Piątek, 6 grudnia 2019. Imieniny Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Szanowni Państwo!

2018-09-08 09:00:00 (ost. akt: 2018-09-08 20:27:35) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Rok 2018 jest rokiem szczególnym w dziejach Polski. W tym roku mocniej niż zwykle odczuwamy radość i dumę, a przede wszystkim związek z przeszłością. Sto lat temu, po latach niewoli, wolna Rzeczypospolita znowu pojawiła się na mapach Europy.

Dzięki poświęceniu i sile walki minionych pokoleń powstało państwo, w którym w nieskrępowany sposób mogła się rozwijać gospodarka, kultura i nauka, a naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. I chociaż życie w odrodzonej Ojczyźnie nie było łatwe, to na mocnym fundamencie wartości powstawały struktury państwowe i organizacyjne. Pierwszy raz, po latach niewoli obywatele uwierzyli, że w ich rękach spoczywa pomyślność kraju. Nie byłoby to możliwe bez wybitnych jednostek — Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy Wincentego Witosa, którzy byli siłą napędową i natchnieniem milionów współrodaków.

Nasza niepodległość wykuwała się w ogniu walki — tej politycznej i tej zbrojnej. Jej skutkiem było utworzenie II Rzeczpospolitej. Także na terenach dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego, czyli na obszarze dawnych Prus Wschodnich, Polacy i działacze polityczni rozpoczęli walkę o przyłączenie tych terenów do nowo powstającego państwa polskiego. Jednak na odzyskanie polskości przyszło jeszcze poczekać. W roku 2018 Europejskie Dni Dziedzictwa wkraczają w drugie ćwierćwiecze swojego istnienia. Kolejny raz nasz region bierze aktywny udział w ich organizacji. Niewątpliwym sukcesem jest to, że z roku na rok przybywa uczestników i instytucji zaangażowanych w tę cenną, ogólnopolską, ale i europejską inicjatywę. Dlatego zachęcam Państwa do czynnego udziału w koordynowanych przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku Europejskich Dniach Dziedzictwa na Warmii i Mazurach. Pamiętajmy, że dbając o dziedzictwo kulturowe — dbamy nie tylko o siebie, ale też o przyszłe pokolenia, a przekazując kulturę i tradycję umacniamy w nich poczucie wolności i niepodległości.

Gustaw Marek Brzezin
Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Szczegółowy Program obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach znajdziecie Państwo TUTAJ.

Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages