środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Zwymyślał na drodze, przeprosił w internecie

2018-09-02 08:17:57 (ost. akt: 2018-09-02 08:27:54)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Najpierw skrytykował anonimowo, teraz przeprasza z otwartą przyłbicą. Z własnej woli, przez nikogo nie zmuszany. Napisał "Jeśli Pani to czyta, chciałem Panią za swoje zachowanie przeprosić." Taką postawą kierowca z Olsztyna zaimponował innym.

To jest absolutnie wyjątkowa historia. Opowieść o tym, że zwyczajna awantura na drodze może zakończyć się zupełnie niezwyczajnie. Pan Jarosław z Olsztyna udowodnił, że warto zachowywać się przyzwoicie.

Zdarzenie jakich wiele, pewnie dziesiątki codziennie na wszystkich drogach. Dwoje kierowców spotyka się na skrzyżowaniu. Jeden popełnia błąd, drugi na niego trąbi. Uruchamia się wściekłość drogowa, agresja skierowana przeciwko obcemu człowiekowi, bluzgi za kierownicą, czasami pokazywany jest środkowy palec. Od tych dwojga kierowców zależy jednak, jak zakończy się ta sprawa.

A może zakończyć się niebanalnie. Tak jak to, co wydarzyło się w minioną niedzielę w centrum Olsztyna. Jednym z dwojga bohaterów był kierowca pan Jarosław. Przygodę, która go spotkała, opisał na fejsbukowym profilu Spotted: Olsztyn.

— Serdecznie nie pozdrawiam kobiety, która dziś około godziny 16.20 na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Kościuszki obtrąbiła mnie podczas manewru skręcania w lewo, za co dostała zasłużony środkowy palec. Pewnie tego nie przeczytasz, ale może ktoś z Twojej rodziny to przeczyta i wytłumaczy Ci, że ze środkowego pasa na al. Piłsudskiego mam prawo skręcić w lewo i zająć prawy pas na ul. Kościuszki. Wiedz, kobieto, że znaki pionowe mają wyższą hierarchię przed znakami poziomymi — grzmiał w internecie. Była to wypowiedź anonimowa, nawet bez imienia, bo na tym polega zasada publikowania postów na Spotted: Olsztyn.

Ten anonimowy internauta nie spodziewał się pewnie takiego ciągu dalszego, jaki nastąpił.

— Pas środkowy służy jedynie dla autobusów. Jakbyś czytał znaki poprawnie, nie byłoby problemu, a i wypadków mniej. Gratuluję pani, która trąbiła. Miała rację — odpisał mu pan Edward.

Podobnie napisało kilka innych osób.I to co wydarzyło się później, zaskoczyło wszystkich. Internauta, który wywołał temat, odezwał się ponownie. Tym razem pod otwartą przyłbicą, ze swojego oficjalnego profilu, pod własnym imieniem i nazwiskiem.

— Aż po Waszych komentarzach zajechałem w tamto miejsce raz jeszcze, żeby to sprawdzić. Rzeczywiście, nie miałem racji (...) — przyznaje pan Jarosław. I tłumaczy: — Za kółkiem jestem trochę cholerykiem, ale jak ktoś popełnia jakiś błąd, to rzadko kiedy trąbię na takiego delikwenta. Zwykle tylko zaklnę pod nosem i wpuszczę taką osobę. Dlatego myśląc, że jadę poprawnie i słysząc ze cztery lub pięć klaksonów, ze złości pokazałem środkowy palec. Jeśli Pani, bądź ktoś z Pani rodziny to czyta, chciałem Panią za swoje zachowanie przeprosić. I podpisuję się tu już nie anonimowo, a własnym imieniem i nazwiskiem.

Reakcje internautów wskazują, że zaskoczyło ich takie wyznanie i jawne przyznanie się do winy, a także nieanonimowe przeprosiny. Tym bardziej że nikt od niego tego nie wymagał, a skrytykowana kierująca to także osoba anonimowa.

— Szacunek, że przeprosiłeś panią — napisała Eve Lina. — Grunt to mieć spokojną głowę i sumienie.

— Jak przeczytałem Wasze pierwsze komentarze, z niedowierzaniem pojechałem w tamto miejsce. Ady okazało się, że racji nie miałem. To było jedyne wyjście z tej sytuacji: aby wyjść z twarzą przed samym sobą — podkreśla pan Jarosław. — Zjechałem kobietę anonimowo, a racji nie miałem, to poczułem się w obowiązku oficjalnie przeprosić. Nawet jeśli te przeprosiny do tej kobiety nie dojdą.

Dyskusję na ten temat może śledzić każdy, albo się do niej włączyć.

Magdalena Sobolewska, psycholog transportu, przyznaje: — Niewiele jest takich osób jak pan Jarosław. Kiedy emocje opadły i przemyślał tę sytuację, miał odwagę i honor, aby zachować się właśnie tak jak się zachował. To rzeczywiście bardzo pozytywna sytuacja. Niestety, jednak tacy ludzie jak pan Jarosław to mniejszość wśród kierowców. Tendencja jest raczej taka, żeby unikać odpowiedzialności. Nawet wtedy kiedy kierowcom nie grożą żadne konsekwencje — tłumaczy Magdalena Sobolewska.

A psycholog Janusz Czapiński z Uniwersytetu Warszawskiego, który od dziesiątek lat bada społeczne zachowania Polaków, twórca „Diagnozy społecznej” dodaje: — Pan kierowca źle się czuł z tym co zrobił. Przeprosiny i ujawnienie się nakazała mu zwykła ludzka przyzwoitość.

mk
Moim zdaniem
Jeśli ktoś mówi, że ludzie są źli, to zwyczajnie kłamie. Takie uogólnienia są niesprawiedliwe, jak każde zresztą. Pan Jarosław z Olsztyna jest dowodem na to, że wśród nas są ludzie potrafiący zachować się porządnie. Nikt nie wymagał od niego przeproszenia anonimowej kierującej, którą niesłusznie skrytykował. Nie siedział nad nim policjant czy prokurator, nie nakazał mu tego sąd. To jego wewnętrzne poczucie sprawiedliwości zdecydowało, że anonimowe przeprosiny nie załatwią sprawy. Jestem pełna uznania dla postawy pana Jarosława.
MAŁGORZATA KUNDZICZ

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. docho #2571284 | 83.9.*.* 3 wrz 2018 22:11

  Problemem jest to że ciągle się majstruje przy wszystkim . Niby są projekty , płaci sie miliony projektantom a potem przychodzi pan juzek i zaczyna przemalowywać co miesiąc w prosto , to w prawo , to w lewo , zakreśla odkreśla , znaki pionowe stawia bokiem ,a potem kolizje, kolizje itp wypadki . Nie ma żadnej odpowiedzialności w tym mieście za nic,że przypomnę że kiedyś zapłacono za projekt skrzyzowania wielopoziomowego w miejscu obecnego ronda OKS i to wcale niemało.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. NOL #2570791 | 94.254.*.* 3 wrz 2018 11:17

  Dawno tędy już nie jechałem. Ze znaków drogowych na zdjęciu wynika, że nie ma tam żadnego buspasa tak jak twierdzą niektórzy kierowcy. Z znaku pionowego na zdjęciu wynika, że z środkowego pasa autobusy mogą jechać na wprost i nic więcej. Pas środkowy nie jest przed skrzyżowaniem buspasem i dlatego mogą po nim jechać także inne pojazdy - pytanie jest takie że nie wiadomo w jakim kierunku mogą jechać te inne pojazdy. Nie wiem jakie jest oznakowanie poziome ale wydaje mi się, że oznakowanie tego skrzyżowania nie jest poprawne.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Bus pas to bus pas #2570553 | 95.40.*.* 3 wrz 2018 07:21

  i . A bydlęta się pchają a później płacz .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Katon M #2570491 | 83.6.*.* 2 wrz 2018 23:00

  Niektórzy politycy na "szczytach" nawołują do pojednania , to może niech wyciągną wniosek z zachowania tego Obywatela-kierowcy , że nie może być pojednania z kimś ,kto zachowuje się nie etycznie, nie uczciwie , nie dotrzymuje słowa , łamie prawo -zanim nie przyzna się do błędu i nie naprawi szkody a następnie nie przeprosi. Czy dla tych na "szczytach" , dopiero zwykły Obywatel ma dawać przykład, jak należy się zachowywać by mieć szacunek dla innych i tym samym dla samego siebie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. kaka #2570490 | 88.156.*.* 2 wrz 2018 22:48

  więcej choleryków za kółkiem!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (46)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages