środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Są pierwsze decyzje w sprawie olsztyńskiego sędziego

2018-09-12 16:34:52 (ost. akt: 2018-09-12 18:04:09)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

12 września Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie podjęło uchwałę dotyczącą wypowiedzi medialnych sędziego Macieja Nawackiego. W tym samym dniu zapadła także decyzja w sprawie zawiadomienia o możliwości popełnienia przez niego przewinienia dyscyplinarnego. Chodzi m.in. o stwierdzenie, że sędziowie Sądu Najwyższego „dopuszczają się naruszenia łamania prawa w Polsce”.

3 września Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz Przewodnicząca Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie Pani Danuta Hryniewicz otrzymała pismo Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z prośbą o poddanie pod obrady Kolegium SO w Olsztynie sprawy wypowiedzi medialnej sędziego Macieja Nawackiego z dnia 28 sierpnia bieżącego roku.

W związku z tym Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie na posiedzeniu w dniu 12 września podjęło uchwałę następującej treści:

„W nawiązaniu do wypowiedzi SSR Macieja Nawackiego zaprezentowanej w dniu 28 sierpnia 2018 r. w materiale telewizyjnym wyemitowanym w głównym wydaniu programu informacyjnego „Fakty” stacji TVN, rozwiniętej w wywiadzie radiowym z dnia 6 września 2018 r. wyemitowanym w stacji Polskie Radio Olsztyn, w których sugeruje, iż sędziowie Sądu Najwyższego przy wydaniu orzeczenia z dnia 2 sierpnia 2018 r., sygn. akt III UZP 4/18, m.in. zawieszającego stosowanie niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym z dnia 8 grudnia 2017 r., dopuścili się oczywistego i rażącego naruszenia prawa i w związku z tym mogą ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną, Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie stanowczo uznaje, iż takie zachowanie sędziego sądu powszechnego stanowi przekroczenie zasady rzeczowej krytyki orzeczenia najwyższej instancji sądowej, która godzi jednocześnie w jej autorytet (§ 4 Zbioru zasad etyki zawodowej sędziów i asesorów sądowych). Także jako sprzeczną z dobrymi obyczajami (§ 2 Zbioru zasad etyki zawodowej sędziów i asesorów sądowych) należy traktować tę część wypowiedzi sędziego, która zawiera groźbę wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów Sadu Najwyższego, którzy brali udział w wydaniu wspomnianego orzeczenia”.

4 września Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Olsztynie otrzymał pismo Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego zawiadamiające o możliwości popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez sędziego Macieja Nawackiego, Prezesa SR w Olsztynie oraz członka KRS. Zawiadomienie dotyczyło wypowiedzi medialnej sędziego Macieja Nawackiego z dnia 28 sierpnia, w której miał stwierdzić m.in., że sędziowie Sądu Najwyższego „dopuszczają się naruszenia łamania prawa w Polsce”.

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Olsztynie zapoznał się z tym pismem i na podstawie art. 112 § 2 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. 2018 r. 23 z późn. zm.) 12 września wydał zarządzenie o przekazaniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przez sędziego Macieja Nawackiego przewinienia dyscyplinarnego według właściwości Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, albowiem dotyczy ono osoby, która pełni funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie.


źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (55) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rębacz #2579516 | 82.139.*.* 13 wrz 2018 12:56

  Panowie sędziowie, pisowski sędzia może wszystko może wypowiadać się politycznie w mediach, może krytykować innych sędziów, a wy sędziowie nie pisowscy mordy w kubeł i wykonywać polecenia bolszewickiego ministra i jego bolszewickich sługusłów

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ® #2579473 | 37.47.*.* 13 wrz 2018 12:11

  Cześć środowiska sędziowskiego, nie potrafi pojąć, że nie ma monopolu na rację i prawdę. Wypierają się nepotyzmu w ich korporacji, nie godzą się na uchylanie immunitetów sędziom, by ich sądzono za łamanie prawa. A gdy już cudem immunitet tem uchylą, nie ma z kogo zebrać składu sędziowskiego, albo stwierdza się "roztargnienie" sędziego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mama #2579430 | 178.36.*.* 13 wrz 2018 11:26

  Czy za mowienie prawdy mozna ukarac dyscyplinarnie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. paapaj #2579413 | 79.187.*.* 13 wrz 2018 10:54

   Jakaś waga aptekarska lub jubilerska jako ilustracja do artykułu o sądzie... profesjonalizm że ho ho!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. hihi #2579408 | 81.190.*.* 13 wrz 2018 10:46

   Bezmózgie KODy nie napinajcie się jak guma w gaciach tylko konkretnie pokażcie artykuły w konstytucji albo jakiejkolwiek ustawy w polskim systemie prawnym w którym zapisano by sędziom prawo "zawieszania" ustaw, wskażcie gdzie taki mechanizm prawny jest udokumentowany w polskim prawie. Pytają was wszyscy i waszych sędziów a wy nic nie wymyśliliście prawniki z Bożej łaski ? No jak tam nadal szukacie i nie znaleźliście jak widze

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (55)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages