Poniedziałek, 23 listopada 2020. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Olsztynie [ZDJĘCIA, VIDEO]

2018-07-13 09:33:23 (ost. akt: 2018-07-14 11:24:02)

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Olsztyna. Podkreślał, że Warmia i Mazury potrzebują rozwoju, a przede wszystkim należy rozbudować linie kolejowe. Zwrócił także uwagę na trudną historię naszego regionu.

Premier przyjechał do Olsztyna w piątek i w Urzędzie Wojewódzkim spotkał się z mieszkańcami. Jego wizyta odbyła się przy okazji trasy "Polska jest jedna”. Morawiecki podczas spotkania dużo mówił o rozwoju Warmii i Mazur.

— To województwo do niedawna było bardzo zaniedbane i charakteryzowało się najwyższym bezrobociem w Polsce. Jeszcze cztery lata temu bezrobocie sięgało 20 procent, a w niektórych powiatach przekraczało tę liczbę. Dzisiaj jest to 10,5 procent, cały czas o wiele za dużo — zauważył premier Mateusz Morawiecki.

— Ale nasza polityka gospodarcza, a przede wszystkim zmiana modelu gospodarczego, to zmieni. Środki w dużym stopniu były kierowane do najwyżej rozwiniętych miast — do Warszawy, Wrocławia, Poznania, Trójmiasta. A Olsztyn, Elbląg czy Węgorzewo, Braniewo i Bartoszyce nie doświadczały wzrostu gospodarczego tak jak powinny. Dlatego zdecydowaliśmy się na zmiany gospodarcze, które mają służyć w dłuższej perspektywie. Od 1 lipca cała Polska jest specjalną strefą ekonomiczną. To pozwala inwestorom w łatwiejszy sposób inwestować. Również tu, na Warmii i Mazurach — mówił.


Premier podkreślał też, jak ważny jest rozwój infrastruktury w naszym regionie. Zwrócił uwagę na modernizację linii kolejowej Korsze — Ełk, która umożliwi liczniejsze przewozy regionalne i dalekobieżne. Zauważył potrzebę przywrócenia linii Lidzbark Warmiński — Dobre Miasto. Podkreślił również rozbudowę dróg krajowych i wojewódzkich. Mówił także o porcie lotniczym w Szymanach, z którego często korzysta, gdy przyjeżdża na Warmię i Mazury.


Mateusz Morawiecki poruszył też tematy związane z rynkiem pracy. Jak stwierdził, należy obniżyć podatek VAT i wprowadzić ułatwienia dla biznesu. Wspomniał też dzieje "Gazety Olsztyńskiej”.

— Warto pamiętać o Warmiakach, którzy dbali o polskość i wydawali „Gazetę Olsztyńską”. Robili to w trudnych okolicznościach, do czasów rozpoczęcia drugiej wojny światowej. — przypomniał premier. — To nasi rodacy Jan Liszewski i Seweryn Pieniężny. Życiorys zapomnianych naszych bohaterów pokazuje, jak wiele kosztowała Polska i polskość. Od 1886 roku, kiedy zaczęła wychodzić gazeta, przez wiele trudnych dziesięcioleci, łącznie z funkcjonowaniem Olsztyna w czasach III Rzeszy, miało miejsce dużo tragicznych wydarzeń. Ale nie bez powodu Seweryn Pieniężny przed rozstrzelaniem zdołał jeszcze krzyknąć "Jeszcze Polska nie zginęła”.

Po spotkaniu z mieszkańcami w Urzędzie Wojewódzkim premier złożył wieniec pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny na placu Solidarności.'

Fot. Andrzej Sprzączak


Na spotkaniu był obecny również Michał Wypij, kandydat na prezydenta Olsztyna ze Zjednoczonej Prawicy.

— Cieszę się, że premier znalazł czas, żeby spotkać się i porozmawiać z mieszkańcami Olsztyna. Warmia i Mazury mają swoje aspiracje. Nie jesteśmy tylko miejscem, gdzie można spędzić wakacje, ale chcemy tu rozwijać gospodarkę. Mamy pomysły na to, jak to robić i szukamy dróg rozwoju opartych o nowe technologie — stwierdził Michał Wypij. — Dla mnie to miłe, że rząd wspiera moją kandydaturę i tym bardziej się cieszę, że w moim mieście doszło do takiego spotkania.

arPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (88) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jed #2537199 | 88.156.*.* 16 lip 2018 10:02

  W artykule (więc i w wypowiedzi Premiera) jest o przywróceniu linii Lidzbark Warmiński - Dobre Miasto. Ciekawe ??? Przecież nigdy takiej linii nie było !!! Więc jakie tutaj przywrócenie. Premier powtarza zasłyszane słowa które nijak mają się do rzeczywistości. Ot zwykła gadka ku uciesze tłumu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Katon M #2536745 | 83.6.*.* 15 lip 2018 10:56

  Zamierzałem temu panu osobiście zadać min. jedno , bardzo istotne pytanie , ale szansa dostania się na to "elitarno-kameralne" spotkanie była żadna. Na tym spotkaniu liczył się tylko monolog Mateuszka . Ten pan nie posprzątał po sobie "tzw. kredytów, rzekomo frankowych" , których( ponoć nie) udzielał będąc prezesem BZ WBK , a zabrał się za tworzenie iluzji dobrobytu i zamętu w Państwie. Wszelkie organy władzy publicznej zamilkły , na co ze zdumieniem patrzył(2008) i nadal patrzy art. 76 Konstytucji , towarzyszy mu art. 919 KC - spoglądając ze zdumieniem w stronę PAD-a . A ostatnio dołączył do nich art.183 ust.3 Konstytucji - norma prawna ius cogens - zmartwiony że 6 to już nie 6 ...dziwy , oj dziwy....teraz mamy 6 inaczej .!

  Ocena komentarza: warty uwagi (49) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Obywatel #2536655 | 31.2.*.* 15 lip 2018 01:33

  A mówił coś o spełnionych obietnicach Pis? O 500 dla każdego dziecka, braku GMO, itp? A o ile pamiętam to mierzeja wiślana leży w pomorskim, nie w warmińsko-mazurskim... Ale to historyk, nie geograf, można chyba wybaczyć...

  Ocena komentarza: warty uwagi (38) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Do komentujących #2536647 | 5.172.*.* 15 lip 2018 00:24

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jeśli koalicja PO-PSL była taka wspaniała, dla naszego regionu, to dlaczego wieszaliście na nich psy w komentarzach?

 5. plus #2536597 | 176.221.*.* 14 lip 2018 21:25

  To się olsztyńscy pisowcy napracowali przy tych minusach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (57) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (88)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages