środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

To będzie najwyższy mieszkalny budynek na Warmii i Mazurach. Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centaurusa

2018-06-14 17:11:54 (ost. akt: 2018-06-15 12:42:16)

Autor zdjęcia: mat. inwestora

Pod budowę Centaurusa, najwyższego budynku mieszkalnego na Warmii i Mazurach, wmurowano kamień węgielny. W kapsule czasu znalazła się m.in. czwartkowa "Gazeta Olsztyńska”. Imponujący budynek będzie gotowy za dwa lata.
 


W czwartek na ogromnym placu budowy inwestycji wartej 50 mln euro wmurowano kamień węgielny. W kapsule czasu znalazł się akt erekcyjny podpisany przez wiceprezydenta Olsztyna Jarosława Słomę, Daniela Jaśkiewicza — przewodniczącego rady nadzorczej INOPA SA, Grzegorza Mikołajczyka — prezesa zarządu Warmia Investment oraz Mirosława Jaroszewicza — dyrektora technicznego firmy INOPA.

W kapsule umieszczono też czwartkowe wydanie „Gazety Olsztyńskiej”, magazyn Made In, monetę NBP upamiętniającą 100-lecie odzyskanie przez Polskę niepodległości, pendrive'y z filmem o budowie Centaurusa i jego projektem oraz filmami o Olsztynie i o regionie. Nabywczyni pierwszego mieszkania przekazała zdjęcie z podpisania umowy notarialnej.

Kapsuła została zamurowana. W uroczystości wziął także udział ks. Janusz Ostrowski, biskup pomocniczy Archidiecezji Warmińskiej, który poświecił plac budowy.


Kiedy inwestorzy i wykonawcy mówią o Centaurusie używają słowa "spektakularny”. Bo będzie to nie tylko najwyższy, mierzący 55 metrów, mieszkalny budynek na Warmii i Mazurach. Mieszkania i apartamenty zajmą dwie wieże — jedna będzie miała 17, druga 18 pięter (na tym najwyższym mieszkania są wykupione).

Centaurus to także powierzchnia biurowa, hotelowa i handlowo-usługowa. Będzie się tu mieścił hotel Hampton by Hilton ze 105 pokojami. — Powierzchnia biurowa zajmie ponad 8,5 tys. m kw, część handlowo-usługowa ok. 5 tys. m — wyliczał prezes Mikołajczyk.


Daniel Jaśkiewicz podkreślił, że będzie to pierwszy w Olsztynie budynek biurowy klasy A. Takie przestrzenie spełniają wymagania wielkich międzynarodowych korporacji i ich pracowników. — Dzisiaj nie wystarczą zwykłe pokoje biurowe — tłumaczył. — Musi być odpowiednia klimatyzacja oraz podwójne podłogi i podwójne sufity. Pracownicy chcą mieć miejsce, gdzie będą mogli coś zjeść i chcą mieć przedszkole dla swoich dzieci. 


Jaśkiewicz przekonywał, że korporacje na swoje centra księgowości chętnie wybierają średnie miasta i Centaurus może być dla Olsztyna wielką szansą rozwoju. 


Prezes Mikołajczyk podkreślił wyjątkowe położenie inwestycji. — w centrum miasta, 15 minut od ratusza i 60 metrów od przyszłego przystanku tramwajowego. — Stąd wszędzie jest blisko — mówił. — Chcemy, by Centaurus stał się miejscem prestiżowym i kultowym, i by tutaj na tym dziedzińcu, gdzie teraz stoimy, podwyższonym o 61 cm, spotykali się olsztyniacy.


Budowa ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2020 roku. — W końcu marca 2020 roku spodziewamy się pozwolenia na użytkowanie — zapowiedział Mirosław Jaroszewicz, dyrektor techniczny spółki INOPA.

Pod ten największy, najwyższy i najnowocześniejszy budynek w regionie wykopano ogromny dół, z którego wywieziono 93 tys. m3 ziemi. Gdyby ją załadować na ciężarówki i ustawić jedna za drugą, zajęłyby drogę do Starych Jabłonek i z powrotem. Betoniarki ustawione wzdłuż drogi zajęłyby ponad 26 km. A gdyby ze stali zbrojeniowej, zużytej na budowie, zrobić jeden pręt zbrojeniowy miałby 6 300 km czyli tyle, ile jest z Olsztyna do Montrealu.

— Cieszę się, mogliśmy wziąć udział w tym naprawdę historycznym wydarzeniu — powiedział Jarosław Tokarczyk, prezes Grupy WM. — Jest to inwestycja bardzo istotna dla rozwoju Olsztyna, dająca mu nowe możliwości. Gratuluję pomysłu i rozmachu inwestorowi. 


Na zakończenie uroczystości podano biały wytworny tort z kremem truskawkowym. Przypomnijmy, że centaur to mitologiczna postać — pół człowiek, pół koń. Ma swój gwiazdozbiór nazwany po łacinie Centaurusem.


MZG
W kapsule czasu znalazł się akt erekcyjny podpisany przez wiceprezydenta Olsztyna Jarosława Słomę, Daniela Jaśkiewicza — przewodniczącego rady nadzorczej INOPA SA, Grzegorza Mikołajczyka — prezesa zarządu Warmia Investment oraz Mirosława Jaroszewicza — dyrektora technicznego firmy INOPA


Jarosław Tokarczyk, prezes Grupy WM włożył do tuby czwartkowe wydanie "Gazety Olsztyńskiej"
>>> Centaurus: Zobacz, co pisaliśmy o tej inwestycji
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Adam #2529345 | 88.156.*.* 2 lip 2018 14:31

  Powinien mieć 30 pięter szkoda że będzie miał tak mało.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ? #2519620 | 92.19.*.* 15 cze 2018 11:26

  Dlaczego my jako mieszkańcy nie mamy kompletnie wpływu na to co się w tym mieście dzieje

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. 10% #2519590 | 95.160.*.* 15 cze 2018 10:04

  Ile to jest 10% z tej inwestycji?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. xxxxx #2519575 | 79.184.*.* 15 cze 2018 09:32

  Podaje Nr księgi wieczystej Centaurusa - KW Nr OL1O/00049697/0. Z III części wynika kto kupił lokale. Mamy 47 chętnych. Zgodnie z RODO mamy imiona i nazwiska kupujących, PESEL oraz imiona rodziców :-) ale jaja RODO działa :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. zakonnica #2519568 | 37.47.*.* 15 cze 2018 09:26

   PIEKNY BUDYNEK I CHWALA ZA TEN POMYSL....ALE KURPIE ZNOW NARZEKAJA I MAJA GLUPIE UWAGI... W myszyncu mieli chlewki i było im dobrze a tu maja amerykie i placza...

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (56)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages