Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Przetarg na budowę Dworca Głównego w Olsztynie ustawiony! CBA zatrzymało 5 osób

2018-06-20 11:12:20 (ost. akt: 2018-06-20 12:13:41)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Bydgoskie CBA zatrzymuje 5 osób i nie dopuszcza do podpisania przez PKP S.A. umowy na 5 mln zł w ustawionym przetargu. Sprawa dotyczy budowy dworca Olsztyn Główny.

Wśród zatrzymanych jest dyrektor projektu w PKP S.A., jeden z byłych dyrektorów w Kujawsko-Pomorskich Inwestycjach Medycznych Sp. z o.o., kierownik ze szpitala oraz dwoje prywatnych przedsiębiorców.

Wydział Zamiejscowy w Bydgoszczy Delegatury CBA w Gdańsku prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy śledztwo w sprawie nieuprawnionego wpływania na przebieg przetargów publicznych przez określone osoby celem uzyskania zamówień publicznych przez promowane firmy. Procederem ustawiania przetargów zajmowała się grupa osób z województwa kujawsko – pomorskiego, mazowieckiego oraz dolnośląskiego.

Jednym z badanych wątków jest ustawienie przetargu o wartości ok. 5 mln zł ogłoszonego przez PKP S.A., dotyczącego budowy dworca Olsztyn Główny wraz z modernizacją torów i infrastruktury.

Funkcjonariusze CBA pracowali nad tą sprawą od ponad roku. Ustalili, że od samego początku, już na etapie przygotowywania przetargu przez PKP S.A., wywierany był wpływ na przebieg czynności w taki sposób, aby przetarg wygrała ustalona firma. Nie byłoby to możliwe bez współpracy i pomocy ze strony osoby zajmującej wysokie stanowisko w PKP S.A. W trakcie śledztwa prowadzonego przez agentów CBA z Bydgoszczy okazało się, że ta grupa osób zajmuje się także umożliwianiem wygrywania przetargów w innych instytucjach. Było to możliwe dzięki posiadanym znajomościom wśród pracowników Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych Sp. z o.o. i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu.

Funkcjonariusze CBA ustalili kolejne przetargi, których przebieg był zakłócany działaniami tych samych osób. Chodzi o przetargi organizowane w związku z modernizacją Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Zainteresowanymi uzyskaniem zamówień byli natomiast przedstawiciele różnych firm medycznych z całego kraju. Łączna suma zamówień publicznych na rzecz szpitala objętych prowadzonym śledztwem to nawet kilkanaście milionów złotych.

W dniu 5 czerwca 2018 roku PKP S.A. ogłosiła informację o wyborze najkorzystniejszej oferty – złożonej przez firmę występującą w śledztwie.

Mając na celu uchronienie PKP S.A. przed poniesieniem szkody w wysokości ponad 5 mln złotych i wpływaniu podejrzanych na kolejne ustalone przetargi, podjęto decyzję o zatrzymaniu i przedstawieniu w Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy zarzutów osobom biorącym udział w przestępczym procederze.

Agenci CBA z Wydziału Zamiejscowego w Bydgoszczy zatrzymali w Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jednego z dyrektorów projektu w PKP S.A., jednego z byłych dyrektorów w Kujawsko-Pomorskich Inwestycjach Medycznych Sp. z o.o., kierownika działu z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu oraz dwoje prywatnych przedsiębiorców. Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych, zabezpieczyli dokumenty w siedzibach PKP S.A w Warszawa w Al. Jerozolimskich i Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Rydygiera w Toruniu.

Wciąż trwają czynności w śledztwie. Nad sprawą pracuje CBA i prokuratura.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (92) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tylko #2523537 | 83.9.*.* 21 cze 2018 23:11

  jeszcze idiota może głosować na PO

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. olsztynianin #2523345 | 88.156.*.* 21 cze 2018 18:59

   CBA , CZY PRZETARGI NA BYŁE PEGERY SPRAWDZALISCIE , BO NP, NA NASACH 3000HA PEGER POSZEDŁ ZA 40TYS KUPIŁ LEWANDOWSKI OD LEWANDOWSKIEGO , SPRZEDAJE DZIAŁKI PO 40TYS ZA 10 ARAOW

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. olsztynianin #2523344 | 88.156.*.* 21 cze 2018 18:55

   FINAŁ BEDZIE TAKI , ZE CBA ,CI CO ZŁAPALI WYKRYLI OSZUSTOW I ZŁODZIEJI POJDA ZA KRATKI , BO PRZESZKADZAJA PASORZYTOM złodziejom , nierobom leniwym W OKRADANIU OLSZTYNIAKOW

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. OBSERWATOR #2523300 | 88.156.*.* 21 cze 2018 18:03

   W OLSZTYNIE POPOTRAFIO SIE DZIELIC KASA , BO MAŁO SŁYCHAC O PRZEKRETACH , A TYLE PRZETARGOW BYŁO , JEST , NP BYŁ REMONT SĄDU ITD

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. olsztynianin #2523296 | 88.156.*.* 21 cze 2018 17:59

   POMOGLI MAŁKOWSKIEMU UCZUCIA SKROPLIC , BY TERAZ OKRADAC SPOŁECZNOSC OLSZTYNSKO NIEROBY OSZUSCI PASORZYTY LENIWE

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (92)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages