Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Zamiast stajni będzie Kuźnia Społeczna. Nowe, ciekawe miejsce powstaje w Olsztynie

2018-07-12 13:53:55 (ost. akt: 2018-07-12 14:08:21)

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Bank Żywności w Olsztynie odnawia jeden z zabytkowych budynków po dawnych koszarach Dragonów. Kiedyś mieściła się w nim stajnia, w przyszłym roku będzie funkcjonowała Kuźnia Społeczna - miejsce aktywizacji, edukacji, wsparcia organizacji społecznych oraz rozwoju przedsiębiorczości.

Kilka lat temu Bank Żywności w Olsztynie kupił budynek na potrzeby działalności stowarzyszenia. Był bardzo zniszczony, zawilgocony w środku, z wieloma ubytkami w ścianach, z zabrudzoną elewacją. Pod koniec 2017 roku obiekt poddano rewitalizacji. Część przestrzeni zostanie oddana do użytku już pod koniec tego roku. — Planując utworzenie Kuźni Społecznej zakładaliśmy, że będzie to miejsce wyjątkowe pod względem prowadzonych działań, ale również chcieliśmy wydobyć i zachować piękno budynku. W Kuźni będzie funkcjonowała kuchnia społeczno-warsztatowa, powstanie strefa biurowa i co-workingowa oraz przestrzeń szkoleniowo-eventowa — wyjaśnia Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. — Będziemy realizować wiele społecznych projektów na rzecz mieszkańców regionu i środowiska, związanych z tematyką niemarnowania żywności, prawidłowego odżywiania, pomocy społecznej oraz, co bardzo ważne, aktywizacji zawodowej i społecznej — dodaje.

Budynek ma niezaprzeczalny potencjał, a fachowcy pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odzyskują jego architektoniczne walory. Projekt zakłada wydobycie z remontowanych wnętrz tego co najpiękniejsze, a jednocześnie nadanie im nowoczesnej, w pełni funkcjonalnej formy. W wielu przestrzeniach zostaną wyeksponowane zabytkowe elementy stolarskie oraz zabytkowe słupy żeliwne. — Za nami między innymi etap bardzo potrzebnych, a często niewidocznych na pierwszy rzut oka prac. Na większej części budynku zakończono między innymi układanie izolacji. Aby zachować oryginalną ceglaną elewację budynek jest izolowany od wewnątrz. Ocieplany jest również dach. Żeliwne elementy konstrukcyjne zostały wypiaskowane i pomalowane farbą podkładową. Natomiast drewniana konstrukcja dachu zostanie wyeksponowana wewnątrz i pomalowana farbą ognioochronną. Podobnie będzie z zabytkową cegłą, która będzie w wielu miejscach widoczna — mówi Jerzy Skorłutowski, prezes przedsiębiorstwa budowalnego, odpowiedzialnego za rewitalizację obiektu.

Budynek z tygodnia na tydzień pięknieje i odzyskuje blask. Już dziś można zobaczyć pierwsze efekty rewitalizacji. W ostatnim tygodniu odsłonięto południowo-wschodnią elewację budynku gdzie prace murarskie zostały zakończone.

Wyzwań przy tego typu modernizacjach jest sporo. Ważną i kosztowną częścią prac jest odrestaurowanie zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej. Udało się zachować kilka oryginalnych okien, które obecnie są odnawiane. Tak będzie między innymi w części kuchennej i w pomieszczeniach co-workingowych. Tam gdzie nie jest to możliwe trwa montaż okien i drzwi wykonanych na wzór zabytkowych.

Kolejny etap prac to rozprowadzenie instalacji elektrycznej, sanitarnej oraz wentylacji, budowa ścian wewnętrznych, a także kontynuacja prac ciesielskich, muratorskich i dekarskich.

Inwestycja jest dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi 4,8 mln złotych, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej to 3,2 mln złotych. Po stronie Banku Żywności w Olsztynie pozostaje kwota wkładu własnego w wysokości 1,6 mln zł. Stowarzyszenie stara się pozyskać te pieniądze z różnych źródeł i wciąż poszukuje darczyńców.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czy to' #2535382 | 88.156.*.* 13 lip 2018 04:41

  Bedzie Kuznia rodzinna prezesa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. AntyGrzym #2535142 | 88.156.*.* 12 lip 2018 16:52

   A może by tak zajezdnię sramwajową tam zrobić Drogi Arbuziku a teren wokół przyzwoicie zabetonować Toż to byłaby dopiero atrakcja turystyczna . I nie tylko

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. tam po cichu #2535122 | 109.241.*.* 12 lip 2018 16:16

   odnawia się co jakiś czas jakiś budynek. Z tego widziałem to i Straż Miejską tam umieszczą.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. żaba #2535067 | 5.172.*.* 12 lip 2018 14:36

   Fajnie jak na terenie koszar umieściliby jakieś ciekawe nowoczesne rzeżby, ilstalacje. Może jakieś fontannt...coś na wzór Manufaktury w Łodzi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Olsztynowo dziadowo #2535051 | 95.160.*.* 12 lip 2018 14:07

   Spotkania z Mikołajem Kopernikiem. co czwartkowe spotkania z poezją śpiewaną, pseudo parki, krzaczki, kwiatki, beton place, remonty nikomu nie potrzebnych ruin, Kuźnia Społeczna itd. o ludzie w jakim my Ciechocinku żyjemy, miasto dla starych bab i dziadków

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages