Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Z pakunków przemytników do olsztyńskiego muzeum

2018-10-08 15:29:42 (ost. akt: 2018-10-08 16:00:17)

Autor zdjęcia: IAS w Olsztynie

Olsztyńskie Muzeum Warmii i Mazur wzbogaciło się o cenne okazy, które celnicy odzyskali od przemytników przekraczających granicę z Obwodem Kaliningradzkim. Pomysłowi podróżni próbowali przewieźć w swoich pakunkach m.in. monety pochodzące z pierwszych wieków naszej ery i przedmioty o charakterze sakralnym.

Do gablot olsztyńskiego muzeum trafią m.in. 24 rzymskie monety wybite w okresie od I do III wieku naszej ery. 18 monet wybito z brązu. Należą do nich m.in. As Nerona, As Wespazjana, As pośmiertny Germanika wybity za panowania Kaliguli. Poza tym 5 denarów (Wespazjana, Septymiusza Sewera, Gety, Julii Mamei) wybijano jako monety srebrne, jakkolwiek ich młodsze egzemplarze posiadają wysoki udział domieszki miedzianej. Historycy podejrzewają, że były one w użyciu społeczności tzw. zachodniobałtyckiego kręgu kulturowego (starożytnych mieszkańców obecnych terenów Wielkich Jezior Mazurskich oraz Obwodu Kaliningradzkiego).

Celnicy przekazali też 5 ikon datowanych na XIX i przełom XIX i XX wieku a także krzyż naprestolny z mosiądzu srebrzonego oraz ryzę do Ikony Chrystusa Pantokratora ze srebra repusowanego.Te zabytkowe przedmioty zostały znalezione u podróżnych wjeżdżających do Polski z Obwodu Kaliningradzkiego przez przejście w Gronowie. Przemyt monet wykryto 27 marca 2016 roku, w pierwszy dzień Świąt Wielkiej Nocy. Do kontroli na przejściu granicznym wytypowano samochód z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi, za kierownicą którego siedział obywatel Rosji. Monety znaleziono w saszetce zapakowanej w bagażu podróżnym.

Z kolei 29 marca 2016 funkcjonariusze celno-skarbowi z Gronowa sprawdzali podróżnych jadących autobusem rejsowym z Kaliningradu. W ramach kontroli prześwietlono promieniami rentgenowskimi torbę podróżną obywatela Polski. W ten sposób wykryto nielegalnie przewożone ikony i inne przedmioty o charakterze sakralnym.

Jak podkreślali pracownicy muzeum, przekazane okazy są cennym darem, bowiem znacząco wzbogacą dotychczasowe zbiory placówki. Obie strony zadeklarowały też wolę dalszej współpracy.

Źródło: IAS w Olsztynie/ rch

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. #2597630 | 37.47.*.* 9 paź 2018 05:33

  "...29 marca 2016 funkcjonariusze celno-skarbowi. Coś się popiętroliło panu Chudemu. Wtedy była Służba Celna. I nie było funkcjonariuszy celno-skarbowych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. DONPEDRO #2597350 | 79.184.*.* 8 paź 2018 19:22

   Eksponaty góra warte 10.000 zł także szału nie ma

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. WW2 #2597270 | 91.235.*.* 8 paź 2018 18:16

   W mojej opinii w czasie drugiej wojny światowej pewne kraje też się odzyskały cenne zabytki. ;)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. rim #2597229 | 81.190.*.* 8 paź 2018 17:01

   cyt" Olsztyńskie Muzeum Warmii i Mazur wzbogaciło się o cenne okazy, które celnicy odzyskali od przemytników przekraczających granicę" Odzyskali?? Naprawdę?? Czy to zostało skradzione z tego muzeum??? A może z innego??

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages