Damian Pieterczyk Mistrzem Europy strażaków w biegu na 10 km

2018-08-29 13:01:06(ost. akt: 2018-08-29 16:33:05)

Autor zdjęcia: Autor zdjęcia: Szymon Ławecki KGPSP/ Girolamo Bentivoglio

25 sierpnia 2018 roku, w malowniczej scenerii Dolomitów we Włoszech, w miejscowości Feltre, zorganizowane zostały XVIII Mistrzostwa Europy Strażaków w Biegu Ulicznym. Zawody zakończyły się wielkim sukcesem Polaków, którzy zwyciężyli zarówno w klasyfikacji indywidualnej oraz drużynowej.
6. st. sekc. Łukasz Banaszewski, KM PSP Grudziądz

Trasa mistrzostw została poprowadzona wąskimi i krętymi uliczkami malowniczego miasteczka, położonego we włoskich Dolomitach. Strażacy, którzy tego dnia stawili się na linii startu, musieli zmierzyć się nie tylko z trudną, 10-kilometrową trasą, ale również z kapryśną pogodą. Duże opady deszczu przed i w trakcie biegu, silne podmuchy wiatru oraz dość niska, jak na południe Europy temperatura, były dodatkowym utrudnieniem dla startujących zawodników.

Pomimo tych niedogodności zawody zakończyły się wielkim sukcesem Polaków, którzy zwyciężyli zarówno w klasyfikacji indywidualnej oraz drużynowej, broniąc zeszłorocznego tytułu Drużynowego Mistrza Europy Strażaków.

Sukces drużynowy był możliwy dzięki znakomitym, indywidualnym wynikom. Po raz piąty indywidualnym Mistrzem Europy został Damian Pieterczyk. Srebrny medal zdobył kolejny z naszych strażaków – Łukasz Świesiulski. Tuż za podium uplasował się Andrzej Szpunar, który do końcowych metrów walczył o brązowy medal, przegrywając o 1 sekundę z Włochem, Fiorenzo Marianim.

Miejsca pozostałych Polaków w klasyfikacji generalnej:

5. Łukasz Banaszewski,
7. Seweryn Pogocki (zwyciężył w kategorii wiekowej M35),
12. Grzegorz Maciaszek (zajął drugie miejsce w kategorii wiekowej M45).

Oprócz strażaków rywalizujących o tytuły Mistrzów Europy, do Feltre zawitało kilkuset biegaczy w celu sprawdzenia się na trasie kilku biegów, odbywających się w ramach jubileuszowej 30 edycji zawodów Giro Delle Mura, w których wystartowały gwiazdy światowej lekkiej atletyki, m.in. medaliści i uczestnicy niedawno zakończonych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w Berlinie.

Podczas oficjalnego zakończenia członkowie naszej reprezentacji odebrali ufundowane przez organizatora Mistrzostw – Girolamo Bentivoglio, Komendanta Straży Pożarnej prowincji Belluno, przechodnie trofeum w postaci złotej patery.

Gratulujemy Damianowi, życząc kolejnych sukcesów sportowych i dalszej zdolności łączenia pasji z codzienną służbą.