Niezwykłe Oficjum po raz pierwszy w Olsztynie

2018-08-17 12:00:00(ost. akt: 2018-08-17 13:41:04)
Oficjum o Trzech Zbożnych Młodziankach w piecu ognistym

Oficjum o Trzech Zbożnych Młodziankach w piecu ognistym

Autor zdjęcia: arch. organizatora

To będzie wydarzenie artystyczne. Schola Węgajty we współpracy z chórem serbsko-bizantyjskim z Belgradu przedstawi 17 sierpnia „Oficjum o Trzech Zbożnych Młodziankach w piecu ognistym”. Początek o godz. 20 w Kościele Grekokatolickim.
W literaturze muzykologicznej „Trzej Młodziankowie” funkcjonują jako bizantyjski dramat liturgiczny, odkąd w 1960 roku Miloš Velimirović opublikował artykuł, przedstawiając badane przez siebie w czterech rękopisach oficjum, wraz z jego układem i muzyką. W swojej pracy Velimirović określa ten utwór jako dramat liturgiczny, nawiązując do zachodnioeuropejskiego średniowiecznego gatunku dramatyczno-muzycznego, które to określenie opiera się na obecności elementów przedstawienia dramatycznego, silnym związku morfologicznym z kościelnymi obrzędami oraz fakcie, iż przedstawienia odbywały się wewnątrz kościoła. — opowiada Johann Wolfgang Niklaus ze Scholi Węgajty. — W czasach, kiedy ten utwór powstał, był częścią liturgii.


Po raz kolejny Schola Węgajty przedstawia nam unikatowe dzieło, będące niezwykłym skarbem dziedzictwa bizantyjskiego.
— „Oficjum” było najczęściej wystawiane przez światowej sławy Grecki Chór Bizantyjski kierowany przez Lycourgosa Angelopoulosa, który prezentował utwór między innymi podczas otwarcia wystawy “Glory of Byzantium” w Metropolitan Museum w Nowym Jorku w latach 90.— dodaje Johann Wolfgang Niklaus. — Także on sporządził transkrypcję utworu do współczesnej notacji bizantyjskiej, która umożliwi jego wykonanie w pełni według prawideł kunsztu bizantyjskiego śpiewu.

Johann Wolfgang Niklaus nie po raz pierwszy przedstawia muzyczno-teatralno-liturgiczną formę „Trzech Młodzianków. W 2011 roku pracował z Lycourgosem Angelopoulosem nad spektaklem, który miał premierę podczas festiwalu i sympozjonu Kirche und Musik w Brixen-Bressanone w Włoszech. Autorką scenografii była również, podobnie jak w przypadku olsztyńskiej premiery, Małgorzata Dżygadło-Niklaus.

— Zdecydowaliśmy, że Schola Węgajty w współpracy z Marcinem Abijskim i trzema śpiewakami z Chóru serbsko-bizantyjskiego im. Moiseya Petrovicha z Belgradu przedstawimy Oficjum w Olsztynie — dodaje Johann Wolfgang Niklaus. — Warto też dodać, że Marcin Abijski jest śpiewakiem prawosławnym z Białegostoku i jedynym artystą z cerkwii, który studiował muzykę bizantyjską w Atenach. Współpracujemy razem już od kilkunastu lat.
Prezentacja Oficjum to część projektu Stowarzyszenia i Scholi Węgajty „Quem Queritis 2018”.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5