środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Dziki w Olsztynie, czyli problem nie do rozwiązania?

2018-08-30 10:34:20 (ost. akt: 2018-08-30 12:05:01)

Autor zdjęcia: Czytelniczka GO

Jeśli komuś wydawało się, że dziki „na miasto” wyprawiają się tylko zimą i wczesną wiosną, kiedy brakuje pożywienia, może się poważnie zdziwić. Dziki nie dają spokoju mieszkańcom Gutkowa. Zdaniem czytelników gotowe byłyby wejść nawet do budynku.

— Coraz bardziej niepokoi mnie aktywność dzików w Gutkowie przy ulicy Sokolej — napisała do nas pani Joanna. — Spotykałam je przy ulicy, słyszałam, jak chrumkały gdzieś przy łące za iglakami, ale dziki wchodzące do klatki? Tego jeszcze nie widziałam.


Na szczęście drzwi do budynku były zamknięte, ale niewiele brakowało, by mieszkaniec bloku stanął oko w oko z dzikiem tuż po otwarciu drzwi wejściowych własnego mieszkania.

Leśne zwierzęta są coraz śmielsze w swoich wyprawach "na miasto", a mieszkańcy Olsztyna niepokoją się taką sytuacją. Pani Joanna pisze wprost: — Byłam wyrozumiała, gdy zwierzaki szukały pożywienia zimą czy wczesną wiosna, ale mamy teraz sierpień i strach pomyśleć co będzie za miesiąc! Czy spółdzielnia Redykajny zamierza coś wreszcie zrobić z „dzikim” problemem? — pyta pani Joanna i przypomina, że przed budynkiem nie ma odpowiedniego oświetlenia.

Pytanie powtórzyliśmy przedstawicielom spółdzielni. Na oficjalną odpowiedź trzeba zaczekać, ale zostaliśmy poinformowani, że oświetlenie przed budynkami jest, a problem dzików jest przedmiotem współpracy spółdzielni i straży miejskiej od 2016 roku. Na osiedlu powstała nawet specjalna klatka, która miała służyć do odławiania leśnych zwierząt. Wiemy już, że nie rozwiązała ona problemu.

Nie rozwiążą go też pewnie strażnicy miejscy, do których po pomoc zwracają się mieszkańcy Gutkowa niemal codziennie. I to nie dlatego, że nie mają dobrych chęci. Ręce wiąże im... ASF.


Jarosław Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Olsztynie, przypomina, że w całej Polsce obowiązuje zakaz przemieszczania dzików. Słowem: nie można ich teraz odławiać, więc strażnikom pozostaje tylko przepędzanie niechcianych gości. Tak też robią. A dziki wracają. I w poszukiwaniu pożywienia niszczą trawniki.

Mieszkańcy Gutkowa bezradnie rozkładają ręce, ale jednocześnie udowadniają, że samopomoc ma się nieźle. Kiedy w środowy wieczór dziki znów się pojawiły na osiedlu, sąsiedzi oświetlali idącym do budynku osobom drogę i krzyczeli ostrzegawczo. Rzecz w tym, że tak można sobie radzić tylko przez chwilę.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (47) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nick #2569817 | 37.201.*.* 1 wrz 2018 22:33

  Czy naprawde w Polsce nie ma prawdziwych mysliwych? Na zachodzie Europy czekaja na takie okazje. I placa jeszcze kupe szmalu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Podlasiak #2569438 | 81.224.*.* 1 wrz 2018 09:40

  Mieli wystrzelać wszystkie dziki wiosną jak prosiaki były małe, ale nie wystrzelali. Teraz to za późno, lepiej wiosną - jedna kula do matki a male wyschną same bez mleka. Tak trzeba, ale teraz do dopiero za pół roku. Chyba, że znowu bedą strajkować i nie wypełnią swego obowiązku wzgledem nas i dzików.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dzikarz #2568813 | 89.228.*.* 31 sie 2018 11:50

  Spokojnie Panowie ! ASF jest blisko, jak nie w tym roku i to w przyszłym " wykosi" dziki szybciej niż myśliwi . I będzie po problemie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zielona Ania #2568714 | 193.183.*.* 31 sie 2018 10:21

  Te 'ostrzegawcze okrzyki' wyczerpują zniamiona 'płoszenia zwierząt' - a to jest zabronione w nowej ustawie i podlega karze do lat 3.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kebiz #2568678 | 88.156.*.* 31 sie 2018 09:56

   Można spać spokojnie, bo właśnie Straż M. kupuje 3 srebrne samochody ze stalowymi przegrodami, więc załaduje w nie dziki i wywiezie gdzieś pod "ruską granicę"

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (47)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages