Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Rowerowa Obwodnica Olsztyna (22): Swobodna - Brąswałd - Olsztyn

2018-06-24 11:50:00 (ost. akt: 2019-06-03 21:44:34)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Tym razem muszę się poskarżyć na Google Maps. Amerykanie zaproponował mi jazdę na rowerze przez Łynę po drewnianych słupach. Ale i tak nie żałuję bo w końcu zobaczyłem na własne oczy jezioro Limajno.

Ostatnio tradycyjnie w swoich wycieczkach korzystam z usług Przewozów Regionalnych. Poprzednio dwa razy wybrałem się z Olsztyna do Pasymia. Teraz wybrałem kierunek północny i wybrałem się do leżącego pod Dobrym Miastem Swobodna.

Moim celem był tym razem tajemniczy most na Łynie w osadzie leśnej Bukowina. Choć to w gruncie rzeczy żadna osada, bo stoi tam jedna chałupa. W każdym razie Google Maps pokazało mi, że z tej Bukowiny dostanę się do mostem przez Łynę do osady Wopy i dalej do Barkwedy. Jak się już zapewne domyślacie most tam kiedyś był, ale już go od lat nie ma.

Cała tras liczy około 30 kilometrów. Jest łatwa do przejechania, w większości biegnie szutrem: Swobodna - Cerkiewnik - Barkweda - Brąswałd - Dywity - elektrownia na Łynie w Lesie Miejskim.


Zatem dojechałem pociągiem do stacji Swobodna (15.51-16.22). Stamtąd pojechałem w kierunku położonego nad Limajnem ośrodka "Leśne Wzgórze". Można się tam wykapać na plaży. Ja generalnie nie jestem plażowiczem, ale nawet gdybym był, to od kąpieli odstraszyło mnie łubu-dubu dobiegające z aut dobrze przystrzyżonych panów.


Pojechałem więc dalej szutrem wzdłuż Limajna. Jezioro piękne, ale mocno zarośnięte. Po drodze spotkałem góra 2 miejsca, gdzie można się wykąpać.Droga jest za urokliwa, bo poza leśniczówką w Chmurach, aż do Cerkiewnika nie ma zabudowań.


Po drodze zadumałem się chwilę nad torami

I dojechałem do Cerkiewnika.W Cerkiewniku warto na chwilę zsiąść z roweru. We wsi stoi neogotycki kościół z 1852 roku pw. św. Katarzyny. Obok XIX-wieczny warmiński cmentarz.
Przed kościołem zachował się pomnik poległych, jakie masowo stawiono na Warmii i Mazurach w latach 20tych mininego stulecia na cześć poległych w czasie Wielkiej Wojny.

Swoją drogą, to Google Maps ów kościół oznaczyło jako cerkiew św. Katarzyny. Pewnie nazwa wsi im zamąciła w głowie. Niestety nie wiem dlaczego po wojnie Münsterberg (Miła Góra) nazwano Cerkiewnikiem.

Z Cerkiewnika kieruję się na Bukowinę. Jadę niebieskim szlakiem rowerowym prowadzącym do Barkwedy. Skręcam w stronę Łyny. I wtedy mnie olśniewa. Przecież już tu kiedyś byłem. I widziałem, co został z mostu.

Zatem wracam na niebieski szlak i jadę w kierunku Barkwedy. Po drodze mijam jezioro Pupel.

W Barkwedzie zatrzymuję się na moście. Coś mnie podkorcił, żeby zejść. I warto było. Bo choć most jest nowy, to zostały po nim stare elementy.

Z Barkwedy jadę piękną aleją do Brąswałdu.
Aleja drzew przy drodze Dywity - Brąswałd

Brąswałd to stara warmińska wieś założona. Góruje nad nią zbudowany w 1897 roku kościół. W środku zachowała się polichromia z 1912 r. ze scenami dotyczącymi dziejów Polski i Warmii.
Przed kościołem stoi pomnik księdza Walentego Baczewskiego, który w latach 1894 - 1928 był proboszczem w Brąswałdzie, a jednocześnie jednym z najważniejszych działaczy polskich w Prusach. To także jego zasługa, że Warmiacy z Brąswałdu uważali się w większości za Polaków. Jego grób zachował się na cmentarzu w Brąswałdzie.


Z kolei w sieniach kościoła można zobaczyć krzyż z niezachowanego grobu księdza Franciszka Kaupowicza (1799-1871), który prowadził pierwszą na Warmii bibliotekę polskich książek. Przed kościołem kapliczka z 1786 roku.
Jadę dalej. Kto chce może przy drewnianej leśniczówce skręcić w prawo i posłuchać grającej kapliczki. Potem można pojechać w stronę elektrowni na Łynie i stamtąd skręcić w lewo i dojechać do Redykajn.

Ja jednak jadę prosto prosto, aż do Dywit. Tam skręcam w Polna i jadę prosto.

Aż docieram do elektrowni na Łynie w Lesie Miejskim. To koniec podróży.

Igor Hrywna


Inne trasy: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. elok #2585331 | 95.160.*.* 21 wrz 2018 13:20

  super

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Szanowny Panie Igorze Hrywna #2537110 | 109.241.*.* 16 lip 2018 08:00

  Bardzo proszę, weźmie się Pan za te sprawę tego zaniedbałego kościola i Cmentarza. Ta wieś to Historia Polskości Warmii. Ta wieś ma ogromny potencjał, tam żyją dobrzy ludzie. Trzeba go tylko wydobyć. Tam majątki ziemskie za ''czapkę śliwek' 'pokupowali bardzo znani ludzie z polityki. Nawet jak NIEWIERZACY, to pomogą, trzeba im tylko pokazać palcem. Tak samo z tym biskupem - a nie tylko imprezy bankiety i kinkiety. Panie Redaktorze licze na Pana.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. otoczenie kościoła w brąswałdzie to SKANDAL #2536761 | 109.241.*.* 15 lip 2018 11:29

  Mieszkańcy Brąswałdu weźcie sprawę w swoje rece, bo to co macie tam najpiekniejsze i nacenniejsze - kościół i cmentarz - to WASZA Historia i wasza duma gnije. TOo wstyd. Pogońcie tego księda,bo zarastacie zielkiem. Dlaczego wój gminy Dywity sie nie zajmie otoczeniem tego piekego historycznego koscioła /? dlaczego nie zajmie sie tym ten nowy Biskub Gurzyński ?? co on tam jeszcze moze nie był ? bo zajmuje się bankietami

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wiesław Poszewiecki #2536224 | 31.0.*.* 14 lip 2018 08:38

  Brawo! Więcej takich materiałów, a nie tylko polityka i polityka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. a widziałeś w jakiej ruinie jest #2527219 | 88.156.*.* 28 cze 2018 07:59

  otoczenie tego pieknego kościoła w Brąswałdzie. Czy tam jest jakis ksiądz ?? To skandal zeby tak obchodzić się z tym pięknym kosciołem i jego otoczeniem. Co na to mieszkańcy Brąswałdu. Kostka granitowa leży w workach przy kosciele. Widać że lezy juz sporo lat. Kostka została zakupiona juz sporo lat temu i zaczyna porastać zielskiem. Trzeba zmienić Proboszcza nieroba albo sołtysa albo wójta albo wy sie weźcie do roboty bo to wstyd. Mieszkańcy nie wstyd wam. Ten kościół to najpiekniejsze co macie. Na cmentarzu też ba lagan. Pojedźcie do bartąga k/ Olsztyna i zobaczcie jak powinien wyglądać cmetarz i wokó koscioła

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages