Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Co z inwestycją nad jeziorem Ukiel w Olsztynie? Miasto ma ponownie rozpatrzeć wniosek

2018-06-30 09:58:17 (ost. akt: 2018-06-29 19:07:06)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne Link Invest

Wojewoda nakazał miastu ponowne rozpatrzenie wniosku prywatnej firmy, która w rejonie Zatoki Miłej chce postawić trzy budynki. Ratusz nie chce na to pozwolić, bo — jak słyszymy — nie pozwala na to plan zagospodarowania.

Chodzi o teren między ulicą Sielską a Zatoką Miłą nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Mają tam powstać trzy dwupiętrowe budynki z podziemnym garażem. W sumie 60 lokali o powierzchni około 3500 mkw.

Według planów olsztyńskiej firmy Link Invest ma to być tzw. condohotel, czyli znana nie tylko na Zachodzie, ale też w Polsce, forma zabudowy hotelowej w miejscach turystycznych. Polega na tym, że deweloper buduje obiekt i sprzedaje lokale firmom oraz osobom prywatnym. Przy czym właściciele mogą sami z nich korzystać lub wynajmować, tak jak w hotelu. W takim pensjonacie jest też recepcja czy restauracja.

Ale miasto odmówiło wydania pozwolenia na budowę jeszcze w 2017 roku. Obiekt miał bowiem nie spełniać warunków planu miejscowego, a w ocenie miasta inwestor pod pretekstem wybudowania pensjonatu zbudowałby zwykłe mieszkania.

— Mamy uzasadnione wątpliwości odnośnie funkcji tego obiektu. Inwestor podaje, że ma to być pensjonat, ale np. rozkład pomieszczeń czy ich wielkość wskazują na to, że będzie to budynek przeznaczony pod mieszkalnictwo wielorodzinne, mimo że plan zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu nie dopuszcza budynków mieszkaniowych — wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie. — Budynek ma też zbyt dużo kondygnacji, czyli cztery zamiast dopuszczalnych w tym miejscu trzech. Obiekt ten nie jest również samodzielnym budynkiem — dodaje.

Link Invest odwołał się od tej decyzji do wojewody.

— 30 maja wojewoda wydał decyzję o uchyleniu naszej odmowy, nakazując ponowne jej rozpatrzenie. Jednocześnie wskazał, że projekt nie może zostać zaakceptowany z innych powodów — mówi Marta Bartoszewicz. — Co istotne, mamy dwuinstancyjność władzy, a to oznacza, że wojewoda miał możliwość uchylenia naszej decyzji i jednocześnie wydania własnej decyzji o pozwoleniu na budowę. Tak było np. w przypadku obiektu, który teraz jest budowany przy Ukielu, koło torów, tuż przy ul. Jeziornej — wyjaśnia.

— W tym przypadku odmówiliśmy pozwolenia na budowę m.in. dlatego, że budynek miał zbyt dużo kondygnacji, a wojewoda wydał zgodę i inwestor rozpoczął budowę. W tym przypadku wojewoda nie skorzystał z możliwości wydania pozwolenia na budowę — dodaje.

To otwiera inwestorowi drogę do złożenia w sądzie skargi na jego decyzję. — Firma ma na to 30 dni od momentu otrzymania pisma. Termin mija zapewne w połowie lipca, w zależności od tego, kiedy inwestor dostał decyzję — precyzuje Bartoszewicz.

— Nasz kameralny projekt jest odpowiedzią na brak atrakcyjnej oferty apartamentów turystycznych w Olsztynie, powstaje dla turystów, jak i dla mieszkańców miasta. Nie rozumiem, dlaczego pan prezydent próbuje hamować innowacje i rozwój miasta, zasłaniając się nieistotnymi pretekstami — mówił nam w ubiegłym roku Krzysztof Zawadzki, inwestor.


pj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nick #2532199 | 37.201.*.* 7 lip 2018 00:12

  Odp...cie sie od zabudowywania jez. Krzywego (Ukiel). Malo wam miejsca na terenach miejskich? Uszanujcie chociaz ten ostatni zakamarek natury. Czy wszystko musi byc zabetonowane?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. 10% #2529137 | 88.156.*.* 2 lip 2018 09:35

  Kto da wieksze pliki ojraojra

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. § #2529119 | 37.201.*.* 2 lip 2018 08:46

  A czy te budynki z mieszkaniami przy hotelu Omega dywny Novotel to nie mialo byc budowli na cele rekreacyjne. Najpierw tata wybudowal i sie udalo teraz synek chce budowac. A ciemnote dla zwyklych obywateli sie wciska , ze to ma byc niby condohotel. Pamietam jak przy hotelu Omega sprzedawali mieszkania po 11 tys. za m kw. , w miescie wtedy mieszkania sprzedawano po 3 tys. za m kw.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jjj #2528938 | 81.190.*.* 1 lip 2018 17:20

  to ciągłe marudzenie i negowanie większości inwestycji to chyba bierze sie w tutaj z rejstarcji, NO, NO, NO.... po tlumaczeniu: NIE, NIE, NIE....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. korupcja #2528680 | 188.146.*.* 1 lip 2018 01:24

  kogo na to stać

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (35)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages