Niedziela, 24 lutego 2019. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, został wyrzucony z największego stowarzyszenia polskich sędziów

2018-06-25 18:02:50 (ost. akt: 2018-06-25 15:17:55)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum

Sam zainteresowany twierdzi, że nie dostał w terminie zawiadomienia, a na dowód przesyła... zdjęcie z gazetą z dnia kiedy odebrał zawiadomienie.

Za sprzeniewierzenie się celom stowarzyszenia — takie jest uzasadnienie decyzji Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” wykluczającej sędziego z członkostwa. To największe w Polsce stowarzyszenie zrzeszające sędziów.

Sędzia Maciej Nawacki był jego członkiem i został wyrzucony za to, że został członkiem „organu, który pełni funkcję Krajowej Rady Sądownictwa”. KRS to ważna instytucja, która zgodnie z Konstytucją ma stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Sędziowie obecnie wchodzący w jej skład zostali wybrani przez polityków, a listy sędziów, którzy poparli ich kandydatury, zostały utajnione.

Członkowie „Iustitii” głosowali w środę. Wcześniej podobne głosowania odbyły się w innych oddziałach stowarzyszenia w kraju. Wszystkie podejmowały podobne uchwały. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie (funkcję pełni od grudnia 2017 r., poprzedni prezes został odwołany faksem podobnie jak wielu innych sędziów w Polsce — red.) był ostatnim członkiem obecnej KRS, który pozostawał w szeregach stowarzyszenia.

Sędzia Maciej Nawacki mówi, że nie został prawidłowo zawiadomiony o terminie zebrania stowarzyszenia.

— Przez cały tydzień byłem w KRS-ie. Dopiero w czwartek, dzień po zebraniu, odebrałem pismo z zaproszeniem na posiedzenie — mówi „Gazecie Olsztyńskiej”. I na dowód tego, jak w porządnym szpiegowskim filmie, przesyła zdjęcia z aktualną gazetą leżącą obok listu z olsztyńskiego oddziału „Iustitii”. Ma to dowodzić, że wcześniej nie wiedział o zebraniu.

— Szkoda, bo chciałem pójść na to zebranie. A tak to nawet nie miałem możliwości wypowiedzenia się i przedstawienia swoich racji — mówi sędzia Nawacki. I dodaje: — Od dawna spodziewałem się takiej decyzji, ale liczyłem na konfrontację. Można się różnić w interpretacji przepisów prawa, ale nigdy dotąd nie zdarzyło się, że jak ktoś miał odmienny pogląd to był wykluczany. Od członków stowarzyszenia nie można wymagać posłuszeństwa. To towarzystwo pomyliło rolę stowarzyszenia z rolą partii politycznej.

I jeszcze: — Nie ma lepszych sędziów niż ci, którzy zostali wykluczenia z „Iustitii”.
Prezesem olsztyńskiego oddziału stowarzyszenia jest sędzia Maciej Wasilewski. Za podjęciem uchwały o wykluczeniu Macieja Nawackiego głosowało 18 osób, przeciw była jedna osoba i jedna wstrzymała się od głosu. Sędzia Wasilewski dodaje, że od uchwały Maciej Nawacki może się odwołać.

— Nie znam przyczyn, dla których sędziego Nawackiego nie było na głosowaniu. A nie zamierzam z nim rozmawiać za pośrednictwem dziennikarzy. Mogę powiedzieć tylko jedną rzecz: zawiadomienie, które sędzia dostał w KRS, nie było jedynym jakie do niego wysłaliśmy. Wcześniej zawiadomienie zostało wysłane także na adres siedziby Sądu Rejonowego w Olsztynie, w którym pan Nawacki pracuje. Zrobiliśmy to dwukrotnie właśnie po to, żeby mieć pewność, że dostanie je w terminie — tłumaczy sędzia Maciej Wasilewski.

Także w mijającym tygodniu sędzia Michał Lasota, prezes Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim został powołany na zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Powołał go minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

— Pan minister złożył mi taką propozycję, a ja ją przyjąłem. Nie było to powołanie wbrew mojej woli — mówi sędzia Lasota w rozmowie z „Gazetą Olsztyńską”.
Kadencja będzie trwała cztery lata. Zadaniem sędziego nie będzie orzekanie o winie bądź niewinności sędziego stającego przed sądem dyscyplinarnym. Przeciwnie: będzie „prokuratorem”, oskarżycielem, który przed sąd będzie mógł zaprowadzić prezesa i wiceprezesów sądów okręgowych oraz sędziów sądów apelacyjnych.

Drugim z zastępców został Przemysław Radzik z sądu w Krośnie Odrzańskim, a rzecznikiem dyscyplinarnym Piotr Schab z Sądu Okręgowego w Warszawie.

mk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (52) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rębacz #2579522 | 82.139.*.* 13 wrz 2018 13:05

  i bardzo dobrze, szmaciarz nie sędzia a do tego bolszewik

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztynianin #2540677 | 81.190.*.* 21 lip 2018 14:08

  Jedyny słuszny NAWACKI-ale ze SZMACIARZ z niego z zachowania - to już nie DODAŁ.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. @glob #2526295 | 83.9.*.* 26 cze 2018 23:30

  jak ci się nie podoba wracaj za bug mieszkać w kurnej chacie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. koz #2526293 | 83.9.*.* 26 cze 2018 23:29

  Prędzej czy później kurpie wygryzą każdego

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. glob #2526038 | 82.139.*.* 26 cze 2018 15:52

  Kiedy te szwabskie gówno przestanie usuwać komentarze szwabski szmatławiec

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (52)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages