towarzyszyć nam do końca życia.

Idea działań „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO” polega na skierowaniu uwagi na poprawę bezpieczeństwa osób pieszych i rowerzystów. W ostatnich latach prowadzonych jest wiele kampanii społecznych, których celem jest popularyzacja alternatywnych środków transportu m.in. w postaci komunikacji publicznej i korzystania z rowerów kosztem rezygnacji z indywidualnych środków samochodowych. Powoduje to zwiększenie ruchu pieszego i rowerowego, a jednym z priorytetów Policji jest zapewnienie bezpieczeństwa tym uczestnikom ruchu. Policjanci pomagają budować właściwe relacje na linii kierujący – pieszy, propagują przepisy określające prawidłowe użytkowanie dróg przez osoby piesze i rowerzystów jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nadzorem objęte są odcinki dróg i przejścia dla pieszych, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych. Podczas działań policjanci zwracają baczną uwagę na wykroczenia drogowe popełniane przez pieszych jak i kierujących pojazdami względem pieszych, w szczególności w rejonach przejść dla pieszych i skrzyżowań. Ponadto policjanci zachęcają do codziennego stosowania elementów odblaskowych.

„Niechroniony uczestnik ruchu drogowego” jest niechroniony, ponieważ bez względu na to czy pieszy lub rowerzysta zawinił, czy też nie, to właśnie ta grupa osób płaci najwyższą cenę podczas nawet z pozoru niegroźnych zdarzeń drogowych. W najlepszym przypadku zderzenie z pojazdem mechanicznym kończy się na potłuczeniach, w innym przypadku na dotkliwych urazach gdzie rekonwalescencja trwa nawet kilka lat, w najgorszym natomiast przypadku to właśnie „niechronieni” płacą najwyższą cenę nie tylko za własne błędy ale również za błędy innych uczestników ruchu.

Do najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych należy nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych i polega ono głownie na:

· nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu,
· omijaniu innego pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia im pierwszeństwa,
· wyprzedzaniu innego uczestnika ruchu drogowego, bezpośrednio, przed i na przejściu dla pieszych
ANALIZA ZDARZEŃ

Choć często wynika, że pieszy nie jest sprawcą zdarzenia, to w niektórych przypadkach, gdyby wykazał się większą ostrożnością, mógłby uniknąć zdarzenia. Na co dzień obserwujemy, jak piesi korzystając z przejść dla pieszych, całkowicie zapominają o ewentualnym zagrożeniu i kompletnie nie zwracają uwagi na nadjeżdżające pojazdy. Często piesi są bardziej zainteresowani korzystaniem z telefonu komórkowego czy też beztroską rozmową, niż tym co dzieje się w pobliżu. Na olsztyńskich ulicach, jest wiele miejsc, gdzie piesi mają do pokonania dwa, a nawet trzy pasy ruchu. Włos się na głowie jeży, obserwując pieszych, którzy rozglądają się jedynie na pierwszym pasie, beztrosko licząc, że kierowca na drugim lub trzecim pasie ruchu na pewno się zatrzyma. W takich przypadkach bardzo często przekonujemy się, że wyliczenia pieszych były błędne.

Okres jesienno-zimowy wymusza na nas konieczność zwrócenia na siebie szczególnej uwagi. Szczególnie podczas pory wieczorowo nocnej powinniśmy „błyszczeć” na drodze i to nie tylko poza obszarem zabudowanym. Zróbmy co tylko jest możliwe, aby dać szanse kierującemu na dostrzeżenie nas z odpowiedniej odległości. Kierujący również musi mieć szansę na odpowiednio wczesną reakcje aby rozpocząć hamowanie i bezpiecznie się zatrzymać przed przejściem dla pieszych. Choć wszyscy uważamy się za idealnych uczestników ruchu drogowego nie zapominajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, nigdy nie mamy stu procentowej pewności czy np. kierowca nadjeżdżającego pojazdu raptownie nie zasłabnie, lub czy zbliżający się pojazd nie ulegnie awarii.

W dążeniu do zminimalizowania liczby ofiar wypadków drogowych, warto wspomnieć abyśmy wszyscy świadomi zagrożeń odpowiednio edukowali grona najbliższych osób na temat poprawnego zachowania się na drodze.

Źródło: KMP w Olsztynie/ rp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zetu #2605315 | 81.190.*.* 18 paź 2018 21:01

  Bartaska osiedle zacisze. Czy tam drodzy Policjanci nie powinno być progu jakiegoś zwalniającego przed skrzyżowaniem. Przed pierwszymi pasami i przy skrzyżowaniu. Pobudka. Kiedyś był wypadek śmiertelny koło Biedronki na Osiedlu generałów to odrazu progi i barierki. Pobudka panowie,pobudka.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ddd #2605308 | 81.190.*.* 18 paź 2018 20:54

  skrzyżowanie przy placu Solidarności w stronę ratusza na przeciwko .....Kierowcy jadący w dół od strony szkoły 8 pędzą bez myślenia ,że pasy i piesi... jeżdżę tamtędy codzienie i ile razy tam widziałem jak pieszy przechodzi a kierowca z górki pędzi i nie myśli o innych. Wstawić kamerę tam.......!!!!!!!!!!!! Codzienie to samo. KIEROWCY MYŚLYMI O PIEWSZYCH.... PROSZĘ.. W MIEŚCIE 50.....A CZASAMI TRZEBA JECHAĆ 40,30. PROSZĘ. MYŚLMY O OSOBACH NA PASACH K

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ash #2605305 | 81.190.*.* 18 paź 2018 20:47

  ZWIĘKSZYĆ ILOŚĆ FOTORADARÓW W MIEŚCIE...!!! DWA ZWIĘKSZYĆ OŚWIETLENIE NA PRZEJSCIACH. RADARÓW PRAKTYCZNIE NIE MA....!!! WYSTARCZY PROSTA KOLO LEROY MERLIN. KIEROWCY PĘDZĄ JAK RAKIETY A TAM ZERO FOTORADARÓW I CIEMNO. FOTORADARY NA OLSZTYŃSKIE DROGI I NIE TYLKO OLSZTYNSKIE DLA NASZEGO WSPÓLNEGO DOBRAE.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Anonim #2604547 | 5.173.*.* 17 paź 2018 21:28

  Moze zrobcie akcje o zachowaniu pieszych i rowerzystach. Pieszy wchodzacy przed maske jest niewinny. Rowerzysta wjezdzajacy z duza predkoscia ns przejscie jest niewinny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Z"ukosa" #2604397 | 83.6.*.* 17 paź 2018 18:52

   A może by tak bez akcji. ....tak po cywilnemu ..jako pieszy .....Policja przyjrzała by się szczególnie pieszym .. na przejściach i przed..? To byłby wstrząs ...7 w skali Richtera. ...a jaka kasa dla budżetu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (33)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages