Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Ratowanie pamięci

2018-08-14 12:00:00 (ost. akt: 2018-08-13 21:22:29)

Jedną moich prywatnych pasji jest fotografowanie starych, "znikających" cmentarzy. Robię to, aby w ten sposób ocalić pamięć o ludziach, którzy teraz symbolicznie umierają po raz drugi. Dlatego bardzo ucieszył mnie wniosek, aby wpisać do rejestru zabytków nieistniejący już cmentarz ewangelicki przy ulicy Partyzantów Olsztynie.

W imieniu Stowarzyszenia "Święta Warmia" złożył go jej prezes Bogdan Bachmura. Cmentarz został zrównany z ziemią jeszcze w latach 60. ub. wieku, podobnie zresztą jak cmentarz żydowski przy Zyndrama z Maszkowic. Warto może przypomnieć, że macewami umocniono wtedy skarpę na zapleczu ówczesnego klubu garnizonowego.

Z cmentarza przy Partyzantów nic już nie pozostało. O jego istnieniu "przypomnieli" nam robotnicy, którzy w czasie kopania rowów na tyłach budynku Komendy Wojewódzkiej Policji odkopali ludzkie szczątki. Prace wstrzymano, ale okazało się, że nikt o te szczątki nie nie zadbał. Sprawę nagłośnił Rafał Bętkowski, najlepszy chyba znawca nowoczesnej historii Olsztyna.

Nie wiem, czy to miejsce spełnia jakiekolwiek warunki przewidziane dla zabytku. Nie jest to zresztą tak naprawdę istotne. Dla mnie ważniejsze jest ratowanie pamięci, którą podjęła "Święta Warmia". I to, że to miejsce powinno być w jakiś sposób oznaczone.

Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. obserwator #2569279 | 109.241.*.* 31 sie 2018 22:17

  Oczywiście, ci młodzi wyzwoliciele spalili pół Olsztyna już po jego zdobyciu, zburzyli połowę kamienic przy Wojska Polskiego przy pomocy czołgu zrywającego sieć trakcyjną tramwaju, wymordowali pacjentów i personel szpitala w Kortowie, zhańbili mnóstwo kobiet itd. To się nazywa "wyzwolenie" w stylu nawet nie tyle barbarzyńców ze Wschodu, co zwyrodnialców. jeżeli ktoś dalej uważa, że tym dzielnym krasnoarmiejcom należą się dowody uznania, to albo jest ich potomkiem, albo powinien pójść do psychiatry. Aczkolwiek nie wiem, czy to ma sens, bo skoro tyle się mówi o zbrodniach tych żołdaków, a ten gość dalej ich uważa za bohaterów, to leczenie nic tu nie da.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zniszczenie cmentarzy to BARBARZYŃSTWO #2559846 | 109.241.*.* 21 sie 2018 08:02

   Tak samo jak niszczenie pomników żołnierzy nawet wroga. Placy zajeli Prusy wyzwolone przez młodych żołnierzy rosyjskich i zaczeli niszczyć cmentarze ewangelickie. pamietam ten cmentarz. Po jednej stronie tunelu był i jest cmentarz katolicki św. Jakuba, a po drugiej stronie, wdłuż torów był cmentarz ewangelicki. był jeszcze jeden cmentarz zasłużonych ludzi przy ul. mariańskiej przy kostnicy. oba te cmentarze Polacy zrównali z ziemią - mało tego na obu cmentarzach POLSCY BARBARZYŃCY pobudowali garaże i to z .... kanałami, a przecież pochowani byli tam ludzie, którzy to miasto budowali. proszę aby przyszły Prezydent Olsztyna 'nie podnosił reki' na pomnik żonierzy przy u. Piłsudskiego, bo dzięki ich przelanej krwi, Polacy przejeli miasto i dorobeek ich zycia. prosze aby przyszły prezydent Olsztyna - przywrócił pochówki na cmentarzu ŚW. JAKUBA I ŚW. JÓZEFA, a nie żebrał 1. listopada na ich renowacje, bo to nic nie da. Powazki w centrum warszawy istnieja i nikomu to nie przeszkada a w olsztynie cmentarze w ruinie i miejsce spotkań patologi - to profnacja

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. allensteiner #2558932 | 37.8.*.* 19 sie 2018 22:29

   Jak autor słusznie pisze - z cmentarza nic nie pozostało. Jak można "nic" uznać za zabytek? Tak daleko moja wyobraźnia nie sięga.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages