Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Co dalej z dworcem w Olsztynie? PKP ma już plan

2018-08-19 11:30:09 (ost. akt: 2018-08-19 11:36:07)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Olsztyński dworzec kolejowy wciąż czeka na decyzję o swojej przyszłości. Sprawa może się ruszyć już na przełomie sierpnia i września, gdy PKP ogłosi kolejny przetarg na budowę nowego dworca. Poprzedni zakwestionowało CBA.

Piątego czerwca PKP SA ogłosiła wprawdzie, że wybrała firmę, która ma zaprojektować nowy dworzec kolejowy dla Olsztyna, ale do przetargu ostatecznie nie doszło, bo — przypomnijmy — sprawą zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Okazało się, że przetarg był ustawiony.

W tej sprawie zatrzymano pięć osób. Funkcjonariusze CBA ustalili, że od samego początku, już na etapie przygotowywania przetargu przez PKP SA, wywierany był wpływ na przebieg czynności w taki sposób, aby wygrała go ustalona firma. A to nie byłoby możliwe bez współpracy i pomocy ze strony osoby zajmującej wysokie stanowisko w PKP SA.

Co ciekawe, w trakcie śledztwa prowadzonego przez agentów z Bydgoszczy okazało się, że ta sama grupa osób zajmowała się także umożliwianiem wygrywania przetargów w innych instytucjach. Było to możliwe dzięki posiadanym znajomościom wśród pracowników Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Śledztwo nadal trwa.

Kolejarze zdecydowali jednak, że ogłoszą nowy przetarg. Możemy się go spodziewać już na przełomie sierpnia i września. — Jeśli chodzi o samą jego treść, to nie będzie się wiele różniła od poprzedniej wersji — mówi nam Tomasz Leś z Wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Promocji PKP SA. — Na pewno zaznaczymy w niej, że przyszły wykonawca musi uwzględnić ewentualną decyzję konserwatora zabytków na poziomie projektu. W ciągu najbliższych tygodni będziemy wybierać nowego wykonawcę. Jeśli zaś chodzi o działania CBA, to nie komentujemy tej sprawy — dodaje.

Pod koniec marca 2017 roku — przypomnijmy — trzy lokalne stowarzyszenia złożyły wniosek o wpisanie dworca na listę zabytków. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie odmówił wtedy wszczęcia postępowania. Zobowiązało go jednak do tego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ostatecznie, w lutym tego roku, ochroną konserwatorską objęto jedynie trzy wiaty na peronach numer 2, 3 i 4. W uzasadnieniu konserwator podkreślił ich wartość historyczną. W jego opinii dokumentują historię pierwszego, XIX-wiecznego dworca w Olsztynie.

Decyzja konserwatora nie była jednak prawomocna. Strony postępowania skorzystały więc z przysługującego im prawa do odwołania. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchyliło decyzję konserwatora ze względów formalnych. Zdaniem MKiDN istnieje bowiem potrzeba ponownej analizy zgromadzonego materiału dowodowego.

„W toku ponownego rozpatrywania sprawy warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków winien mieć na uwadze przede wszystkim prawidłową analizę komponentów „kompleksu” wnioskowanego do wpisania do rejestru zabytków, a następnie konieczność dobrania adekwatnej metody do oceny ich wartości zabytkowych” — czytamy w uzasadnieniu.

Co jednak ważne, ministerstwo podkreśliło, że w związku z uchybieniami organu pierwszej instancji minister kultury i dziedzictwa narodowego nie ma możliwości orzec o wpisaniu do rejestru zabytków „zespołu dworca kolejowo-autobusowego” w zakresie wskazanym przez jedno z lokalnych stowarzyszeń z 26 marca 2017 roku, ponieważ „na obecnym etapie postępowania administracyjnego nie został jednoznacznie określony jego przedmiot”.

Ministerstwo podkreśliło jednak wagę opinii ekspertów, którzy stwierdzili, że „wystrój wnętrz budynku zintegrowanego dworca PKP i PKS, pomimo pewnych przekształceń, zachował w znacznej mierze swoje walory artystyczne. (...) Z treści zaskarżonej decyzji nie wynika natomiast, aby aspekt indywidualnej ochrony wystroju wnętrz ww. budynku był przez organ pierwszej instancji analizowany i prowadził do konkretnych konkluzji oraz rozstrzygnięć”.

Do tematu będziemy wracać.

pj

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztyniani #2586996 | 95.160.*.* 23 wrz 2018 12:26

  dworca jak nie bylo tak nie ma i nie będzie węzeł przesiadkowy piękny a dworzec wstrętny że im nie wstyd

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. MAX #2567221 | 83.9.*.* 29 sie 2018 17:44

  KOMUNA W OLSZTYNIE DALEJ NAPIERDALA W POLAKÓW SAME UKRAIŃSKIE ŚCIERWA

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Boa #2558937 | 37.47.*.* 19 sie 2018 22:38

  Stowarzyszenia zachowania reliktów prlu mają duże przebicie w tej kolonii

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wójt #2558889 | 83.9.*.* 19 sie 2018 21:33

  .uju myju dzikie węże ....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ona #2558855 | 213.216.*.* 19 sie 2018 20:30

  czyli co? zrobia piekniusia uliczke wokol dworca i za rok bedie znowu zamknieta czesc przejazdu i burzenie ruiny? a nie mozna zrobic tego za jednym kosztem i pociagnieciem?????

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Pokaż wszystkie komentarze (34)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages