środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Zawiesił baner na "szubienicach". Został uniewinniony

2018-10-11 16:34:56 (ost. akt: 2018-10-11 16:52:36)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Kolejna odsłona boju o olsztyńskie „szubienice”. Wojciech Kozioł, były działacz opozycyjny, nie musi płacić 200 zł grzywny za baner, który zawiesił na pomniku o treści „Pomnik wdzięczności za zniewolenie”.

Olsztyńskie „szubienice” znowu trafiły do sądu. A dokładnie przed Temidą stanął w czwartek Wojciech Kozioł, były działacz opozycji, który od lat dobija się o to, żeby pomnik zniknął z centrum miasta. I olsztynianin odniósł małe zwycięstwo w tej walce. Sąd Okręgowy w Olsztynie uniewinnił go od zarzutu popełnienia wykroczenia poprzez zawieszenie baneru na szubienicach, jak potocznie nazywa się były pomnik wdzięczności Armii Czerwonej, dziś Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.

W czerwcu Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał olsztynianina na 200 zł grzywny za zawieszenie w styczniu tego roku banera na pomniku o treści: „Pomnik wdzięczności za zniewolenie”.

Wielki banner do pomnika został przyczepiony za pomocą specjalnych pasów. Był na na nim wizerunek żołnierza Armii Czerwonej szarpiącego przestraszoną kobietę owinięta w biało-czerwona flagę. Na banerze znalazł się napis będący parafrazą nazwy monumentu: „Pomnik wdzięczności za zniewolenie”.

Wojciech Kozioł powiesił go 22-go stycznia, w rocznicę zdobycia Olsztyna przez Armię Czerwoną. I jak tłumaczył inicjator akcji, chciał w ten sposób przypomnieć mieszkańcom, że wyzwolenie, było naprawdę zniewoleniem. Chciał w ten sposób zaprotestować przeciwko obecności tego reliktu systemu totalitarnego. A cała akcja miała wymiar edukacji historycznej.

Jednak baner zawisł bez zgody miasta i sprawa trafiła do sądu. Olsztyniak odwołał się od wyroku Sądu Rejonowego i sprawą zajął się Sąd Okręgowy, który uniewinnił Wojciecha Kozioła.

—  W ocenie sądu nie można uznać, że popełniony czyn jest społecznie szkodliwy — stwierdził sędzia Zbigniew Paturalski. — A skoro jeden z elementów wykroczenia nie ma w tej sprawie miejsca, to nie ma wykroczenia.

Wyrok jest prawomocny.

Wojciech Kozioł nie krył satysfakcji z korzystnego dla niego wyroku. Tuż po opuszczeniu sali sądowej zapytany, co czuje odparł: — Gdybym powiedział, że czuję ulgę to byłbym fałszywy, ale jestem bardzo zadowolony z tego wyroku, zwłaszcza z uzasadnienia — mówił. — Sądzę, że sąd podjął decyzję, która w sposób ewidentny kończy spór wokół tego, czy wolno protestować w takiej sytuacji, a jak zaznaczył sędzia w sposób kulturalny, nieniszczący obiektu. Sąd stanął na wysokości zadania i wielu obywateli się ucieszy w kraju, że ma prawo wyrażać swoje poglądy.

Wojciech Kozioł powiedział, że dalej będzie walczył o usunięcie pomnika i zapowiedział kolejne działania. — Do końca, dopóki pomnik będzie stał — stwierdził.

am
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (64) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wdzięczość dla Wehrmachtu? #2602988 | 5.172.*.* 16 paź 2018 09:33

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Może sowiecki pomnik zastąpić pomnikiem wdzięczności dla wojsk hitlerowskich. Za to, że łaskawie opuścili Allenstein oraz resztę Ostrpeussen. Chyba tym aktem doszło do rycerskiego wyzwolenia. Podobnie Warschau, Krakov, Breslau, Stettin, Danzig?

  1. Kapitan Planeta #2602087 | 213.76.*.* 14 paź 2018 23:52

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. jeszcze ten przy WDKu do rozbiórki

  2. gość #2602051 | 82.139.*.* 14 paź 2018 22:25

   popieram wywieszenie baneru jak i wyrok sądu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (37) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. gość #2602050 | 82.139.*.* 14 paź 2018 22:23

   popieram wywieszenie baneru jak i wyrok sadu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (37) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. xyz #2602046 | 82.139.*.* 14 paź 2018 22:19

   Ruscy wchodząc do Olsztyna w 1945 r kradli i gwałcili wszystkie kobiety od dziewczynek do staruszek. To była trauma dla tych wszystkich kobiet i dziewczynek na całe życie. Potem niechciane ciąże i złapane choroby weneryczne od tej czerwonej swołoczy. Autor banera chciał wam to uświadomić ignoranci historyczni.

   Ocena komentarza: warty uwagi (37) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (64)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages