Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Lewoskręty nadal dzielą kierowców. Drogowcy bronią swojej decyzji

2018-09-22 11:42:53 (ost. akt: 2018-09-22 12:04:41)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Z trzynastu skrzyżowań z sygnalizacją świetlną zniknęły bezkolizyjne lewoskręty. Jednak kierowcy nadal sceptycznie podchodzą do tej zmiany.

Do naszej redakcji napisał czytelnik: "Nie bardzo mam pojęcie, do kogo pisać w sprawie organizacji świateł na skrzyżowaniu Limanowskiego z Jagiellońską. Było w miarę rozsądnie, ale przy ostatniej zmianie z okazji likwidacja lewoskrętów tak zepsuli, że gdy mam zielone, to nie pojadę, bo samochody stoją na środku skrzyżowania, łącznie z kierowcami autobusów. A wystarczyłaby drobna zmiana w cyklu i wszyscy byliby szczęśliwsi w godzinach szczytu. Niby nie jestem fachowcem w dziedzinie ruchu drogowego, ale gdy tylko jadę przez jakieś skrzyżowanie, to widzę puste przebiegi na czerwonym”.

Zarząd Dróg Zieleni i Transportu broni jednak niedawnej zmiany organizacji ruchu.

— Zmiany programów sygnalizacji miały przede wszystkim skrócić czas oczekiwania kierowców na sygnał zielony. I ten nadrzędny cel został osiągnięty — wyjaśnia Paweł Pliszka, rzecznik ZDZiT. — W niektórych porach dnia cykl sygnalizacji na skrzyżowaniu Limanowskiego, Sybiraków i Jagiellońskiej skrócił się nawet o 45 sekund. Było pięć faz, a teraz są trzy. W poprzednim programie sygnalizacji czas światła zielonego na lewoskrętach znacząco się nie różnił (wynosił 10-15 sekund) od czasu, jaki obecnie kierowcy mają na wykonanie manewru. Różnica polega na tym, że to do kierowcy należy decyzja o tym, kiedy taki manewr wykonać po wjechaniu na tarczę skrzyżowania — podkreśla Pliszka.

I dodaje: — Żaden program sygnalizacji w Olsztynie w zwykłym cyklu roboczym nie przewiduje sytuacji, w której sygnał czerwony przez dłuższy czas jest wyświetlany dla wszystkich kierunków. Nie mamy w mieście rozwiązań typu all red. Natomiast w każdym cyklu sygnalizacji występują tzw. czasy międzyzielone. To kilkusekundowe odstępy między sygnałem zielonym dla kolizyjnych kierunków ruchu. Druga sytuacja, podczas której jest nadawany sygnał czerwony dla każdego kierunku jednocześnie, to momenty uruchamiania i wyłączania trybu trójkolorowego pracy sygnalizacji. Na tym skrzyżowaniu dzieje się tak w dni robocze o godz. 5.30 i 22.30, w soboty o godz. 7.30 i 21 oraz w niedziele o godz. 9 i 21.

Koszt zmiany programów sygnalizacji kosztował ponad 118 tys. zł. Na każdym z 13 skrzyżowań są ustawione tablice informujące o zmianach sygnalizacji.

pj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (110) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Barany z ZdZit i pseudoprofesur grzybowicz #2700942 | 5.173.*.* 20 mar 2019 22:40

  Barany takie jak ci wspaniali pomysłodawcy lewoskrętów czyli ZdZit i inni komuniści, chcą na siłę zmieniać infrastrukturę Olsztyna w dno. Dzięki nim Olsztyn jest pośmiewiskiem Polski

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tao #2590181 | 89.228.*.* 28 wrz 2018 02:18

  To chyba jedyne miasto w Polsce gdzie ktoś sobie likwiduje przepisy drogowe wg własnego widzi mi się w Polsce prawo drogowe jest chyba powszechne w sumie strzałkę w prawo zlikwidowano bo z lewej jest zielone i wszystkich trzeba przepuścić a za chwilę zapala się zielone i piesi - kto wpadł na tak genialny pomysł :))))

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kolumb #2588299 | 88.156.*.* 25 wrz 2018 09:10

  GMO

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. stef 40+++ #2588180 | 194.181.*.* 25 wrz 2018 07:16

  — Zmiany programów sygnalizacji miały przede wszystkim skrócić czas oczekiwania kierowców na sygnał zielony. I ten nadrzędny cel został osiągnięty — wyjaśnia Paweł Pliszka, rzecznik ZDZiT. Tak czekanie na zielone się skróciło szkoda tylko że na zielonym się stoi a nie jedzie .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. antyleming #2587981 | 94.254.*.* 24 wrz 2018 20:11

   Szczerze, coraz bardziej mniej żal mi olsztyniaków ........ za wypalaną codzienną dodatkowo dawkę paliwa, za straty handlowców z Partyzantów, Kościuszki, Towarowej, Lubelskiej ........ Boicie się pójść do Pana mecenasa Obary i pociągnąć tych "wybranców" do odpowiedzialności finansowej za poniesione, wymierne straty. Wróżka-zębuszka codziennie z uśmiechniętą mordą w Lidlu na Tuwima, Bracia Roman - bankruci i przekręty z serwisów Citroena (doskonałe referencje), Inne Pliszki i podobni - ludzie nie mający NAJMNIEJSZEJ WIEDZY ORAZ KOMPETENCJI DO ZARZĄDZANIA RUCHEM MIEJSKIM. Obrażonych zapraszam do sporu przed Sądem Powszechnym. POWAŻNIE !!!!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (110)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages