Piątek, 22 listopada 2019. Imieniny Cecylii, Jonatana, Marka

Co się dzieje na przebudowywanych ulicach Olsztyna?

2018-08-18 17:34:33 (ost. akt: 2018-08-18 16:39:51)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ulice takie jak Partyzantów czy Towarowa nie przypominają obecnie głównych traktów Olsztyna, a raczej wielkie place budowy. Sprawdziliśmy, jak przebiegają prace. Okazuje się, że niektóre inwestycje zakończą się jeszcze w tym roku.

Zakończenie prac na ulicy Pieniężnego pozwoliło upłynnić ruch w centrum Olsztyna. Niestety ze sporymi utrudnieniami wciąż muszą sobie radzić kierowcy poruszający się po północno-wschodniej części miasta. Cały czas trwają prace na modernizowanej ulicy Partyzantów. Budowany jest również węzeł przesiadkowy przy Dworcu Głównym. Drogowcy pracują również na ulicy Towarowej, która zostanie dołączona do obwodnicy Olsztyna.

I to właśnie ostatnia z tych inwestycji powinna zostać zrealizowana najszybciej. — Inwestycja przebiega zgodnie z planem, a zakończenie prac zaplanowano w grudniu — powiedział w rozmowie z nami Patryk Pulikowski z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta w Olsztynie.

Obecnie na odcinku między ul. Leonharda a ul. Cementową jest już zrealizowana znaczna część prac związanych z przebudową podziemnych sieci. Trwają także prace konstrukcyjne dotyczące jezdni. — W przypadku odcinka od ul. Cementowej do węzła realizowane są prace wykończeniowe — dodał Patryk Pulikowski.

W decydującą fazę weszły już również prace przy budowie węzła przesiadkowego. — Nie jesteśmy w zaplanowanym terminie, bo prace zostały wstrzymane. Czekamy na wakacje, gdy będziemy mogli zamknąć ruch. Chodzi o drugą część ul. Lubelskiej i wlot w ul. Dworcową. Żeby zacząć ostatni etap budowy, musimy zaczekać. Jedna część Lubelskiej jest już zrobiona, podobnie Partyzantów przy dworcu — mówił nam w czerwcu Grzegorz Orłowski z firmy Skanska, która jest wykonawcą inwestycji.

Obecnie na terenie budowy jest lepiej i już niedługo zostanie wprowadzona ostateczna organizacja ruchu. — Mamy taki ambitny plan, żeby od września wprowadzić na ulicy ruch docelowy — powiedział nam Grzegorz Orłowski.

Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli zostanie wprowadzona ostateczna organizacja ruchu, to wciąż będą występowały utrudnienia. — Teraz będziemy przeprowadzać roboty konstrukcyjno-nawierzchniowe, a później weźmiemy się za chodniki i ścieżki rowerowe — zakończył pracownik Skanskiej.

Kierowców najbardziej martwi jednak stan prac na ul. Partyzantów na odcinku od skrzyżowania z ul. 1 Maja do placu Bema. Choć na fragmencie ulicy pojawiły się już pierwsze warstwy nowego asfaltu, to na niektórych odcinkach wciąż jest jeszcze... stara jezdnia. Warto zaznaczyć, że ulica ma być przejezdna już za niespełna dwa miesiące, więc czasu pozostało niewiele. — Termin zakończenia prac na tę chwilę jest trudny do określenia, bo zależy od konserwatorskich decyzji związanych z przyłączeniem fragmentu jezdni do kanalizacji deszczowej — tłumaczy Patryk Pulikowski. I dodaje: — Ulica Partyzantów na odcinku od 1 Maja do pl. Bema ma zyskać przejezdność do 10 października.

Przypomnijmy, że w przyszłym roku miała ruszyć kolejna wielka inwestycja komunikacyjna w stolicy Warmii i Mazur. Mowa oczywiście o budowie kolejnych nitek tramwajowych. Obecnie wiadomo już, że prace tak szybko jednak się nie rozpoczną. Spowodowane jest to zbyt wysokimi kosztami. Oferty zaoferowane przez wykonawców za zrealizowanie zadanie przekraczały budżet przeznaczony na ten cel o ponad 100 milionów złotych. Miasto zaczęło więc szukać oszczędności i obecnie trwa analiza złożonych ofert. Na razie jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o konkretnych rozwiązaniach, które miałyby przynieść oszczędności w kolejnym przetargu. Ten ma zostać ogłoszony dopiero w lipcu przyszłego roku.

Kuch

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. asdfghj #2558939 | 77.254.*.* 19 sie 2018 22:44

  Dlaczego na Towarowej pracuje bardzo mało ludzi i sprzętu. Odnoszę wrażenie, że drogowcy są na dłuuuuuuuuugim urlopie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec #2558298 | 5.172.*.* 19 sie 2018 08:47

  jak zwykle nic o pieszych. No tak, przecież sobie radzą, nic to, że muszą przedzierać się przez piach, błoto, gruz, kamienie, wykroty, itp. Może by tak o tym napisać?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wsiok #2558264 | 94.254.*.* 19 sie 2018 07:18

  Tramwaje w Olsztynie to jak metro w Warszawie. .. Budowa na dziesiątki lat czyli cały czas przerąbane!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Zdzich #2558260 | 31.0.*.* 19 sie 2018 07:06

  Mamy dość uszczęśliwiania na siłę nas tramwajami - bardzo nieekonomiczne - na marginesie . Blokowaniem centrum miasta , czerwonych fali na ulicach , walce z kierowcami oraz lekceważenie głosu mieszkańców. Olsztyn wymaga dobrej zmiany- Grzymowicz na emeryturę - zdecydowanie .

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Radek #2558167 | 88.156.*.* 18 sie 2018 22:32

   chciałem zauważyć iż na wizualizacji na Towarowej jedzie tramwaj tymczasem okazuje się że Towarowa powstanie BEZ torowiska. czy to znaczy że za rok lub dwa ktoś to będzie rozwalał i robił od nowa z torami ? Tak jak to ma miejsce teraz przy dworcu ? NOWE rondo dwuletnie!!! Rozwalić i od nowa bo węzeł przesiadkowy! Przecież to można było zrobić za jednym razem!!! To czyjaś niekompetencja. Jest porażająca. Totalny brak logicznego myślenia. Nie trafia do mnie argument że dofinansowania że terminy w unii że projekty. Najważniejsi powinni być mieszkańcy i ich spokój i możliwość dojazdu do pracy itd a nie jakieś projekty przez ,które tylko tracimy czas i pieniądze. Ciekawe czy da się policzyć ile olsztyniacy PŁACĄ za takie robienie każdej ulicy po dwa razy. Ile wakatów nie powstanie bo firmy na remontowanych ulicach nie mogą się rozwijać? Ile paliwa w korkach? Ile razy więcej wciśniesz sprzęgło ? Szkoda gadać!

   Ocena komentarza: warty uwagi (41) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (26)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages