Poniedziałek, 23 listopada 2020. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

Będzie konkurs na dyrektora Teatru Lalek

2018-08-03 16:53:51 (ost. akt: 2018-08-09 12:49:44)

Autor zdjęcia: Arch. GO

To efekt konfliktu, który rozgorzał w Teatrze jeszcze za poprzedniego szefa OTL, a za dyrekcji Andrzeja Bartnikowskiego, wszedł w fazę ostrą. I jego przeciwnicy odnieśli — przynajmniej na razie — częściowe zwycięstwo.

Andrzej Bartnikowski, zajmujący stanowisko dyrektora Olsztyńskiego Teatru Lalek prawie trzy lata, jest oskarżany — przypomnijmy — przez byłą pracownicę teatru i niektórych związkowców o mobbing i nadużycia. 

W obronie dyrektora stanęli pracownicy. W ubiegłą środę na spotkanie z prezydentem Piotrem Grzymowiczem do ratusza przyszła siedemnastoosobowa grupa, złożona z aktorów, pracowników sceny i administracji. Nie wszyscy chętni mogli się pojawić, bo w teatrze trwa okres urlopowy i wiele osób jest na wyjeździe poza miastem. — Odnosimy wrażenia, że jest to krucjata przeciwko dyrektorowi i zemsta — powiedzieli „Gazecie Olsztyńskiej”.

W środę byli pełni nadziei i pewni swoich racji. Zapewniali, że nie pozwolą zniszczyć dobrego imienia instytucji, która — ich zdaniem — za dyrekcji Bartnikowskiego rozwinęła się i poszerzyła katalog swych propozycji. Warto również dodać, że OTL w okresie niecałych trzech lat, od kiedy Bartnikowski piastuje stanowisko dyrektora, zmienił się pod wieloma względami: wprowadzono system sprzedaży i rezerwacji online, terminal płatniczy, zmieniono wygląd strony internetowej oraz cały layout teatralny, przeprowadzono remont dachu, remont foyer, przygotowany jest projekt rewitalizacji całego budynku teatralnego wraz z jego rozbudową.

W ciągu ostatnich trzech sezonów odbyło się 14 premier. Zaczęła działać i odnosić sukcesy Pracownia Dramatu: jedna z jej uczestniczek, Katarzyna Matwiejczuk, została nagrodzona niedawno w prestiżowym Konkursie Na Sztukę Teatralną Dla Dzieci i Młodzieży, inny uczestnik, Michał Kaźmierczak, jest autorem dramatu wystawionego z powodzeniem na deskach OTL.

Dzięki podjętej przez dyrektora współpracy zrealizowano wiele projektów społecznych wspólnie z domami dziecka z regionu czy aresztami śledczymi w Olsztynie i Ostródzie. Zrealizowana rezydencja dramaturgów francuskojęzycznych zakończyła się „Poczytajkami”, cyklem bezpłatnych czytań performatywnych dla dzieci, prezentujących teksty napisane przez obcokrajowców specjalnie dla OTL. Liczne projekty edukacyjne dla dzieci i dorosłych oraz gry edukacyjne zrealizowane wspólnie z gronem pedagogów, które wieńczą zarówno spektakle kierowane do młodzieży, jak i do dzieci, i wiele, wiele innych. 

Pracownicy dodali, że są zespołem, który traktuje się jak rodzina, a atmosfera za czasu dyrektury Bartnikowskiego znacznie się poprawiła. 

Spotkanie z prezydentem Grzymowiczem trwało blisko dwie godziny. Był na nim obecny m.in. radny Mirosław Gornowicz, który, jak nam powiedział, zdobył dzięki niemu nowe informacje na temat konfliktu w Olsztyńskim Teatrze Lalek. — Gratuluję dyrektorowi Bartnikowskiemu, że ma załogę, która tak go wspiera — dodaje w rozmowie z nami Gornowicz. 

Po spotkaniu pracownicy OTL wierzyli, że przedstawili prezydentowi Grzymowiczowi sytuację zgodnie z rzeczywistością i że wskazali, gdzie jest fałsz i manipulacja faktami. Tymczasem, jak dowiedzieliśmy się w piątek od Gabrieli Konarzewskiej kierującej Wydziałem Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta, odbędzie się konkurs na stanowisko dyrektora Olsztyńskiego Teatru Lalek. Zostanie ogłoszony 13 sierpnia.

— Na oferty będziemy czekali miesiąc — dodała Konarzewska. — Nowego dyrektora postaramy się wybrać jak najszybciej.

MZG


Od autorki: Olsztyński Teatr Lalek to bardzo dobry teatr. Także dzięki Andrzejowi Bartnikowskiemu, który jest bardzo dobrym reżyserem i twórczym menedżerem. Szkoda, że Urząd Miasta tak szybko podjął decyzję o konkursie nie ze względów artystycznych czy jakiejkolwiek innych natury merytorycznej. Za konfliktem w OTL, jak się wydaje, stoją wyłącznie osobiste urazy.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. milek #2549505 | 89.228.*.* 4 sie 2018 16:17

  bolek będzie chętny

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pogromca_smokow #2549398 | 88.156.*.* 4 sie 2018 12:32

  Teraz czas się wziąć za mobbingujące dyrektorki przedszkoli

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Babcia #2549334 | 178.36.*.* 4 sie 2018 10:24

  A kiedy nastepca Kijowskiego w Teatrze Jaracza?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ooook #2549155 | 88.156.*.* 3 sie 2018 21:44

  składam CV ale nie mam nikogo z rodziny tam wiec bedzie ciezko

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. xxxxx #2549149 | 79.184.*.* 3 sie 2018 21:31

  Najlepiej wybrać jakiegoś pajaca !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages