środa, 19 lutego 2020. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Olsztyński Rower Miejski. Jak będzie działał system? [VIDEO]

2018-07-27 14:17:10 (ost. akt: 2018-07-27 16:06:42)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: UM Olsztyn

Olsztyński Rower Miejski to rower najnowszej generacji, którym od jutra ( 28 lipca) będziemy mogli poruszać się po naszym mieście. Dzisiaj po południu organizowane jest spotkanie, na którym uzyskamy informacje na temat działania systemu.

Dziś o godzinie 15:30 przy stacji zlokalizowanej na Starym Mieście między biblioteką a arkadami (po stronie makiety Starego Miasta) odbędzie się pierwsze spotkanie z Olsztyńskim Rowerem Miejskim.

Podczas spotkania będzie można poznać system rowerowy, dowiedzieć się w jaki sposób wypożyczyć rower i gdzie można go oddać.

Piątkowe spotkanie to także próba generalna przed sobotnim startem i pierwszą jazdą rowerami. - Pierwsze pół godziny podróży będzie darmowe - informują przedstawiciele firmy, która obsługuje olsztyński rower. - Później każda kolejna minuta będzie kosztować pięć groszy.Ciekawostki:
* Rower ma wbudowane lampki, które automatycznie się włączają, o określonej przez administratora godzinie. Godziny te zmieniają się, w zależności od pory roku.
* Rower wyposażony jest w kartę sim, GPS i akcelerometr, dzięki czemu operator wie czy rower leży czy stoi. Tylko w stojącym rowerze można zamknąć lock, by zatrzymać naliczanie opłat.
* Operator ma kontrolę nad rowerem – nie można nim wjeżdżać do pomieszczeń, gdy to się stanie operator natychmiast się o tym dowie.
* Firma Roovee szczyci się tym, że rowery montowane są w Polsce, że elektronika wyprodukowana jest w naszym kraju i że polski zespół przygotowywał oprogramowanie Roovee.

Jak wypożyczyć rower:
1. Za pomocą aplikacji: Mieszkańcy którzy będą chcieli korzystać z roweru miejskiego będą mogli pobrać bezpłatną aplikację Roovee. Wystarczy doładować ją kwotą min. 10 zł , następnie zeskanować QR kod, który znajduje się na kierownicy lub na blokadzie nad tylnym kołem i jechać.
2. Za pomocą telekodu: Osoby, które nie mają smartfonów mają możliwość uruchamiania rowerów za pomocą telekodu. Wystarczy zadzwonić na infolinię, a następnie kierować się wskazówkami, które poda konsultant.

Stacje roweru miejskiego (nazwa stacji):
* Oczapowskiego/Dybowskiego (Kortowo);
* Prosta/Stare Miasto (Park Stare Miasto);
* okolice Placu Konstytucji 3 Maja (Dworzec PKP);
* Piłsudskiego/Kościuszki (Skwer Wakara);
* Kapitańska (Plaża Miejska);
* Wilczyńskiego/Kanta/Boenigka (Jaroty);
* Wańkowicza/Orłowicza (Nagórki);
* Piłsudskiego (Aquasfery);
* Plac Roosevelta (Plac Roosvelta);
* Jagiellońska/Limanowskiego/Sybiraków (Zatorze).
ORM to najnowocześniejszy w Europie, polski system automatycznych wypożyczalni rowerów miejskich. System składa się ze 110 rowerów z 7-stopniową przekładnią rozlokowanych w 10 strefach postoju. ORM wykorzystuje zaawansowaną elektronikę i oprogramowanie ROOVEE, a cała komunikacja z rowerem odbywa się w oparciu o technologię Internetu rzeczy (IoT) dzięki infrastrukturze telekomunikacyjnej Orange Polska.

Dostęp do systemu może być realizowany w oparciu o dedykowaną aplikację mobilną oraz telekod (dla posiadaczy zwykłych telefonów). Dzięki temu ORM zapewnia wysoką dostępność, nie wykluczając części społeczeństwa nieposiadającego urządzeń typu smartphone. W ORM użytkownik ma 30 minut darmowych, a po przekroczeniu tego czasu za każdą kolejną minutę płaci 5 groszy. Opłata inicjalna w całości może zostać przeznaczona na przejazdy lub zwrócona w każdej chwili przez użytkownika. System posiada także innowacyjne rozwiązanie w zakresie premiowania użytkowników za zwracanie rowerów do stref ORM-ROOVEE PARK. Dzięki temu razem dbamy o porządek, a użytkownicy “zarabiają” na dodatkowe płatne przejazdy.


Więcej szczegółowych informacji dotyczących Olsztyńskiego Roweru Miejskiego dostępnych jest na stronie internetowej >>> www.orm.bike.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Irena54 #2546512 | 185.138.*.* 31 lip 2018 13:46

  a może by tak jakiś przystanek na zachodnim Dworcu ???:/

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ruseek #2546075 | 5.174.*.* 30 lip 2018 20:34

  Mam pytanie a co w przypadku gdy np wszystkie miejsca w tych stacjach dokujących będą zajęte ? można zostawić rower obok i będzie się liczyło jako poprawnie zadokowany ? :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Stanisław Dyrman #2545189 | 89.228.*.* 28 lip 2018 20:37

   No i wszystko wporzadku ale jak ja Nie umiem jeździć rowerem

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Kufel #2545067 | 188.146.*.* 28 lip 2018 15:37

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Wypożyczenie ten wieśniaki rower i przejadę się po studzienkach i dziurach w tym zacofanym emeryckim miasteckzku gwarantuje że się rozpadła

   2. woooww #2545016 | 88.156.*.* 28 lip 2018 12:55

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. HURAAA!!!!! Olsztyn jeszcze 50 lat i dogoni WARSZAWE XD BEKA Z TYCH ROWERÓW W INNYCH MIASTACH JEST TO OD LAT XD nie mowiac o zagranicy hahahahahahahahah OLSZTYNIACY wielcy NOL/NOS

    Pokaż wszystkie komentarze (51)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages