Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Twoje dziecko ma wszy? Jest skuteczne rozwiązanie

2018-09-17 09:00:00 (ost. akt: 2018-09-04 14:41:55) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Szkoła już praktycznie za pasem. Książki, piórniki, plecak — wszystko albo prawie gotowe, albo na ostatniej prostej. Ale szkoła to też coraz większy problem… z wszawicą. Podpowiadamy, co robić, gdy zauważysz wszy we włosach swojego dziecka.

Wszawica — co to takiego?

To choroba pasożytnicza, występująca zarówno w krajach bogatych, jak i biednych, we wszystkich strefach klimatycznych. Nie jest to problem, który dotyczy wyłącznie obszarów wiejskich. W Polsce Główny Inspektorat Sanitarny najwięcej przypadków wszawicy notuje w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi. Niepokoi także fakt, że choć zdrowotna świadomość Polaków rośnie, a poziom ogólnej higieny stale się poprawia — liczba przypadków wszawicy w ciągu ostatnich lat niemal… podwoiła się!

Okres wzmożonej aktywności wszy i częste przypadki wszawicy pojawiają się właśnie na początku roku szkolnego oraz w styczniu i w lutym. Wszawica powoduje silny świąd skóry głowy, ponieważ dorosła wesz żywi się poprzez ssawki, którymi nakłuwa skórę głowy. To z tego powodu osoba zainfekowana drapie się aż do krwi, a świąd jest tak silny, że dokucza nawet w czasie snu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w miejscach, gdzie temperatura naszej głowy jest nieco wyższa — za uszami, przy karku — wszy składają jaja, czyli gnidy. Dlatego usuwając wszy należy pamiętać także o ich usunięciu, bo wszawicy pozbędziemy się tylko dzięki eliminacji gnid. Martwe gnidy wyczesujemy z włosów gęstym grzebieniem.

Fakty i mity

Przy okazji obalmy kilka mitów. Przede wszystkim wszawica dotyka w takim samym stopniu włosów czystych, co i brudnych, krótkich, jak i długich. Chorują na nią głównie dzieci, ale dotyka też dorosłych. Nieprawdą jest, że wszy skaczą, fruwają lub pływają — na nasze głowy trafiają wyłącznie po bezpośrednim kontakcie z głową osoby zainfekowanej lub z przedmiotami do niej należącymi: spinką, opaską, szczotką do włosów, czapką lub ręcznikiem. Wszawicy nie roznoszą zwierzęta domowe, a wszy nie potrafią przeżyć wielu dni z dala od żywiciela, w dywanie, ręczniku lub czapce — do życia niezbędna jest im nasza krew, bez której wesz nie wytrzyma więcej niż 2 dni. Nie roznoszą też chorób: owszem, usilne drapanie skóry głowy może doprowadzić do powstania niewielkich ran, a te z kolei mogą łatwo ulec infekcji, ale gdy szybko zastosujemy skuteczny środek przeciw wszawicy — dodatkowe choroby nam nie grożą.


Jaki preparat wybrać?

Przede wszystkim skuteczny i taki, którego działanie jest bezpieczne, a bezpieczeństwo potwierdzają wiarygodne badania. Takim sprawdzonym preparatem jest aerozol marki NYDA, która zabija wszy, ale także gnidy. Preparat NYDA express działa już po 10 minutach i to po jednorazowym użyciu! Dzięki temu nie musisz obawiać się, że pasożyty przeniosą się na innych domowników. A formuła 92% dimetikonu sprawia, że wszy nie są w stanie uodpornić się na preparat i po prostu giną.

Co bardzo ważne, preparaty przeciw wszom i gnidom marki NYDA są niezwykle bezpieczne: można je stosować bez ograniczeń wiekowych, u kobiet w ciąży i matek karmiących — nie zawierają bowiem substancji neurotoksycznych. Dzięki temu pacjenci bardzo dobrze je tolerują. Liczne badania potwierdzają ich bezpieczeństwo i skuteczność. NYDA express to po prostu pewność, że problem wszy w Twoim domu zostanie szybko rozwiązany.


Kontrola przede wszystkim

Jak wiadomo — lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego bardzo ważna jest kontrola włosów dziecka w czasie cowieczornej toalety. Zadbaj o dobre oświetlenie i dokładnie sprawdź główkę dziecka — choćby w formie zabawy we fryzjera. Świąd i zaczerwieniona skóra głowy mogą pojawić się już drugiego dnia od chwili zarażenia się. Kontrolę tym bardziej należy wzmóc i rygorystycznie jej przestrzegać, jeśli w przedszkolu lub szkole Twojego dziecka pojawiły się pierwsze sygnały o obecności wszy. W naszym Poradniku dla Rodzica znajdziesz dokładne wskazówki. Pamiętaj, że problem zauważony już na najwcześniejszym etapie pozwoli pozbyć się wszy dużo łatwiej i szybciej.
mmb


Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages