środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Olsztyński szpital zostanie rozbudowany

2018-06-20 13:58:36 (ost. akt: 2018-06-21 13:54:37)
Wojciech Maksymowicz: Bardzo cieszymy się z dofinansowania

Wojciech Maksymowicz: Bardzo cieszymy się z dofinansowania

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Cztery kondygnacje, użytkowe podziemie i nowoczesność. Tak ma wyglądać rozbudowa szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie. Dzięki dofinansowaniu zyskają i mieszkańcy, i studenci.

Czterokondygnacyjny budynek szpitalny z użytkowym podziemiem zostanie dobudowany do istniejącego już budynku z 2014 roku. Budowa potrwa ok. 4 lata. Planowany koszt inwestycji to prawie 39 mln zł, z czego aż 34 mln zł, to dotacja ministra zdrowia. W nowym budynku znajdzie się Klinika Neurologii i jej Oddział Udarowy, Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych oraz Oddziały Kliniczny Rehabilitacji Neurologicznej, Ogólnoustrojowej i Ośrodek Rehabilitacji Dziennej.

To spora zmiana, bo to tej pory oddziały mieściły się w różnych miejscach albo w pomieszczeniach dawnego szpitala wojskowego, który od 2009 roku jest adaptowany na Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Nowy budynek ma znieść bariery ograniczające standardy pracy placówki.

Standardy pobytu pacjentów, warunki pracy i nauki medycyny wprowadzą nie tylko wyższą jakość leczenia, ale co najważniejsze także nowy zakres leczenia neurochirurgicznego i onko-kardiologicznego wraz z kompleksową rehabilitacją chorych. Rozwiązania architektoniczne w nowym budynku pozwolą lepiej zorganizować pracę medyczną w proces diagnoza — leczenie — rehabilitacja. Chodzi o komunikację wewnętrzną i układ sal. Ścisła integracja tego procesu w jednym miejscu to obecnie najnowocześniejszy model hospitalizacji.

— To plus przede wszystkim dla pacjentów. Skoro wszystko połączymy w jednym miejscu, poprawi się jakość leczenia — mówi prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ds. Collegium Medicum. — Poza tym w starych budynkach było ciasno, a w nowym będzie przestronnie, nowocześnie. Pomieszczenia będą idealne dla dydaktyki, prowadzenia seminariów, ćwiczeń dla studentów. Ułatwi to nam też prowadzenie badań naukowych. Po prostu się unowocześniamy.

— W nowym budynku będziemy także rozwijali diagnostykę chorób wewnętrznych, kardiologii i kardio-onkologii. Są też dwie bardzo ważne sprawy — podkreśla profesor. — Po przeniesieniu chorób wewnętrznych i kardiologii do nowego budynku na jego miejscu stworzymy pierwszą w województwie bazę dla klinicznego oddziału geriatrii. To będzie 15 łóżek.

Ale uruchomienie oddziału geriatrii w zwolnionych pomieszczeniach szpitala stworzy odpowiednie warunki nie tylko opieki medycznej, ale też specjalizacji lekarzy geriatrów niezwykle potrzebnej mieszkańcom regionu. — Przewidujemy też możliwość rozszerzenia budzika. Bardzo cieszymy się z dofinansowania, jest istotne, zwłaszcza że te środki służą nie tylko budowie, ale też wyposażeniu szpitala — dodaje prof. Maksymowicz.

Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2018-2021. Budowa ruszy w przyszłym roku. Będzie trzecim i ostatnim etapem rozpoczętego w 2009 roku projektu utworzenia na Warmii I Mazurach studiów medycznych. Nowoczesny Uniwersytecki Szpital Kliniczny zwiększy atrakcyjność tych studiów i zapewni odpowiedni poziom zawodowy absolwentów.

A z tym jest coraz lepiej. Kierunek lekarski UWM (Collegium Medicum) awansował bowiem z 17. miejsca w 2017 roku na 14. w 2018 roku w najnowszym rankingu kierunków medycznych „Perspektywy” 2018. Ranking w 2018 roku klasyfikuje wyłącznie uniwersyteckie studia medyczne stacjonarne I i II stopnia z uprawnieniami do nadawania naukowego stopnia doktora. W rankingu wydział lekarski z Olsztyna wyprzedziły uczelnie w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Otrzymały od 80 do 100 pkt. Olsztyn z punktacją w przedziale od 70 do 80 pkt. znalazł się w kolejnej grupie 4 uczelni z Katowic, Lublina i Białegostoku.

pj

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ada #2522964 | 94.254.*.* 21 cze 2018 11:21

  Panie Wojtku. Niech pan się tak nie rozpędza. Najpierw trzeba zrobić porządek z tym co jest teraz. Ukryć te łapówki dotacje przekręty z budzika i innych projektów. Pjest już grupa ludzi która zbiera informacje o przekretavh Pana i pani w. Wszystko jest na papierze.. Wszystko zaraz wpłynie. Na pewno Pan jest kryty. Ale czy ten słup nie ma haków na Pana?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gd #2522861 | 213.73.*.* 21 cze 2018 08:43

   Rozbudowa, modernizacja. Tak, ale proszę o stałe szkolenie pracowników we właściwym podejściu do pacjenta. Jeżeli pacjent z potwornym bólem (wypadnięcie dysku) leży na izbie przyjęć pięć godzin, a później jest odesłany do domu to coś tu nie gra. Szpital Uniwersytecki jak sama nazwa sugeruje szkoli przyszłych lekarzy. Nabywając szlify i wzorce zachowań z jakimi się zapoznałem to nie chciałbym trafić w ich ręce. Groza.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Tom #2522806 | 145.237.*.* 21 cze 2018 07:09

   Kombinacje, spekulacje, szemrane decyzje i tak w koło Macieju..... zycie w Olsztynie sobie p łynie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Sz.P Wojtku #2522658 | 5.172.*.* 20 cze 2018 19:57

   Proszę zerknąc na link niżej wpisany.I odpowiedzieć czy obraz tych dwojga dzieci nie swiadczy o wadliwej szczepionce wyprodukowanej przez koncern farmaceutyczny ? Ale najważniejsze jak uratować tego chłopca ? Wiemy przecież ,że na samych nutridrinkach długo nie ?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Dar dla zycia czy smierc ? #2522636 | 5.172.*.* 20 cze 2018 18:49

   https://www.siepomaga.pl/weronikaibartek

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (16)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages