Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Oszukiwał "na funkcjonariusza CBŚP". Został zatrzymany, gdy czekał przed bankiem na pieniądze

2018-07-18 11:05:52 (ost. akt: 2018-07-18 13:32:25)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Policjanci zatrzymali 42-latka podejrzanego o co najmniej dwa oszustwa metodą "na funkcjonariusza CBŚP”. Mężczyzna został zatrzymany w Olsztynie, kiedy czekał na 82-letnią kobietę wypłacającą pieniądze z banku. Mężczyzna zaledwie miesiąc temu opuścił zakład karny, w którym odbywał karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwa.

W poniedziałek poinformowali, że na terenie Olsztyna ponownie pojawili się oszuści działający metodą na tzw. „funkcjonariusza CBŚP”. Zaledwie w ciągu kilku godzin oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od 12 mieszkańców miasta. Niestety jedna z kobiet - 83-latka uwierzyła w opowieść rzekomego policjanta i przekazała oszustowi 20.000 złotych.

Na szczęście stratę 40.000 złotych udaremnili pracownicy jednej z placówek bankowych mieszczących się przy ul. Kruka w Olsztynie. Bankowcy w porę zorientowali się, że 82-latka, która próbuje wypłacić ze swojego konta 40.000 złotych może stać się ofiarą oszustwa. Zaalarmowali policjantów. Informacja okazała się strzałem w dziesiątkę.

Po chwili pod bankiem pojawili się wywiadowcy oraz kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którzy zatrzymali podejrzanego mężczyznę. 42-latek czekał na starszą panią, która była w banku i próbowała wypłacić oraz przekazać oszustowi oszczędności swojego życia. Mężczyzna został przesłuchany. W sumie 42-letni mieszkaniec Koszalina usłyszał dwa zarzuty (oszustwa oraz usiłowania oszustwa), do których częściowo się przyznał.

Zgodnie z kodeksem karnym może grozić mu do 8 lat pozbawienia wolności. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że 42-latek zaledwie miesiąc temu opuścił zakład karny, w którym odbywał karę 3 lat pozbawienia wolności za podobne przestępstwa.

W miejscu tymczasowego zamieszkania podejrzanego, policjanci znaleźli wyłudzone od 83-letniej kobiety 20.000 złotych. Mężczyzna w swoim mieszkaniu miał również atrapę legitymacji policyjnej.
Tym razem dzięki czujności pracowników banku oszustwo zostało udaremnione, a sprawca zatrzymany. Niestety, pomimo tego, że policjanci od wielu już lat zajmują się działaniami profilaktycznymi i edukują seniorów jak nie dać się oszukać metodami „na wnuczka”, czy „na policjanta” dalej znajdują się osoby, które ulegają manipulacji stosowanej przez przestępców i są skłonne przekazać im swoje pieniądze, stanowiące często oszczędności całego życia.

Dlatego po otrzymaniu takiego telefonu:

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

rp/in


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. HYDRAULIK #2540205 | 88.156.*.* 20 lip 2018 17:47

  W WOJEWODZKIM SZPITALU , ZACZEPIŁA MNIE M,ŁODA DZIEWCZYNA NA SCHODACH DO RETG ,ZAPYTAŁA CZY JA JESTEM RENCISTA ,CZYZBY CICHA PROSTYTUCJA BYŁA UPRAWIANA , DZIEWCZYNY Z CZARNEGO MARSZU NIE PROZNUJO

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Obsv #2539687 | 94.254.*.* 19 lip 2018 18:37

  Na 15 lat kurłę do koloni karnej. Nie wypracuje- nie będzie jadł.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rębacz #2539484 | 82.139.*.* 19 lip 2018 13:27

  łapska i jęzor mu uciąć, to już więcej nie wyciągnie wyciągnie brudnych rąk po cudze

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Tysz Pabcia #2539397 | 83.6.*.* 19 lip 2018 11:00

  ja tam swoje grajcary trzymam w skarpecie w tapczanie i nikt ich nie znajdzie.Jak trzeba dać wnuczkowi to nie muszę latac po bankach tylko daje od reki. wnuczek jest najważniejszy i się śmieje, że mój tapczan jest lepszy od bankomatu bo żeby wyjąć pieniąszki nie trzeba znac jakiś tam cyferek

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. xsx #2539127 | 178.235.*.* 18 lip 2018 21:54

  Za oszustwa powinny być kary jak za fałszerstwo, byłby porządek. Jednak państwo dba tylko o swoje interesy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages