środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Kto zostanie nowym prezydentem Olsztyna? [SONDA]

2018-07-12 18:02:27 (ost. akt: 2018-07-12 15:39:23)
Ratusz, Olsztyn

Ratusz, Olsztyn

O kandydatach na prezydenta miasta wiemy coraz więcej. Wspólną kandydatką Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej jest Beata Bublewicz. Tym samym dołączyła do Piotra Grzymowicza i Michała Wypija. Kto z nich ma szansę na zwycięstwo?

Od wtorku oficjalnie znamy już troje kandydatów na prezydenta Olsztyna. Jednym z nich jest obecnie urzędujący prezydent Piotr Grzymowicz, który szczegółów programu nie chce na razie zdradzać. Jak mówi, z tym trzeba poczekać do ogłoszenia terminu wyborów samorządowych. W kampanii wyborczej Grzymowicz i Bublewicz zmierzą się na pewno z Michałem Wypijem, kandydatem Zjednoczonej Prawicy, przewodniczącym partii Porozumienie na Warmii i Mazurach oraz doradcą ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Kto ma największe szanse na zwycięstwo? — Zanim partia pokroju PiS czy PO wystawi kandydata, zleca badania sondażowe. Gdyby więc PO nie widziała szansy na zwycięstwo, to nie wystawiłaby Beaty Bublewicz — mówi dr Jacek Poniedziałek, socjolog UWM. I dodaje: — Urzędujący prezydent jest rozpoznawalny i... urzęduje od jakiegoś czasu. Na pewno ma swoich stałych wyborców, którzy mogą powiedzieć, że to prezydent gwarantujący stabilność i sukcesywny rozwój miasta. Będą wskazywać na park Centralny, tramwaje czy zagospodarowanie Jeziora Krzywego. Dlatego uważam, że Piotr Grzymowicz na pewno ma szansę powalczyć o reelekcję, nie mówię że wygrać. Pamiętajmy, że w każdych ze swoich wyborów wygrywał o długość włosa. Ma też moim zdaniem jedną słabość, czyli kompletny brak umiejętności komunikowania się ze społeczeństwem — uważa.

— Jeśli chodzi o panią Bublewicz, to ja bym jej nie przekreślał z uwagi na to, że będzie miała poparcie największej partii opozycyjnej i to takiej, która zawsze u nas miała dobre wyniki — zauważa dr Poniedziałek. — Na fali ogólnopolskich tendencji to wsparcie będzie mniejsze, ale jednak będzie. Pani Bublewicz ma też atut płci. Z jednej strony dla wielu konserwatywnych wyborców, których np. nie przekonuje prezydent Grzymowicz i jego konkurenci, płeć może być obciążająca. Nie twierdzę, że to duża grupa wyborców, ale jakaś na pewno jest. Ten wielkomiejski, wykształcony elektorat może z kolei płciowość traktować jako korzyść.
Nazwisko pani Beaty jest też rozpoznawalne. Pozwoliło jej wejść do Sejmu, pracowała tam, nie kompromitowała się, więc zachował się jakiś tam potencjał. W moim mniemaniu ma dosyć prosty sposób komunikacji z otoczeniem. To jest na pewno traktowane na plus. Wielu może jej zarzucić, że jest członkinią partii, która przez wyborców została odesłana na ławy opozycji, ale też brak doświadczenia w zarządzaniu dużymi strukturami. Czyli miastem lub wielką firmą. Ma jednak szansę powalczyć o drugą turę z prezydentem Grzymowiczem.
Co do Michała Wypija, to nie ma on jakiegoś dużego wsparcia środowiska politycznego, bo partia Porozumienie jest skrajnie kadrowa. PiS, czyli główny rdzeń Zjednoczonej Prawicy, dość mocno odcinał się od ambicji Michała Wypija. Nazwisko nieznane, a nawet jeśli, to z tzw. afery grantowej. Będzie musiał bardzo ciężko pracować na to, żeby jego nazwisko pojawiło się w obiegu publicznym. Myślę, że ci, którzy średnio interesują się polityką, nie bardzo wiedzą, kim jest.
Po drugie wiek, którego nie powinno się oczywiście wypominać, ale jednak oznacza brak doświadczenia. Wiek nie musi być co prawda przeszkodą, bo mamy choćby przykład prezydenta Andruszkiewicza z Ełku. Takie młode prezydentury są jednak wyjątkiem w skali kraju. Wydaje mi się, że właśnie Michał Wypij ma najwięcej do zrobienia i najmniej nadziei na prezydenturę. Choć możemy przypomnieć, że 4 lata temu nikt nie kojarzył za bardzo Andrzeja Dudy.

Z tym zgadza się inny socjolog prof. Marek Sokołowski. — Nie wiemy, jak będzie prowadzona kampania wyborcza, ale można przypomnieć słynne pytanie zadane prezydentowi Komorowskiemu, który miał chyba ponad 70 proc. poparcia. Zapytano go o kandydaturę Andrzeja Dudy. Stwierdził, że nie wie, kto to jest. I bardzo się potem zdziwił. Można tak samo odpowiedzieć na pytanie: kto to jest Michał Wypij.

Wyścig dopiero się rozpoczął, ale urzędujący prezydent zawsze ma handicap w postaci tego, że urzęduje. Na jego niekorzyść zawsze działa to, że wiele jego decyzji można oceniać krytycznie. Jak każdego, kto sprawuje władzę — zauważa prof. Sokołowski.

I dodaje: — Nowi kandydaci zawsze przynoszą świeżość. Pani Bublewicz była posłanką, starła się z wielką politykę, ma nazwisko, choć to nie jest dla wszystkich magnes, bo dochodzą nowi idole. Przyznam się, że 2 lata temu nie wiedziałem, kto to jest Zenek Martyniuk. W kontekście sportowym np. mamy piłkarza Mbappe, który jest znany dziś, a kiedyś znany był Maradona. Idole się więc zmieniają, a rajdy samochodowe, to jednak niszowa dyscyplina.

Michał Wypij wnosi młodość, przebojowość i aktywne działanie w mediach społecznościowych. Kariera polityczna Piotra Grzymowicza w naszych realiach jest już raczej na końcu drogi. Kampania wyborcza na razie nie wystartowała, więc nie wiemy, jaki kandydaci przygotowali program. Musimy na to poczekać.

pj

Kto zostanie nowym prezydentem Olsztyna?
pokaż wyniki »


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (184) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Spacerowicz #2564161 | 94.254.*.* 26 sie 2018 17:11

  Jutro CJM staje do.walki o urząd prezydenta. Arbuzowi skórka zróżowieje.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wypij? #2549897 | 91.233.*.* 5 sie 2018 16:25

  To już wolę Jasia Fasolę.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mama #2549222 | 188.146.*.* 3 sie 2018 23:52

  Polecam krótką lekturę: https://www.rp.pl/artykul/339922-Brak-oj ca-widac-w-mozgu-.html

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. 3- cia kadencja?!? #2547719 | 89.228.*.* 1 sie 2018 21:42

  tylko nie beton

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. dowcipny #2544442 | 82.177.*.* 27 lip 2018 09:14

  Wypiłeś-nie kandyduj, kandydujesz-wypij...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (184)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages