Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Po dwóch dniach kilkanaście rowerów miejskich zostało zniszczonych!

2018-07-31 19:02:56 (ost. akt: 2018-07-31 21:13:04)

Autor zdjęcia: UM Olsztyn

Mieszkańcy Olsztyna długo czekali na rower miejski. W końcu jest. Najnowocześniejszy w Europie, polski system automatycznych wypożyczalni rowerów miejskich. Niestety, nie wszyscy potrafią docenić inwestycję. Okazuje się, że kilkanaście rowerów zostało już zniszczonych.

Powyrywane kable, światła, zniszczony uchwyt od smartfona, a także skradzione stojaki. O tym, że niestety także wandale testują olsztyńskie rowery poinformował prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

- Otrzymuję dużo podziękowań i gratulacji za olsztyński rower miejski. Nie chodzi tylko o sam fakt, że już jest, ale także o rozwiązania systemowe, dotyczące jego dostępności i konstrukcyjne, związane z samym rowerem.

Niestety, niektórzy sprawdzają olsztyński rower także pod względem odporności na demolowanie. W ten sposób po dwóch dniach radości są już także pierwsze negatywne statystyki - napisał Piotr Grzymowicz na facebookowym profilu.

I dodaje: - W dziesięciu rowerach wyrwano kable lub zdemontowano oświetlenie, w trzech przypadkach zniszczono uchwyt od smartfona, w dwóch rowerach skrzywiono przednie koło, w dwóch innych przekręcono kierownicę, manetki od przerzutek, w jednym wyrwano sztycę od siodełka. Dodatkowo zgięty też 3 stojaki.

- Trudno to komentować. Wszystkie epitety jakie cisną się na usta, nie kwalifikują się cytowania - kończy prezydent.

Cóż, mamy tylko nadzieję, że pozostałe rowery przetrwają "bezboleśnie" debiut w Olsztynie. Bo chętnych na podróżowanie nimi nie brakuje.

***
Ciekawostki o olsztyńskim rowerze miejskim:

* Rower ma wbudowane lampki, które automatycznie się włączają, o określonej przez administratora godzinie. Godziny te zmieniają się, w zależności od pory roku.
* Rower wyposażony jest w kartę sim, GPS i akcelerometr, dzięki czemu operator wie czy rower leży czy stoi. Tylko w stojącym rowerze można zamknąć lock, by zatrzymać naliczanie opłat.
* Operator ma kontrolę nad rowerem – nie można nim wjeżdżać do pomieszczeń, gdy to się stanie operator natychmiast się o tym dowie.
* Firma Roovee szczyci się tym, że rowery montowane są w Polsce, że elektronika wyprodukowana jest w naszym kraju i że polski zespół przygotowywał oprogramowanie Roovee.

Jak wypożyczyć rower:
1. Za pomocą aplikacji: Mieszkańcy którzy będą chcieli korzystać z roweru miejskiego będą mogli pobrać bezpłatną aplikację Roovee. Wystarczy doładować ją kwotą min. 10 zł , następnie zeskanować QR kod, który znajduje się na kierownicy lub na blokadzie nad tylnym kołem i jechać.
2. Za pomocą telekodu: Osoby, które nie mają smartfonów mają możliwość uruchamiania rowerów za pomocą telekodu. Wystarczy zadzwonić na infolinię, a następnie kierować się wskazówkami, które poda konsultant.

Stacje roweru miejskiego (nazwa stacji):
* Oczapowskiego/Dybowskiego (Kortowo);
* Prosta/Stare Miasto (Park Stare Miasto);
* okolice Placu Konstytucji 3 Maja (Dworzec PKP);
* Piłsudskiego/Kościuszki (Skwer Wakara);
* Kapitańska (Plaża Miejska);
* Wilczyńskiego/Kanta/Boenigka (Jaroty);
* Wańkowicza/Orłowicza (Nagórki);
* Piłsudskiego (Aquasfery);
* Plac Roosevelta (Plac Roosvelta);
* Jagiellońska/Limanowskiego/Sybiraków (Zatorze).
ORM to najnowocześniejszy w Europie, polski system automatycznych wypożyczalni rowerów miejskich. System składa się ze 110 rowerów z 7-stopniową przekładnią rozlokowanych w 10 strefach postoju. ORM wykorzystuje zaawansowaną elektronikę i oprogramowanie ROOVEE, a cała komunikacja z rowerem odbywa się w oparciu o technologię Internetu rzeczy (IoT) dzięki infrastrukturze telekomunikacyjnej Orange Polska.

Dostęp do systemu może być realizowany w oparciu o dedykowaną aplikację mobilną oraz telekod (dla posiadaczy zwykłych telefonów). Dzięki temu ORM zapewnia wysoką dostępność, nie wykluczając części społeczeństwa nieposiadającego urządzeń typu smartphone. W ORM użytkownik ma 30 minut darmowych, a po przekroczeniu tego czasu za każdą kolejną minutę płaci 5 groszy. Opłata inicjalna w całości może zostać przeznaczona na przejazdy lub zwrócona w każdej chwili przez użytkownika. System posiada także innowacyjne rozwiązanie w zakresie premiowania użytkowników za zwracanie rowerów do stref ORM-ROOVEE PARK. Dzięki temu razem dbamy o porządek, a użytkownicy “zarabiają” na dodatkowe płatne przejazdy.


Więcej szczegółowych informacji dotyczących Olsztyńskiego Roweru Miejskiego dostępnych jest na stronie internetowej >>> www.orm.bike.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (218) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. turysta #2557464 | 77.111.*.* 17 sie 2018 21:05

  A w tak krytykowanej tutaj Warszawie , rowery nie są niszczone. Moje pytanie. Gdzie mieszka więcej jaskiniowców?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. L #2555480 | 83.9.*.* 14 sie 2018 17:28

   80% mieszkancow Olsztyna to chamstwo , lenie, drobni złodzieje, oszuści , ludzie nie nadający sie mieszkac w miescie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. ufo #2548415 | 88.156.*.* 2 sie 2018 22:03

    faktycznie jeżeli ktoś niszczy te rowery dla zabawy czy coś takiego to wstyd ! lecz nie znam całej procedury w jaki sposób znalazły się te rowery w Olsztynie czy to faktycznie była jedyna firma która złożyła ofertę a może jakiś układ jak są sporządzone umowy kto płaci za zniszczone rowery itp. pytań jest dużo co to za układy kolesi kto komu i za ile nie od dziś krązą plotki po Olsztynie o łapówce 10%.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Tomek #2548213 | 5.172.*.* 2 sie 2018 16:33

    Moja babcia mawiała: "... gówno chłopu nie zegarek"...

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. gfgfngfnfnfnfrnsrrnhjsy #2548198 | 62.31.*.* 2 sie 2018 16:07

     W Sheffeild w Anglii rowery rowniez nie przetrwaly. Ciagle znajdowano je w rzece lub na drzewach, polamane, pogiete kola itd. Po niecalych 6ciu miesiacach wycofano je z uzytku, szkoda...

     Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (218)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages