Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Milion złotych przeznaczę na... Kandydaci na prezydenta Olsztyna odpowiadają

2018-08-19 07:59:24 (ost. akt: 2018-08-18 17:16:49)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W niedzielę 21 października odbędą się wybory samorządowe. W Olsztynie oficjalnych kandydatów na urząd prezydenta miasta jest na razie czworo. Pytamy ich, na co przeznaczyliby milion złotych nadwyżki w budżecie miasta.

Kandydaci PO

Olsztyn-Koalicja Obywatelska powołana przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną zaprezentowała kandydatów na prezydentów Olsztyna i Elbląga. Zostali nimi Beata Bublewicz (Olsztyn) i Michał Missan (Elbląg). Poznaliśmy także liderów list do sejBeata Bublewicz:
— Utworzyłabym „fundusz chodnikowy”, którym rozporządzać będą sami mieszkańcy. Zdecydowaliby, które chodniki trzeba wyremontować w pierwszej kolejności. 

Na każdym osiedlu są miejsca wymagające pilnej naprawy, a mieszkańcy bezskutecznie domagają się tego od dawna. Przykłady zniszczonych chodników, które należy wyremontować jak najszybciej można wymieniać bardzo długo: ulice Grunwaldzka, Żołnierska, Kołobrzeska, al. Warszawska i wiele innych od lat czekają na remont. 

W budżecie miasta jest zdecydowanie za mało środków na naprawę chodników. Ten nadprogramowy milion byłby dobrym początkiem „funduszu chodnikowego”. Dzięki tym środkom wiele miejsc znów byłoby bezpiecznych i przyjaznych pieszym. Szczególnie docenią to seniorzy, dzieci i osoby niepełnosprawne. Proste, naprawione chodniki to ważna potrzeba, bo otoczenie miejsca, w którym mieszkamy, daje poczucie podstawowego komfortu, a każdy olsztynianin na to zasługuje.

Piotr Grzymowicz:
— Milion złotych to niespełna 0,07 procent wszystkich rocznych wydatków naszego miasta. Czyli, jak widać, to bardzo niewielka część budżetu. Cieszyłbym się jednak z każdych dodatkowych środków, które można by wydać na potrzeby mieszkańców. Mając w pamięci to, jak dużym zainteresowaniem cieszył się budżet obywatelski oraz jak dobrze przemyślane i przygotowane były projekty mieszkańców naszego miasta, taki ewentualny dodatkowy milion złotych przeznaczyłbym właśnie na realizację tych projektów. Mieszkańcy Olsztyna wielokrotnie pokazali, jak efektywnie potrafią wydać nawet niewielkie kwoty na realizację projektów, które zmieniają ich otoczenie. Jestem przekonany, że pomysłowość oraz oryginalność olsztynian sprawiłyby, że ta niewielka kwota zostałaby bardzo dobrze spożytkowana.

Michał WypijMichał Wypij:
— Zdaję sobie sprawę, że to pytanie jest rodzajem zabawy, więc zanim odpowiem wprost, muszę zaznaczyć jedną ważną rzecz. W mojej wizji ratusza podstawową formą zarządzania jest DIALOG. Część inwestycji miejskich nie wymaga konsultacji społecznych, ale akurat nadwyżka finansowa to doskonały moment do samostanowienia naszej lokalnej społeczności. Umówmy się na rozwiązanie hybrydowe, ja zaproponuję swoje rozwiązanie, ale musimy założyć, że mieszkańcy mogliby zaproponować coś innego i wygrałby najlepszy pomysł. Z nadwyżki budżetowej proponuję stworzyć żłobek na Jarotach. Nie muszę chyba przekonywać o potrzebie takiej inwestycji, skoro większość żłobków jest zlokalizowana w centrum lub na Zatorzu. Warto ułatwić życie rodzicom, którzy codziennie rano muszą przebijać się przez miasto, szczególnie, kiedy mamy zapaść komunikacyjną. Koszt budowy od podstaw pewnie przekroczyłby zakładane środki tak, że musielibyśmy pójść raczej w kierunku adaptacji istniejących już pomieszczeń. Milion złotych z pewnością przeznaczyłbym na wsparcie olsztyńskich rodzin.

krzysztof kacprzycki, radny SLDKrzysztof Kacprzycki:
— Milion złotych to całkiem dobra kwota, by poszukać do niej kolejnego i mieć np. 50 procent wkładu na rozwiązanie nierozwiązywalnych od lat problemów. Możemy zacząć od uwolnienia pustostanów — przywrócić je do użytku, by zaspokoić oczekiwania kolejnych rodzin (oczekuje ich ponad pół tysiąca). To dobry wkład do konkursu na remont elewacji kilku kamienic na starówce. Możemy również dać zastrzyk do konkursów np. na zorganizowanie wydarzeń kulturalnych. Milion to dobra kwota, by w kilku kamienicach wesprzeć właścicieli w zmianie ogrzewania z węglowego/śmieciowego na dostęp do miejskiej ciepłowni. Możemy też spróbować kupić pierwszy autobus elektryczny (na wkład własny starczy nawet na 2 sztuki) i postarać się uruchomić stacje ładowania pojazdów elektrycznych i tankowanie CNG. Na tym milionie powinni zyskać wszyscy mieszkańcy — ten milion powinien pobudzić tak potrzebne zmiany w mieście. Możemy wreszcie za milion przygotować 10 (tak brakujących w mieście) MPZP i przygotować kompleksową ofertę inwestycyjną i poprzez naliczenie opłaty planistycznej, zwiększenie wpływu podatków i podniesienie wartości miejskich gruntów milion złotych zmienić w 10 milionów wpływających do kasy miejskiej.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (102) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Orfeusz #2599676 | 37.47.*.* 11 paź 2018 17:59

  Pani Beata Bublewicz na Prezydenta Olsztyna ? Jest więc pewne że w ratuszu będą zatrudnienia na czarno . chcecie Państwo dowodu ? Sprawdźcie jak pracował kierownik budowy jej domu w Tomaszkowie . Oczywiście na czarno .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec nie mieszkaniec #2589781 | 46.215.*.* 27 wrz 2018 08:33

  Zwykle omijam tego typu "dyskusje ale., korki? - proszę wrócić pamięcią o 10 lat wstecz; jakie mieliśmy drogi, jak wyglądał Olsztyn - jeden basen, jezioro Długie, Ukiel, parki. Przecież to było tak niedawno, zapomnieliśmy już o tym? Samochodów jest kilku, kilkunastokrotnie więcej. Nie mamy wyjścia sprawna komunikacja miejska to obecnie jedyne rozwiązanie. Te miasta które o tym zapomniały będą cierpiały, proszę tylko o chwile na przemyślenie, zastanowienia się - na kogo głosować, na tego którego możemy ocenić za dokonania czy na tego co jedynie mówi co zrobi? A w życiu jeszcze niczego nie osiągnął? Nigdy prawdziwie nie pracował a jedynie zajmował się polityką

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Spacerowicz #2564164 | 94.254.*.* 26 sie 2018 17:13

  CJM jutro stanie w bój o fotel prezydenta. Arbuzowi skórka zróżowieje.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Zorro #2560172 | 89.228.*.* 21 sie 2018 15:37

  Małkowski na prezydenta !!! Bo obecny to pomyłka !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Ares #2559207 | 95.160.*.* 20 sie 2018 11:10

  Prezyden jak prezydent ,ja to bym radnych wziol pod lupe jak glosowali przeciwko mieszkancom Olsztyna,i kazdego z osobna bym rozliczyl az do bolu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (102)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages