Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Jak zagospodarować teren po dawnym klubie "Come In”? Wkrótce ruszą konsultacje

2018-09-19 11:55:26 (ost. akt: 2018-09-19 11:48:03)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Artyści, ludzie związani z działalnością kulturalną z Olsztyna i mieszkańcy poradzą władzom miasta jak zagospodarować teren po przeznaczonym do rozbiórki budynku dawnego klubu znajdującego się przy ulicy Knosały. Ma tam powstać nowe centrum kultury.

TAK CZY NIE DLA WŁADZY

Budynek po popularnym niegdyś klubie na ulicy Knosały od lat stoi pusty. Miasto co prawda kilka razy próbowało go sprzedać, jednak bezskutecznie. Wiosną prezydent Olsztyna poinformował więc, że samorząd rezygnuje ze sprzedaży budynku dawnego klubu "Come In” („Secesja”), bo o nim właśnie tu mowa.

— Zostanie on rozebrany, a teren będzie przeznaczony pod nowoczesny, na miarę Olsztyna i XXI wieku, obiekt wielofunkcyjnego centrum kultury — wyjaśniał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Jak zaznaczył "decyzja jest przemyślana i odpowiada potrzebom mieszkańców”.

— Rozwiązane w postaci adaptacji istniejącego obiektu lub budowy nowego było wielokrotnie w różnej formie podnoszące przez środowiska ludzi kultury — podkreślił Grzymowicz. — Z naszego rozeznania wynika, że z uwagi na stan budynku, koszty adaptacji przekroczyłyby koszt budowy nowego obiektu i dlatego podjąłem decyzję o rozbiórce, a nie przebudowie — zaznaczył.

Na razie nie wiadomo, jakie koszty poniosą podatnicy w związku z pomysłem budowy nowego centrum. — To nie stanie się jutro, a droga do tego rozwiązania jest wieloetapowa i w tegorocznym budżecie gminy nie generuje kosztów, za wyjątkiem konsultacji, na które środki są zabezpieczone. Wypracowanie w dialogu społecznym w mieszkańcami i środowiskami kultury koncepcji przyszłych funkcji tego obiektu jest pierwszym krokiem do realizacji centrum i chciałbym, żeby ta dyskusja zaczęła się po wakacjach — informował prezydent.

Jak podkreślił, "uzyskanie konsensusu w kwestii koncepcji funkcjonalnej i organizacyjnej będzie podstawą do ogłoszenia konkursu architektonicznego”. — Co jak sadzę stanie się z początkiem nowego roku — podał gospodarz stolicy Warmii i Mazur. — Z kolei rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego i wykonania projektu budowlanego pozwoli na wycenę kosztów realizacji całej inwestycji.

— Właśnie przygotowujemy harmonogram spotkań z władzami olsztyńskich, miejskich jednostek kulturalnych — powiedziała Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna. — Chcemy dowiedzieć się jakie mają potrzeby i oczekiwania względem planowanego centrum kultury. Gdy je zbierzemy i wypracujemy wspólne stanowisko wówczas będziemy mogli przygotować ramowe założenia funkcjonowania takiej placówki i zaplanować kolejne działania, min. spotkania z mieszkańcami w celach konsultacyjnych.

łr

A jakie są wasze oczekiwania i pomysły? Jak powinno funkcjonować takie centrum? Czekamy na komentarze!


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (53) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tkt #2626120 | 89.228.*.* 18 lis 2018 12:32

  Że kultura w Olsztynie leży wie już nawet nasz prezydent. Centrum kultury owszem, ale to tylko jedna inwestycja. A co z Miejską Biblioteką Publiczną ? Miał być nowy budynek MBP, w którym mieściłaby się administracja i jedna z filii. W ostatnich latach zlikwidowanych zostało siedem bibliotek (tradycyjnych - takich gdzie można wypożyczać książki). Powstały wprawdzie nowe placówki - Multicentrum, Abecadło, Planeta 11. Są potrzebne i uznawane przez mieszkańców naszego miasta. Nie rekompensują jednak braku zlikwidowanych filii (bibliotek tradycyjnych). Jak może wyglądać i funkcjonować miejska biblioteka? Przykładem może być biblioteka w Elblągu!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ge #2584754 | 109.241.*.* 20 wrz 2018 19:21

  Cóż za wspaniała budowla! I nikt jej nie chce? Jaka rozpacz... Rupieć, straszydło.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. białymiś #2584698 | 94.254.*.* 20 wrz 2018 17:56

  Zrobić w tym miejscu bezpłatny parking.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Frog #2584642 | 81.190.*.* 20 wrz 2018 16:35

  Jestem przeciwny wyburzeniu tego obiektu, gdyż z obecnym dworcem stanowi niepowtarzalny obiekt o wielkij wdze historycznej dla naszego pięknego miasta... Mieszkańcy nie pozwólmy na to.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Razy #2584615 | 176.221.*.* 20 wrz 2018 16:01

  Który to już raz mają być konsultacje? Przecież były już wielokrotnie. Kolejne mamienie mieszkańców ...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (53)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages